cestárom je už teraz jasné, že prípravy na zimnú údržbu sa pre nich skončili. Podľa slov námestníka riaditeľa trebišovskej správy ciest Ing. Michala Bodnára od pondelka vyhlásili pohotovosť dispečersko-spravodajskej služby a nábeh na pohotovosť personálu a strojovej techniky očakávajú najneskôr do konca týždňa.
"Na rozdiel od minulých rokov sme tento rok dostali viac financií na opravy ciest. Predtým sme ročne hospodárili s asi 50-60 miliónmi korún, teraz je to o 30 miliónov viac. Konečne niekto pochopil, že komunikácie sú aj na východe republiky. Tieto peniaze sú určené na opravy úsekov, ktoré sa už dlho odkladali. Žiaľ, prišli až v septembri a zlé počasie ostatných týždňov nám situáciu ešte komplikuje," uviedol pre náš denník Ing. Bodnár. Podľa jeho slov bol v najhavarijnejšom stave trebišovský nadjazd. Ďalšie peniaze poputovali na nový koberec medzi Sečovcami a Hriadkami a 8- kilometrový úsek cesty 2. triedy medzi Sečovcami a Plechoticami.
"Gro, viac ako 400 kilometrov ciest v našej správe je však 3.triedy a potrebovali by opravu ako soľ, čo šoféri najviac pocítia práve počas zimy. Žiaľ, tie opravujeme vo vlastnej réžii a kvôli nedostatku financií môžeme robiť len najhoršie úseky," skonštatoval námestník. Ako dodal, najväčšou boľačkou trebišovskej SSC je zastaranosť vozového parku, čo sa vracia práve počas zimy. Posledný nový posýpač do Trebišova pribudol naposledy pred piatimi rokmi. Ak chcú byť tunajší cestári pripravení, musia investovať do opráv starých mechanizmov. "Ročne na to idú asi 3 milióny korún. Naviac, podobne ako vlani sme poslali dva sypače na generálku, pričom jedna stojí asi 1,3 milióna korún. Mali by sa nám vrátiť do Vianoc. Žiaľ, je to nutné, lebo na nové stroje niet peňazí. Každý stojí minimálne 5 miliónov korún," povedal Ing. Bodnár.
Napriek týmto faktom však neočakávajú vážnejšie problémy a na zimu majú pripravených 25 sypačov, pätnásť radlíc, osem snehových pluhov a tri frézy. V prípade nedostatku techniky počas možných kalamít využijú pomoc súkromných firiem a družstiev, s ktorými by v krátkom čase mali podpísať zmluvy. "Počas pohotovostnej prevádzky v každom zo štyroch stredísk v rámci našej SSC budú k dispozícii 3 posýpače, 1 nakladač a štyri pracovné čaty. Zásoby inertného materiálu a solí máme naplnené asi na 70 percent a práve včera som objednával asi 60-tisíc litrov nafty pre všetky strediská. Pokiaľ nepríde kalamita, vydrží nám to až do jari," uzavrel námestník riaditeľa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.