už tzv. mimočítankového čítania, je diametrálne odlišná ako kedysi. Rysavú Jalovicu a Psohlavcov čoraz viac vytláča moderná komerčná literatúra pre deti.
"Keď mi môj jedenásťročný syn doma oznámil, že potrebuje zohnať knihu Harry Potter a kameň mudrcov, lebo je zahrnutá medzi literatúru, ktorú majú deti prečítať ako povinné čítanie, skoro som spadla z nôh. Adekvátnu mieru prispôsobenia titulov súčasnej dobe síce uznávam, ale toto je už priveľa. Veď naše deti nebudú vôbec poznať slovenskú klasiku," zavolala nám do redakcie rozhorčená 32-ročná mamička. Ako uviedla okresná michalovská metodička PaedDr. Zdenka Hlaváčová, v súčasnosti už nie je metodicky striktne nariadené, čo majú deti čítať ako súčasť výučby literatúry a slovenčiny. "Metodicky je daný len počet kníh, ktoré majú za rok prelúskať, ale samotný výber titulov, resp. autorov je plne v kompetencii škôl, pedagogických rád a jednotlivých vyučujúcich," uviedla pre náš denník.
Nepoprela, že táto prílišná voľnosť môže mať aj svoje negatíva. "Na jednej strane sme síce odstránili dikciu povinnosti, ktorá v deťoch vždy vyvolávala nechuť k čítaniu, ale na druhej strane to môže viesť k tomu, že z knihovničiek školákov sa úplne vytratí slovenská klasika, keďže ju prečítať nemusia. Osobne však verím, že slovenčinári to dokážu ustrážiť," skonštatovala. Prax však svedčí o opaku. Podľa slov učiteľky slovenského jazyka z 1. ZŠ na Komenského ulici v Sobranciach PaedDr. Dariny Matiovej, na druhom stupni škôl pedagógovia žiakom predkladajú len odporúčané tituly, resp. autorov podľa témy a žánrov, ktorým sa práve venujú. "Výber však nechávame na nich. Naše skúsenosti hovoria, že sa viac orientujú na moderné knihy a Kukučín či Timrava upadajú do zabudnutia. Všeobecný prehľad z klasiky dnešným deťom asi bude chýbať, čo je škoda," dodala PaedDr. Matiová.
Podľa slov zástupkyne 5. ZŠ v Michalovciach Mgr. Renáty Činčárovej síce medzi odporúčanými titulmi v ich škole vo vyšších ročníkoch figuruje aj Zbojnícka mladosť, Psohlavci, Starec a more a Robinson Crusoe, ale nie všetci školáci si ich aj prečítajú. "Skôr po nich siahnu dievčatá. Vo všeobecnosti v knihovničkách dnešných detí nájdete skôr náučnú literatúru ako slovenskú klasiku. V beletrii uprednostňujú súčasnú tvorbu a najmä komerčnú. Rysavú jalovicu ich dnes nikto neprinúti prečítať," uzavrela Mgr. Činčárová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.