JASENOV. Jasenovčania si na sobotu 18. apríla naplánovali brigádu na Jasenovskom hrade.
Brigádovali už aj vlani
V apríli minulého roku sa na podnet obecného zastupiteľstva uskutočnila na Jasenovskom hrade brigáda, ktorá bola vydarená aj napriek nepriaznivému počasiu deň predtým. Urobilo sa kus roboty pre základné zviditeľnenie hradu, keďže dreviny, ktoré roky vegetovali na hradbách, ale aj pod nimi, skoro úplne zatienili hrad. Brigáda sa stretla s kladnou odozvou, preto si dalo obecné zastupiteľstvo do plánu úloh na rok 2009 aj túto aktivitu.
Situácia z minulého roka sa navlas zopakovala. Deň predtým v piatok večer výdatne zapršalo a už málokto veril, že sa brigáda uskutoční. Ale v sobotu ráno počasie ukázalo svoju krajšiu tvár, a tak o deviatej sa zišlo do 20 ľudí. Bolo potrebné vyriešiť už len jeden rébus - ako sa po mokrom teréne dostane na hrad traktor. Napriek obavám pracovník obecného úradu Martin Štofa bravúrne zvládol jazdu s úctyhodným prevýšením aj s nákladom v podobe potrebnej techniky, náradia, ale aj občerstvenia pre brigádnikov. Prítomnosť traktora pri hlavnej bráne hradu je asi historickou udalosťou, pretože nevieme, žeby sa tam niekedy tento mechanizmus v minulosti dostal.
Hrad už neskrýva náletová zeleň
Brigáda bola pokračovaním aktivít z minulého roka, hlavne čo sa týka likvidácie náletovej zelene na hradbách, ale aj vyčistenia okolia pred hlavnou bránou s krovinorezmi a výrubom kríkov, ktoré znemožňovali prístup a výhľad z hradu.
Za niečo vyše 5 hodín hrad dostal novú živšiu podobu. Z nádvoria hradu sa tak naskytá doteraz nevšedný pohľad na okolie, počnúc vzdialeným Vihorlatom, bližším Humenským Sokolom, na pohorie Krivošťanka, ale hlavne celá obec Jasenov je viditeľná ako na dlani aj mesto Humenné, a platí to aj opačne - hrad sa stal pravou dominantou obce Jasenov.
Skauti osadili info tabuľu
Za zmienku stojí aj aktivita skautov z jesene minulého roka, ktorí postavili pred hlavnou bránou hradu informačnú tabuľu, na ktorej sú unikátne snímky hradu ešte s vežami, pôdorys, ale aj maketa, ako hrad vyzeral kompletne v minulosti.
Cestou späť zbierali odpadky
Počasie v sobotu prialo, a tak po robote bola pripravená opekačka pri ohnisku, kde sa predtým dorobilo aj prírodné sedenie. Každému občerstvenie padlo vhod ešte pred jednou záverečnou aktivitou. Zúčastnení sa rozdelili na 3 partie a smerom dole popri chodníkoch v lese zbierali odpadky do vriec, hlavne plastové fľaše, ktorých bolo dosť. Je na zamyslenie, že plnú pastovú fľašu dokážu tzv. turisti vyniesť hore, ale prázdnu dole už nie...
Vznikla pekná tradícia
Brigáda nadmieru splnila svoje poslanie v hmatateľnej aj vizuálnej podobe a ešte určite v jednom - tým je spoločný menovateľ všetkých zúčastnených - chuť niečo urobiť pre spoločnú vec. Aj touto cestou sa chcem poďakovať brigádnikom za účasť pri skrášľovaní okolia hradu, za ich sobotňajší čas aj za nepísanú dohodu, aby sa brigáda stala tradíciou každoročných stretnutí pri tejto aktivite.
Hrad vlastní obec
Peniaze naň musia zháňať sami
- Obec Jasenov vlastní Jasenovský hrad a pozemky pod ním. Okolie, ktorým vedie prístupová cesta, patrí Urbariátu Valaškovce, ktorý previedol hrad a pozemky obci za symbolickú cenu. Obec a urbariát udržujú dobré vzťahy a prístup na hrad po turistickej značke je z pohľadu vlastníckych vzťahov bez problémov.
- Podľa slov J. Katkovčina obec pripravuje projekty, ktorými sa chce uchádzať o dotácie na jeho údržbu.
- Mária Poláková, riaditeľka Krajského pamiatkového úradu v Prešove, uviedla, že pre záchranu alebo obnovu hradu platia rovnaké podmienky ako pre každú nehnuteľnú pamiatku: "V zmysle pamiatkového zákona je povinnosťou vlastníka vykonávať na svoje náklady základnú ochranu kultúrnej pamiatky."
kor
Krátko z histórie
Jasenovský hrad- Počiatky jeho výstavby sú nejasné. Pravdepodobne do dal postaviť Peter, syn Pethényia z Bačkoviec, na konci 13. storočia. Medzi rokmi 1317 a 1327 sa hrad s majetkom stal vlastníctvom Drugethovcov, ktorí ho vlastnili až do roku 1644, keď ho dobyli a zničili vojská Juraja Rákociho.
- Novšími majiteľmi hradu boli Barkócziovci, Tadeáš z Jasenova, Szirmayovci, gróf Vandernáth a Andrássyovci. Na podnet Gejzu Andássyho na začiatku 20. storočia niekoľko objektov zastrešili, zakonzervovali hradné múry a upravili vstupnú časť. Úplnému dokončeniu tohto zámeru zabránila I. svetová vojna. Smutne preslávená v jeho dejinách od roku 1538 až do roku 1551 bola na hrade dielňa na razenie falošných mincí.
(Zdroj: Dejiny Humenného, autor Vasiľ Fedič a kolektív)
Autor: Ján Katkovčin, zástupca starostu obce Jasenov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.