pre medzinárodný rozvoj Veľkej Británie od 1. júna, bude fungovať aj v Novom roku. Tragédia, ku ktorej došlo na Silvestra v Tušiciach dokazuje, že jej činnosť je viac než opodstatnená.
Podľa slov jednej zo štyroch pracovníčok linky Janky Fedorovej môžu obete domáceho násilia, resp. príbuzní alebo ľudia, ktorí majú informácie o tomto fenoméne vo svojom okolí, naďalej volať na telefónne číslo 056/688 44 73 vďaka pomoci Nadácie pre podporu občianskych aktivít NPOA, ktorá cez Phare program ACCESS 2000 poskytla združeniu grant vo výške 6-tisíc EUR. "Časť sumy využijeme na rozšírenie predplatených konzultácií právneho poradcu a už máme aj financie, určené na zastupovanie klientky na súde," dodala jej kolegyňa Gabriela Bandurčinová. Podľa nej združenie pri príprave projektu vychádzalo z faktu, že zo strany obetí bol najväčší záujem práve o poradenstvo advokáta. Ďalšou aktivitou, ktorú chcú rozbehnúť, je program Hranice, zameraný na prevenciu sexuálneho zneužívania detí. Na michalovských základných a stredných školách sa preto uskutočnia odborné prednášky a diskusie na tému, kde končia hranice hry a začína násilie.
"Ďalším okruhom, do ktorého sa chceme pustiť, je práca zo skupinou žien, ktoré už prešli peripetiami domáceho násilia a z najhoršieho sú už von. Podporné skupiny týraných žien, ktoré sa stretávajú v rámci Centra pomoci obetiam domáceho násilia, budú kontinuálne pracovať naďalej. V súčasnosti je v nich asi 40 klientiek," skonštatovala Jana Fedorová.
Ďalšou úlohou, ktorej by združenie chcelo venovať väčšiu pozornosť, je prevencia domáceho násilia a práca s verejnosťou. Psychologičky združenia Pomoc rodine, urobili niekoľko prednášok na michalovských stredných školách v rámci výučby občianskej náuky aj v minulosti a stretli sa s veľkou odozvou. "Najdôležitejšie je o probléme domáceho násilia hovoriť. Nahlas, nie zatvárať ho za dvere spální. Obete, ktoré sa boja o svoj život, musia vedieť, že je neprípustné a že na jeho riešenie nie sú samé. Postoj musí zmeniť aj verejnosť. Jej prílišnú toleranciu krásne vystihuje národný klip Chorvátska ku kampani Piata žena. Malý chlapec v ňom hovorí o tom, že keď rozbije okno alebo susedovci prihlasno oslavujú, niekto hneď volá políciu. Keď však sused nad nimi začne biť ženu, jeho babka dá hlasnejšie televízor s konštatovaním "Čo my s tým môžeme robiť." Práve naopak, nie môžeme, my musíme, aby sa dráma v Tušiciach nezopakovala niekde inde," uzavrela Jana Fedorová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.