Uhynuté ošípané, ktoré ležali na dvore od polovice januára včera dopoludnia nitrianska firma ADOVA, s.r.o., zabezpečujúca asanáciu uhynutých poľnohospodárskych zvierat, odviezla.
V celej kauze ide o dva súbežné problémy. Za prvým, hromadením uhynutých ošípaných na voľnom priestranstve mimo kafilérnych boxov, stojí neuhradený záväzok v objeme 60-tisíc korún voči nitrianskej asanačnej firme ADOVA, s.r.o. "Keďže sme jej nezaplatili, v polovici januára zastavila odvoz uhynutých ošípaných. To, že sa hromadili mimo kafilérnych boxov však nie je pravda. Vonku zostalo len niekoľko kusov," tvrdí riaditeľ farmy Štefan Počatko. Presne v tom istom čase sa k tomu nabalil druhý, oveľa vážnejší problém - 14. januára bol na družstvo uvalený prvý exekučný príkaz.
"O exekúciu požiadala Sociálna poisťovňa, lebo družstvo jej neplatilo odvody za zamestnancov. V dôsledku exekúcie sme prišli aj o dva fekálne vozy, ktoré sme potrebovali na zabezpečenie odvozu tekutých exkrementov, tzv. močovky. Predtým sme denne vyvážali asi 30 fúr, potom nám zostal jediný zastaraný fekál a túto činnosť musíme zabezpečovať na štyroch ďalších farmách. Výsledkom toho sa hladina močovky v maštaliach v piatok dostala nad úroveň podlahy," vysvetlil Štefan Počatko. Podľa jeho slov v priebehu víkendu požiadalo družstvo o pomoc okolité poľnohospodárske subjekty, ktoré im poskytli svoje fekály. "Vďaka tomu je už dnes hladina močovky pod úrovňou podlahy," skonštatoval.
S jeho tvrdením zásadne nesúhlasí riaditeľ exekútorského úradu Jozefa Blaška Vladimír Vajs. "Nie je pravdou, že družstvu sme nenechali dostatok techniky. Príslušná vyhláška presne stanovuje, koľko mechanizmov musí exekútor subjektu ponechať na zabezpečenie jeho normálneho chodu, teda aj veľkovýkrmne. A tú sme dodržali. Ak niekto tvrdí čosi iné, je to tvrdenie proti tvrdeniu," povedal. Ako dodal majiteľ úradu Jozef Blaško, je viac než záhadné, prečo sa vedenie družstva ani raz neohradilo proti postupu exekúcie. "Mali možnosť vyjadriť sa k predmetom exekúcie, požiadať o vyňatie niektorých mechanizmov z exekučného konania, o čiastočné pozastavenie exekúcie alebo o jej odklad. Ani jednu z týchto možností nevyužili," skonštatoval.
Celá kauza má aj ďalší rozmer. Keď sme riaditeľa farmy požiadali, či si môžeme urobiť fotografie z nakladania uhynutých zvierat, odkázal nás na povolenie z Regionálnej veterinárnej a potravinárskej správy v Michalovciach, kde nám ho odmietli dať. Otázka znie, ako sa do areálu dostali exekútori aj niektorí novinári. "Ešte vlani v novembri sme kvôli nákaze dyzentérie zákazali vstup do areálu pre riziko možnej nákazy a ten sme zatiaľ nezrušili. Ten, kto vstúpil do areálu, ho porušil a preto podávame trestné oznámenie na neznámeho páchateľa," vyjadril sa na margo kauzy riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy(RVPS) v Michalovciach Jozef Hajduk. Podľa jeho slov je problém okolo uhynutých zvierat značne nafúknutý. "Uhynuté zvieratá na danej farme nemajú súvis s exekúciou. V stáde, kde je okolo 7500 kusov, je 50 uhynutých zvierat mizivé percento, ktoré je úplne normálne. Nešlo o nič mimoriadne, problém bol len v zastavení asanácie, čím počet neodvezených uhynutých zvierat narastal. Družstvo včera dlhy uhradilo a firma ju okamžite zabezpečila," vysvetlil situáciu.
Nesprávne však podľa neho konal exekučný úrad, keď na dražbe predal techniku, nevyhnutnú na zabezpečenie normálneho chodu veľkovýkrmne. "Poľnohospodárstvo asi nie je doménou exekučného úradu, keď si trúfajú zhodnotiť, že na chod piatich fariem stačí 1 starý fekál. Naviac, trestné oznámenie sa týka aj toho, kto spomínané mechanizmy odviezol. Exekútor síce ešte minulý štvrtok v súvislosti s výkonom exekúcie požiadal o vstup do areálu veľkovýkrmne, ale na stanovenie jeho podmienok už nepočkal," poznamenal. Podľa slov Jozefa Blaška jeho pracovníci do areálu nevstúpili. "My sme mechanizmy predali na dražbe a odvoz si mal zabezpečiť vydražiteľ. My sme v objekte neboli," komentoval situáciu.
Podľa Jozefa Hajduka to na veci nič nemení. "Napriek spomínanému zákazu tam už minulý piatok ráno technika nebola a nie je dôležité, či ju odtiaľ zobral exekútorský úrad alebo vydražiteľ. Protizákonne postupovali aj niektoré médiá, ktoré vnikli do areálu. My podávame trestné oznámenie na neznámeho páchateľa kvôli porušeniu spomínaného zákazu a zvyšok je plne v kompetencii súdov. V každom prípade budeme bojovať o to, aby sme sa v budúcnosti mohli vyjadriť na margo exekučných konaní, aby sa podobné prípady neopakovali, " dodal na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.