pripravilo slávnostnú akadémiu pri príležitosti okrúhleho jubilea školy. V tomto roku si totiž pripomína 40. výročie svojho založenia. Podujatie sa konalo v mestskom kultúrnom stredisku v Kráľovskom Chlmci.
Ako sa vyjadril riaditeľ školy Ing. Štefan Dubík, škola vznikla v kaštieli grófa Majlátha presťahovaním poľnohospodárskeho odborného učilišťa z Trebišova. "V školskom roku do štyroch tried nastúpilo prvých 71 študentov a jej prvým riaditeľom bol Ondrej Ivan. Po devätnástich rokoch sa spojilo s učilišťom v Lelese a zároveň sa stalo dvojjazyčným. Po roku 1989, keď začali učilištia medzi sebou bojovať o žiakov, sa to stalo nespornou výhodou. V súčasnosti sa v škole pripravuje asi 220 žiakov vo výhradne poľnohospodárskych odboroch, či už štvorročných s maturitou alebo trojročných a vôbec nepociťujeme nedostatok žiakov," skonštatoval Ing. Dubík.
Podľa jeho slov počas štyridsaťročnej histórie opustilo brány školy viac ako 3-tisíc absolventov a vystriedalo sa v nej päť riaditeľov.
Odborný výcvik sa dnes sústreďuje do školského hospodárstva, ktoré má škola v symbolickom prenájme od pribeníckej samosprávy. Aktivity v skleníkoch, živočíšnej i rastlinnej výrobe jej pomáhajú znižovať náklady na prevádzku a v niektorých oblastiach je dokonca sebestačná. "Od roku 1997 sme sa pustili do komplexnej rekonštrukcie kaštieľa a veríme, že podpory sa dočkáme aj u krajskej samosprávy, ktorá sa od júla stala naším zriaďovateľom," vyjadril sa riaditeľ školy. Ako dodal, dobrým krokom sa ukázalo aj obnovenie družobných vzťahov s podobnými školami v českej Čáslavi a maďarskom Debrecín Pallagu pred siedmimi rokmi.
Okrem "domácich" na oslavy prijali pozvanie aj zástupcovia štátnej správy, miestnej i krajskej samosprávy a rezortného ministerstva. Na poslednú chvíľu odriekli svoju účasť Pál Csáky a Béla Bugár. Parlamentnú zostavu zastupoval poslanec NR SR a zároveň primátor Kráľovského Chlmca István Pástor, ktorý vo svojom rozsiahlom príhovore v maďarskom jazyku rozobral kapitoly histórie školy a ocenil jej súčasné vedenie za to, že si ako jediná v regióne, aj napriek zložitým problémom, súvisiacim s transformáciou poľnosektora, zachovala svoju pôvodnú tvár.
"Mnohé poľnohospodárske školy totiž v snahe udržať si priazeň študentov siahli po diametrálne odlišných učebných smeroch, ale Príbeníčania sa svojho zamerania nevzdali. Riadia sa totiž heslom, že nie je tragédiou nedostať sa do cieľa, ale nemať žiadny. V ich prípade sa však mnohé zámery podarilo aj splniť a výsledkom je obľúbená, konkurencieschopná škola," preložil nám jeho slová riaditeľ školy Ing. Štefan Dubík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.