TREBIŠOV. Dragula sa kvôli nezlučiteľnosti funkcií po vyhlásení výsledkov vzdal mandátu aj funkcií v mestskej rade a komisiách. Novou tvárou nebude jeho náhradník - má ním byť bývalý viceprimátor a exposlanec Pavol Flaugnatti. Niektorí poslanci kritizujú, že ako poslanec volil, hoci bol už kandidátom.
Z 10 záujemcov len 6 kandidátov
O miesto hlavného kontrolóra sa uchádzalo až 10 záujemcov. Štyroch z nich výberová komisia vylúčila, lebo nesplnili kvalifikačné kritérium vysokej školy právnického alebo ekonomického zamerania. Na osobnú prezentáciu preto prišli len šiesti. Stredajšiemu zastupiteľstvu, na ktoré prišlo až 24 z 25 poslancov, predchádzali porady politických klubov a zoskupení. Primátor Vladimír Anďal (KDH) navrhol (údajne na ich podnet) zmenu programu. Chcel, aby prezentácie boli na začiatku rokovania dopoludnia a voľby až popoludní. Dôvodil tým, že poslanci si tak môžu lepšie premyslieť, koho zvolia. Proti programovej rošáde sa postavil len Ján Chovanec (NEKA). Po obedňajšej prestávke predseda volebnej komisie Ľubomír Cibere (NEKA) vyhlásil prvé kolo volieb. Zo zákona mohol vyhrať len kandidát s nadpolovičnou väčšinou hlasov, teda trinásť.
Výhra o jediný hlas!
Výsledky spôsobili rozruch - kandidát Jozef Micák získal 11, poslanec Jozef Dragula 10 a kandidát Jozef Litvák 3 hlasy. Volebná komisia musela pripraviť 2. kolo voľby s novými hlasovacími lístkami už len s 2 kandidátmi s najvyšším počtom hlasov (Micák, Dragula). Jozef Čičatko, predseda širokého klubu Smer HZDS-NEKA-SDKÚ-KDH time out využil na opätovnú poradu členov klubu za zavretými dverami. Druhé kolo voľby sa začalo až po 45 minútach. Vzhľadom na vygradované napätie a párny počet voličov sa niektorí poslanci obávali, že dôjde k rovnosti hlasov a víťaza bude musieť určiť až žreb. Výsledok spôsobil šok - platných bolo len 21 z 24 hlasovacích lístkov a poradie sa prehodilo - 11 hlasov získal Jozef Dragula a 10 Jozef Micák.
Dragula sa ihneď vzdal mandátu, funkcií v rade aj komisiách. V zastupiteľstve by ho mal nahradiť bývalý viceprimátor a exposlanec Pavol Flaugnatti, ktorý po voľbách v decembri 2006 zostal pod čiarou. Podľa všetkého posilní rady širokej koalície.
Hrozí napadnutie volieb
V kuloároch sa Dragulovi oponenti pozastavovali nad tým, že v procese volieb bol v konflikte záujmov, keďže bol zároveň kandidátom, ale do momentu vyhlásenia výsledku aj poslancom s hlasom rozhodujúcim pri voľbe. Špekulovali, že paradoxne mohol nepriamo o jeho zvolení rozhodnúť práve jeho vlastný hlas. Právnik Transparency International Vladimír Pirošík potvrdil, že v rozpore so zákonom to nie je: "Lebo na takúto situáciu nepamätá a nerieši ju." Nevylúčil, že neúspešný protikandidát môže pri takej tesnej prehre a vzhľadom na nejasnosti voľby napadnúť. Podľa neho existuje precedens z oblasti súdnictva, kde protikandidát takto dosiahol opakovanie voľby.
Dragula: Chcem byť iniciatívny kontrolór
Dragula za jednu zo svojich priorít označil kontrolu a preverovanie, "kam peniaze mesta plynú a ako sa s nimi nakladá". Pre Korzár naznačil, že je pripravený vniesť svetlo aj do nedoriešených káuz minulosti. "Poriadne vyšetriť - buď podozrenia vyvrátiť alebo potvrdiť a... Proste, očistiť to od nejasností, aby donekonečna nevznikali otázniky." Zaujímať sa bude aj o účelovosť čerpania mestských dotácií pre občianske združenia. Povedal, že chce byť iniciatívnym kontrolórom. Dvojročné skúsenosti z poslaneckých lavíc chce využiť: "Viem, na koho sa môžem s čím obrátiť a čo môžem od koho čakať." Pripúšťa však, že aktivity nad rámec plánu kontrol mu musia schváliť poslanci. Rozhodnutie necháva na nich, ale tým podľa neho prejavia aj vôľu, či chcú veci transparentnejšie alebo nie. Vyhlásil, že sa nebojí rovnako kritizovať manažment mesta ako aj poslancov, ak zistí pochybenia.
lyv
Šou ako na prezidentských voľbách
Mestský úrad zobral voľby poriadne vážne. Pre poslancov bola pripravená osobitná miestnosť. Šesťčlenná volebná komisia, vedená viceprimátorom Ľubomírom Ciberem (NEKA) pod dohľadom poslancov a médií prekontrolovala miestnosť aj volebnú urnu. Poslanci sa zapisovali do prekontrolovaného volebného zoznamu podpisom, ktorým potvrdili prebratie jednej obálky a jedného hlasovacieho lístka. Kvôli zabezpečeniu tajnosti hlasovania boli v sále tri volebné plenty, na ktorých boli dokonca prilepené inštrukcie pre voliča a vzor ako označiť kandidáta. Médiá po vyhotovení ilustračných záberov museli sálu opustiť.
lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.