konkurzoch, naopak, je ešte paradoxnejšou. Kým z prvého, ktorý bol začiatkom leta, keď do platnosti vstúpil zákon o verejnej službe víťaz nevzišiel, z druhého, opakovaného už áno. Na veľké prekvapenie ten sa odmietol svojej funkcie ujať. Riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR v Banskej Bystrici RNDr. Martin Kassa ho preto ňou iba poveril. Čo bude ďalej? "Ďalší konkurz", odpovedal na otázku nášho denníka.
Podľa neho nezáujem o túto funkciu spôsobil aj zákon o verejnej službe, ktorý neumožňuje štátnemu úradníkovi v tejto funkcii podnikať. Ďalším dôvodom je nízke finančné ohodnotenie vo vzťahu k náročnosti a zodpovednosti, s ktorou je spojená funkcia riaditeľa národného parku. Dvanástka trieda a základ 12 a pol tisíc korún pôsobia priam neuveriteľne. "Sľúbil som, že všetkým, ktorí prejdú konkurzmi, sa budem snažiť tento nepomer zmierniť príplatkami a osobným ohodnotením. Iná cesta zatiaľ nie je", dopĺňa RNDr. M. Kassa.
Za týchto podmienok sa nemožno veľmi čudovať ani pracovníkom Národného parku Poloniny, že radšej chcú zotrvať na pokojnejších referentských pozíciách a o šéfovskú stoličku sa nerujú. Finančný rozdiel medzi ohodnotením ich práce a práce riaditeľa je totiž minimálny. Rozdiel v zodpovednosti, ale aj nárokoch, napríklad na psychickú odolnosť, bez ktorej dnes žiadny riaditeľ NP vystavený tlakom rôznych záujmových skupín neobstojí, je priepastný. K úplnosti celej kauzy treba ešte doplniť, že k základným podmienkam účasti v konkurze patrí vysokoškolské vzdelanie príslušného smeru a ovládanie minimálne jedného cudzieho jazyka. Vzťah k prírode a jej ochrane je asi zbytočné podmieňovať. Bez neho by totiž v štátnej ochrane prírody ťažko niekto hľadal uplatnenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.