manžel psychicky a fyzicky týra. Uviedla, že ju viackrát napadol, bil ju po hlave, hádzal o stenu, neustále jej nadával a vyhrážal sa jej pobitím a zabitím...
V Trebišovskom okrese akoby sa s prípadmi domáceho násilia roztrhlo vrece. Spomínané trestné oznámenie už bolo 24. v poradí od začiatku roka len v tomto okrese, v rámci kraja ich zaevidovali spolu 35. "V uplynulých rokoch sme podobných prípadov vyšetrovali len zopár za celý rok, teraz ich je 24 od začiatku roka dodnes. Prvý sa stal 24. januára, posledný 5. marca, oba v Trebišove. Oznámenia prišli z celého okresu. Väčšinou ich podali samotné obete, v jedinom prípade boli oznamovateľmi rodičia obete," uviedol pre náš denník riaditeľ Okresného úradu justičnej polície Policajného zboru v Trebišove Jozef Minárik. Ako dodal, je evidentné, že spúšťačom tejto lavíny bola dráma, ktorá sa na Silvestra odohrala v Tušiciach. Podľa jeho slov sú najfrekventovanejšou skupinou obetí ženy vo veku od 25 do 40 rokov, ktoré pri vyšetrovaní uvádzali, že ich manželia, partneri či druhovia fyzicky aj psychicky týrali v priemere 1-2 roky.
"Vo všetkých prípadoch policajti páchateľom obmedzili osobnú slobodu a prokurátor dal návrh na ich vzatie do väzby. Súd v 15 prípadoch návrh akceptoval. Všetky sú v súčasnosti v štádiu vyšetrovania, prvé by sme mali uzavrieť koncom marca," skonštatoval šéf vyšetrovateľov.
Trestné oznámenie nemusí podať len obeť, ale ktokoľvek, kto vie o týraní nejakej osoby vo svojom okolí. Pokiaľ vie o páchaní trestného činu a neoznámi to polícii, sám sa stáva podozrivým. Oznámenie musí prijať každý policajt a už sa nedá stiahnuť! "Práve kvôli tomu boli v minulosti mnohé trestné stíhania zastavené alebo odložené. Najčastejšou príčinou bol strach obete o svoj život," vysvetlil Jozef Minárik. Paragraf 76, odstavec 2 Trestného poriadku umožňuje násilníkovi obmedziť slobodu. Nemusí to urobiť len policajt, ale ktokoľvek, kto bol svedkom trestného činu. "Zatiaľ sa nám to však nestalo," poznamenal J. Minárik. Ako dodal, väčšinu prípadov vyšetrovatelia uzavrú do 1 až 2 mesiacov. Obetiam domáceho násilia pomáhajú aj nové ustanovenia občianskeho práva. Súd napríklad môže rozhodnúť o zákaze priblíženia sa násilníka k obeti.
Ak vyšetrovanie dokáže, že páchateľ naplnil skutkovú podstatu trestného činu týrania blízkej a zverenej osoby, hrozí mu odňatie slobody od 2 do 15 rokov. Základná sadzba sa pohybuje od 2 do 8 rokov. Pokiaľ obvineného počas uplynulých dvoch rokov za podobný čin odsúdili, môže dostať trest 3-10 rokov. Pokiaľ ho spáchal zvlášť surovým spôsobom, zvyšuje sa na 5-12 rokov, ak obeti spôsobil ťažkú ujmu na zdraví, resp. smrť, na 10-15 rokov. Pokiaľ sa dokáže, že smrť spôsobil úmyselne, môže dostať od 12 do 15 rokov alebo výnimočný trest.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.