Korzár logo Korzár Zemplín

PCB plávajú Laborcom aj po 25 rokoch

Nebezpečné PCB látky sa objavujú v povrchových vodách Laborca aj 25 rokov od ukončenia ich výroby a vypúšťania v Chemku Strážske. Príčinou sú výrazné hydrologické zmeny, ktoré spôsobujú ich vyplavovanie a uvoľňovanie z dna a bahna rieky.

Laborec - PCB látky sa uvoľňujú z bahna a dostávajú do povrchových vôd.Laborec - PCB látky sa uvoľňujú z bahna a dostávajú do povrchových vôd. (Zdroj: mipo)

Dno Laborca a Zemplínskej šíravy je plné PCB látok. Odborníci odhadujú, že na dne Šíravy je kontaminovaných približne 40-tisíc ton sedimentov.

MICHALOVCE. Hoci výroba a vypúšťanie nebezpečných polychlórovaných bifenylov (PCB) z chemického závodu Chemko Strážske boli zastavené v roku 1984, dno Laborca a najväčšej vodnej nádrže na východe Slovenska je stále plné týchto nebezpečných látok. Množstvo PCB, ktoré sa nachádza v sedimentoch, ani po 25 rokoch výrazne neklesá. Podľa monitoringu vodohospodárov sa dokonca látky v niektorých úsekoch Laborca z bahna uvoľňujú a dostávajú na povrch. Zvýšené hodnoty PCB namerali na Laborci neďaleko obce Stretavka v okrese Michalovce.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

PCB v povrchovej vode

Laboratórne merania, ktoré uskutočnili vodohospodári na Laborci v rokoch 2007 a 2008, potvrdili zvýšený obsah PCB v povrchovej vode. Podľa správcu vodného toku - Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) š. p. - však namerané hodnoty nepredstavujú závažnú hrozbu pre životné prostredie. Obsah látok bol podľa odborníkov na úrovní hodnoty, ktorá zodpovedá kritériám environmentálnej normy. PCB plávali Laborcom bežne v rokoch 1950 až 1984, v čase ich vypúšťania z chemického závodu. Po zastavení výroby sa PCB látky usadili na dne Laborca a Šíravy. Po rokoch však opäť plávajú Laborcom. Na problém upozornili vodohospodári počas XIII. Okresných dní vody na Zemplínskej šírave.

„Ojedinelé zvýšené hodnoty PCB v lokalite Stretávka za hodnotené obdobie sú pravdepodobne dôsledkom spätného uvoľnenia z lokálnych alebo priplavených sedimentov v toku v čase výraznejších hydrologických zmien, respektíve dôsledkom zatiaľ neidentifikovateľných príčin," uvádza v správe Anna Oravcová zo SVP, š. p., Odštepný závod Košice. Stav povrchovej vody Laborca od obce Brekov až po jeho ústie do Latorice a Šíravy nepredstavuje podľa odborníkov z hľadiska kontaminácie PCB látkami závažnú hrozbu pre životné prostredie. Nadmerné uvoľňovanie PCB vo vodách Šíravy merania nepotvrdili.

SkryťVypnúť reklamu

Najviac kontaminovaný je kanál

Najvyššia miera kontaminácie je v otvorenom odpadovom kanáli, ktorý vedie z Chemka Strážske popri obci Vôľa do Laborca. Týmto kanálom boli v minulosti odvádzané všetky odpadové vody z priemyselného areálu. „Nachádzame to v celom úseku toku. Vzhľadom k tomu, že sú tam nejaké organické sedimenty, tie dosť absorbujú PCB a sedí to tam. Tie sedimenty sú kontaminované okolo desiatky tisíc až stotisíc mikrogramov na kilogram. Ten kanál je najviac zamorený," vysvetlil Pavel Hucko z Výskumného ústavu vodného hospodárstva. Dodáva, že zatiaľ sa nepreskúmalo, ako je zamorené prostredie okolo kanála. "Toto sú sedimenty, ktoré sa nachádzajú na dne kanála. Teraz je otázka, čo je v najbližšom okolí a čo sa tam dostáva pri zmene prúdenia podzemných vôd alebo pri väčších prietokoch v toku kanála a Laborca," uviedol. Upresňuje, že v Šírave je kontaminovaných PCB okolo 40-tisíc ton sedimentov. V tejto súvislosti už niekoľko rokov platí zákaz konzumácie rýb ulovených v nádrži. "Ryba, ktorá sa živí rastlinami, alebo živočíchmi, ktoré sa nachádzajú v sedimentoch, to dostane do tela. Je to potravinový reťazec, na konci ktorého je človek."

SkryťVypnúť reklamu

PCB neubúda. Výsledky kolíšu

Hucko dodáva, že s monitoringom Laborca, Šíravy a kanála začali v roku 1997. "Od tej doby sú k dispozícii výsledky. Nedá sa povedať niečo o trendoch. Jeden rok zistíme vyššie hodnoty a druhý rok je to menej a potom to zase vyskočí. Nedá sa ale povedať, že to má klesajúcu tendenciu. To je ten problém," upresnil.

Likvidácia

Sanáciu PCB záťaže pripravuje Ministerstvo životného prostredia SR spolu s verejným, súkromným sektorom a Globálnym environmentálnym fondom. Na dekontamináciu sa majú použiť nespaľovacie technológie. Na základe Štokholmského dohovoru z roku 2004 má Slovensko zabezpečiť likvidáciu PCB do konca roku 2010. Najprv majú zlikvidovať staré zásoby cca tisíc ton PCB, ktoré sa nachádzajú v areáli Chemka Strážske. Potom príde na rad dekontaminácia odpadového kanála, Laborca a Šíravy.

Na ich likvidáciu pravdepodobne použijú biodegradačnú technológiu, ktorá umožňuje deštrukciu PCB za použitia vhodných mikroorganizmov. "Sú to organické rozpúšťadlá, ktoré na seba naviažu PCB z kalu, bahna, hliny a ďalších sedimentov. Vyextrahovaný materiál sa dá potom voľne niekde uložiť. Už neobsahuje vysoké množstvo PCB," upresnil Hucko.

PCB látky na Zemplíne

Sklad nezabezpečených sudov s PCB látkami v starej teplárni v zvernici Orlova v areáli Chemko Strážske.

Niekoľko faktov k PCB a jedna urgencia súčasnej vláde.


Ján Mičovský 8

Najčítanejšie na Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 888
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 414
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 147
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 264
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 577
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 069
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 918
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 615
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu