včera agentúru SITA informoval predseda petičného výboru a starosta obce Horovce, na tunajší obecný úrad už aktivisti začali doručovať podpísané petičné hárky. Očakáva, že zajtra, kedy bude zasadať petičný výbor, už budú mať k dispozícii podstatnú väčšinu z vyše 600 rozdistribuovaných petičných hárkov. Petičný výbor predpokladá, že pod petíciu sa podpíše okolo 30 000 občanov z východu Slovenska.
Petičná akcia je reakciou občanov na Tušickú tragédiu, kedy otec, pre manželské nezhody zastrelil svoje dve deti a nakoniec sám spáchal samovraždu. Polícia o týraní manželky vedela, no nezakročila, čo potvrdilo aj vyšetrovanie inšpekcie ministerstva vnútra.
Cieľom petície, do organizácie ktorej sa zapojili starostovia viacerých zemplínskych obcí a mimovládna organizácia Fenestra z Košíc, je presadiť také zmeny v policajnom zbore, aby jeho príslušníci domáce násilie nebrali na ľahkú váhu. V petícii občania požadujú prijatie smerníc pre príslušníkov polície na včasné odhaľovanie domáceho násilia a účinné zasahovanie voči jeho páchateľom.
Petičný výbor požaduje aj prijatie novely zákona o sociálnej pomoci, ktorá umožní zriaďovať domy pre obete domáceho násilia a zabezpečí adekvátne financovanie týchto zariadení zo štátnych zdrojov. Podľa hovorkyne petičného výboru a riaditeľky Fenestry Moniky Grochovej sa petícia stretla u občanov s pozitívnym ohlasom. "Ľuďom je cieľ petície zrozumiteľný a je reálne dosiahnuteľný," povedala Grochová.
Podľa nej negatívne na petíciu reagujú iba niektorí michalovskí policajti. Petičný výbor sa s petíciou obráti na ministerstvo vnútra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.