služby mesta Humenné, ktoré uskutočňujú údržbu jednotlivých plôch Parku mieru, v súlade s dendrologickými zásahmi vypracovali súbor opatrení na záchranu jedincov pagaštana konského. "V apríli a máji budúceho roka uskutočníme postrek pagaštanov syntetickými pyrenoidmi, ktoré by mali zabrániť rozmnožovaniu škodcu na ďalšie jedince. Každý iný zásah by bol neúčinný a obdobím vhodným pre aplikáciu insekticídnych prípravkov sú práve spomínané dva mesiace," hovorí Ing. Marián Sudzina z úseku verejnej zelene Technických služieb mesta Humenné.
"Problém rozšírenia škodcu pagaštana konského je problémom celoslovenským. U nás sa začal sledovať ešte v roku 1999, úplne prvotný monitoring uskutočnil Krajský pamiatkový ústav v Prešove, ktorý mal dať podnet Technickým službám mesta Humenné, aby urobili ozdravovacie zásahy," tvrdí Ing. Marián Sudzina. "Žiadny podnet sme však nedostali," dodáva.
Stromy pagaštana konského sa nakazili postupne, keď sa choroba začala šíriť z oblasti Hubkovej, cez Park mieru až na Gaštanovú ulicu. Pracovníci TS mesta momentálne odstraňujú opadané lístie, v ktorom sú škodcovia, čím sa snažia eliminovať populačnú hustotu ich ďalšieho rozšírenia. Predbežné náklady na ozdravenie pagaštanov v Parku mieru predstavujú asi 12-tisíc korún.
V pláne je však aj komplexná starostlivosť o dva najzaujímavejšie druhy stromov v parku, ktoré boli pred dvanástimi rokmi označené za chránené prírodné výtvory, ginko dvojlaločné a dub letný. Ginko je jediný druh, ktorý sa zachoval z niekdajšieho druhového bohatstva v tejto nadmorskej výške a na nepravidelný rast jeho koruny mala vplyv aj blízka hrabová alej. Popri dvestoročnom ginku je vzácny aj asi tristopäťdesiatročný dub letný, naposledy veľmi poškodený ľadovcovou kalamitou.
Autor: Gabriela Chomová, Humenné
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.