j z najvzdialenejších kútov Trebišovského okresu. Je totiž v spádovej oblasti so 100-tisíc obyvateľmi jedinou detskou endokrinologičkou.
TREBIŠOV. Lekárka aj rodičia preto zostali v šoku, keď s ňou Všeobecná zdravotná poisťovňa odmietla koncom minulého roka podpísať zmluvu na ošetrovanie ich detí.
Príbehy, ktoré zamrazia aj zabolia
Erika Lukácsová z Trebišova sa sama stará o tri deti. Dcére Laure pred 3 rokmi zistili cukrovku, okrem toho trpí astmou a chorobami obličiek. Jej druhá dcéra má problémy s epilepsiou. Anna Lobová z Cejkova má až dve deti s cukrovkou, špeciálnu starostlivosť potrebujú už 7 rokov. Pani Anna má aj sama zdravotné problémy a prednedávnom jej zistili zhubný nádor. Čaká ju ťažká operácia. Aj 8-ročná Vivian Fekeová zo Svätuší má cukrovku. Jej matka Viola dodáva, že problémy má aj so štítnou žľazou, imunitou a tráviacim traktom. Špeciálnu starostlivosť potrebuje aj 12-ročný Adam Horňák - cukrovku mu zistili pred 4 rokmi. Jeho mama Táňa sa stará aj o ťažko postihnutého manžela na vozíčku. Cukrovku má už 8 rokov aj dnes 10-ročný syn Jána Gubaniča. O tieto a stovky ďalších detí sa stará Jana Halapinová. Je jedinou špecialistkou na detskú endokrinológiu v okrese. Vybudovala ju ešte v čase, keď pracovala na detskom oddelení trebišovskej nemocnice. Rodičia aj lekárka preto nechápali, prečo s ňou VšZP odmietla podpísať zmluvu, aby sa o ne mohla starať ďalej.
Behanie "od Šavla k Pavlovi" bez efektu
Halapinová vysvetľuje, že korene problémov pochádzajú z jesene 2008, keď si chcela vytvoriť vlastnú ambulanciu. Začlenila ju do spoločnosti JM & ML, cez ktorú poskytuje zdravotnú starostlivosť jej manžel Miroslav Halapin. "Podmienkou na rokovania s poisťovňami boli licencie od KSK, ktoré sme dostali. Neskôr nám však na košickej pobočke VšZP povedali, že o tom musí rozhodnúť Bratislava," spomína Miroslav Halapin. Rok prešiel a lekárka stále nemala zmluvu: "Bez nej akoby detská endokrinológia v okrese neexistovala. Mohla som síce deti ošetriť zadarmo aj bez zmluvy, čo neprekáža, ale nie im predpísať pomôcky, lieky, atď. Rodičia nechápali, prečo." Halapinovci tiež nie: "Oslovili sme listom generálnu riaditeľku VšZP. Bez odpovede. Neskôr som sa stretol s riaditeľkou nákupu, dala mi za pravdu, ale tvrdila, že o tom ešte má rozhodnúť minister zdravotníctva. Skúšal som sa stretnúť priamo s ním, ale nemal čas. Napokon som mu nechal list. Tiež bez odpovede."
Rodičia aj pacienti v pasci
Mesiace ubiehali, rodičia detí nemali na výber a museli chodiť na vyšetrenia do Košíc. "Ide o rodiny, ktoré si to nemôžu finančne ani časovo dovoliť. Pacienti musia chodiť na vyšetrenia pravidelne. V spolupráci s kolegami a manželom sme sa im snažili ušetriť cesty - nosili sme im recepty na podpis, riešili to cez poštu a pod. Donekonečna to však nejde," hovorí Jana Halapinová. Keď im to oznámila, začali konať aj rodičia. "Ešte koncom februára som za nás všetkých napísal na VšZP list, kde sme žiadali vysvetlenie. Bez odpovede," dodáva Ján Gubanič. Tatiana Horňáková priznáva, že sa ocitli v pasci: "Naše ústavné právo na dostupnosť zdravotnej starostlivosti bolo porušené. Možnosť zmeniť poisťovňu neprichádzala do úvahy - to sa dá len raz v roku v septembri... Máme aj právo na výber lekára. A lekárku, ktoré sa stará o naše deti celé roky, nechceme meniť – z ľudského, ekonomického ani časového dôvodu." Zúfalí rodičia oslovili denník Korzár. Bez emócií hovorili o svojich osudoch a situácii, v ktorej sa ocitli. "Sme odhodlaní podať žalobu za porušenie svojich ústavných práv. Ak VšZP nezmení názor, hromadne požiadame o výnimku, aby sme mohli zmeniť poisťovňu. Oslovíme aj Úrad pre dohľad na zdravotnou starostlivosťou. Už nemáme čo stratiť," pohrozili.
Čo nešlo 4 mesiace, zrazu šlo za 2 týždne
Podľa Jany Halapinovej muselo dôjsť k nesprávnemu posúdeniu špecifickej situácie poisťovňou: "Podľa nového sa určuje minimálna sieť špecialistov na kraj. Potom sa môže stať, že detských endokrinológov je síce v Košickom kraji povedzme 13, ale ani jeden nie je v Trebišovskom okrese. Veríme, že sa to vysvetlí." Korzár oslovil VšZP, ministerstvo aj Úrad pred dohľad nad zdravotnou starostlivosťou ( ÚDZS). Ako prvý reagoval hovorca ÚDZS Milan Michalič: "Na problematiku môže úrad objektívne reagovať len na základe podkladov, ktoré by zistil dohľadom, resp. vyžiadaním si stanoviska zdravotnej poisťovne." Na stanoviská VšZP a ministerstva sme čakali niekoľko dní. Čo sa dialo medzitým, nevedno. Hovorkyňa VšZP Petra Balážová v následnej reakcii potvrdila, že VšZP má v Košickom kraji naplnenú zákonom stanovenú minimálnu sieť zmluvných poskytovateľov v odbore detská endokrinológia. Dodala, že "VšZP má zabezpečenú neodkladnú zdravotnú starostlivosť v tejto odbornosti pre svojich poistencov v NsP Trebišov." Podľa Halapinovej je to vylúčené, lebo jej odchodom do privátu tento druh starostlivosti v nemocnici zanikol. V ďalších vyjadreniach už Balážová pripustila, že "zazmluvnenie detskej endokrinológie je v štádiu riešenia a od 1. mája by mala byť v NsP Trebišov zabezpečená ambulancia s detským endokrinológom." Navlas rovnaká odpoveď prišla v rovnaký deň aj z ministerstva zdravotníctva(?!) S jediným malým rozdielom. Hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková vylúčila, že by do (ne)zazmluvňovania ambulancií minister vstupoval: "Ministerstvo do zmluvných vzťahov medzi poisťovňou a poskytovateľom nezasahuje." Halapinová potvrdila, že VšZP dodržala slovo. Ocenila, že prehodnotila situáciu. Verí, že sa to už nezopakuje: "Nie kvôli mne, ale kvôli pacientom."
lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.