pripravil tunajší magistrát. Nádherné počasie, skvele pripravený program a dobrú atmosféru však kalilo zopár detailov. Najvýznamnejších z nich bola určite absencia slovenskej štátnej vlajky, ktorá chýbala nielen na tribúne, ale aj na čele sprievodu ulicami mesta. Jediný symbol slovenskej štátnosti, oznamujúci, že sme na území Slovenskej republiky, sa osamelo trepotal hneď vedľa maďarskej vlajky na budove mestského úradu.
Nemenej zarážajúce bolo, že všetky prejavy prednesené na tribúne, vrátane siahodlhého príhovoru primátora mesta Isztvána Pásztora, zneli len v maďarskom jazyku. Slovák, neovládajúci reč našich južných susedov sa cítil ako "piate kolo na voze", lebo ani netušil, o čom tí usmievaví páni v oblekoch vlastne hovoria. To, že rozohnená hlava mesta hovorila o niečom veľmi dôležitom, dosvedčoval len jeho zanietený hlas a ruky, ktoré sa mu triasli ešte aj vtedy, keď si so symbolickým pohárom vína zašiel štrngnúť medzi niekoľkotisícový dav.
Odhliadnuc od týchto detailov však klobúk dole pred všetkými tými, ktorí sa podieľali na prípravách trojdňového podujatia. Začalo sa už v piatok otvorením výstavy keramiky známeho umelca Zbigniewa Nišponského v malej sále mestského kultúrneho strediska. Po slávnostnej vernisáži nasledovalo divadelné predstavenie Moja žena nie je anjel v podaní Divadla Thália. Sobotňajší program otvorili už spomínané príhovory. Súčasťou oficiálneho otvorenia vinobraneckých osláv bolo aj v poradí šieste udeľovanie cien mesta Kráľovský Chlmec, ktoré za grófa Józsefa Majlátha prebrala jeho najmladšia vnučka Ilona a za už zosnulého dlhoročného predsedu MNV v Kráľovskom Chlmci Pétera Pandyho jeho manželka Ildikó, ktorá ako jediná poďakovala aj v slovenčine. Premiéru malo udelenie Ceny primátora, ktorú z rúk Isztvána Pásztora prebrala dlhoročná aktivistka Csemadoku a bývalá riaditeľka školy Matilda Szerdy.
V dobre zohranom sprievode nechýbali alegorické vozy, predstavujúce všetky činnosti spojené s dorábaním vzácneho moku, v ktorom je údajne vždy pravda. Deťúrence sa premenili na vínnu révu či sedliačikov, obrábajúcich úrodnú medzibodrožskú pôdu. Školáci v kostýmoch zase predstavovali obrovský strapec hrozna, ďalšia skupinka niesla znak mesta Kráľovský Chlmec. V sprievode sa mihli aj stredoškoláci nesúci červené, zelené a biele obdĺžniky polystyrénu. Keď ich dali nad hlavu, pred očami pozorovateľov sa zjavila maďarská štátna vlajka. Žiaľ, podobný nápad so slovenskou sa neujal. Pôsobivý sprievod za zvukov vyhrávajúcej dychovky obišiel vynovené námestie a jeho účastníci sa rozptýlili medzi rôznorodý dav, pohybujúci sa medzi množstvom jarmočných stánkov.
Popoludnie patrilo slávnostnému odovzdaniu historického parku a námestia, ktoré nedávno dokončili. V kultúrnom programe, ktorý nasledoval, sa predstavili žiaci základnej umeleckej školy, hudobná škola zo Sátoráljaújhely, skupina Temro Shave, Bótorkaló, zbor zo Stredy nad Bodrogom, Rómovia z Michalian, domáci speváci Árvalányhaj, folkloristi z michalianskej Roňavy a súboru Hegyalja zo Sátoráljaújhelyu. Večer patril vystúpeniam budapeštianskeho divadla Mikroszkóp a sninského Merlinu, po ktorých nasledoval ohňostroj a pouličný bál. Trojdňové oslavy zakončila nedeľňajšia ekumenická bohoslužba a futbalový zápas internacionálov, spojený s výdatným dažďom.
Oslavy, na ktoré našli cestu tisícky obyvateľov celého Medzibodrožia, sa organizátorom naozaj vydarili. Žiaľ, poukázali aj na to, že na Slovensku nie každý rešpektuje pravidlá slušného správania a tolerancie, a už vôbec nie zákony. Najzarážajúcejšie zo všetkého ale je, že ich obchádzanie bez mihnutia oka sledoval aj vysoký štátny úradník, ktorý zároveň reprezentoval Stranu maďarskej koalície, kandidujúcu do SLOVENSKÉHO parlamentu. Tajomník ministerstva školstva László Szigeti, ktorý je mimochodom platený aj, či skôr hlavne, z daní slovenských daňových poplatníkov si totiž nedal ani tú námahu, aby primátora mesta upozornil, že ešte stále sme na území suverénneho štátu, ktorý sa volá Slovenská republika.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.