ZEMPLÍN/BRATISLAVA. Ministerstvo životného prostredia (MŽP SR) predpokladá, že zariadenia s obsahom PCB viac ako 5 dm3 stihnú slovenské podniky na zneškodňovanie PCB zlikvidovať do konca roku 2010. Ochranári však za alarmujúcejší problém pokladajú nekontrolované PCB voľne v prírode. Na ďalšie kroky zostáva Slovensku čas do roku 2028. Chemko Strážske (v likvidácii) v projekte na likvidáciu PCB environmentálnym spôsobom pokračuje. Zastúpi ho jeho dcérska spoločnosť a Združenie na likvidáciu PCB sídliace v Strážskom.
Občianske združenie Stop trojuholníku smrti a mimovládne organizácie Priatelia Zeme a Greenpeace poslali koncom minulého týždňa otvorený list premiérovi Robertovi Ficovi.
Chýba im systémové riešenie
Podľa aktivistov, aj 25 rokov od zastavenia výroby PCB v Chemku Strážske, sa kontaminácia územia neznižuje a vedecké štúdie dokazujú, že sa PCB neustále šíri ďalej v prostredí. "Greenpeace Slovensko na problém PCB upozornil prvýkrát pred siedmimi rokmi. Tých sedem rokov sme ako krajina vo veľkej miere premrhali a v systémovom riešení sme sa ďaleko neposunuli. MŽP SR a slovenská vláda nereagovali doteraz ani na petície poslané odborníkmi a občanmi," povedala Kateřina Věntusová z Greenpeace.
Zdroj znečisťovania - opadový kanál Chemka
V otvorenom liste navrhujú premiérovi postupovať podľa Národného realizačného plánu Štokholmského dohovoru o perzistentných organických látkach, ktorý slovenská vláda schválila 10. mája 2006. Podľa nich svoje záväzky zatiaľ nedodržiava. Navrhujú vypracovať hodnotenie rizika PCB na východnom Slovensku na základe Metodického pokynu MŽP SR z 22. októbra 1998 odborníkmi v oblasti zdravotných a environmentálnych vplyvov PCB. Tí by mali vypracovať stratégiu sanácie kontaminovaného územia.
Podľa ochranárov je najpodstatnejšie vyčistiť zdroj znečistenia, čiže odpadový kanál Chemka Strážske.
Nadpis šedého boxu
Petície vedcov a občanov
Mministerstvu ŽP SR poslal v polovici marca tohto roku petíciu realizačný tím odborníkov spolupracujúcich na medzinárodnom projekte ENVIRISK. Podľa nich zastavenie výroby PCB a uzamknutie týchto látok v skladoch nie je prevenciou zabránenia kontaktu s PCB a prevenciou ochorení. "Preventívne opatrenia pre celú populáciu ani pre jednotlivcov neexistujú. Pritom však doterajší výskum jednoznačne preukázal zdroj a spôsob vstupu toxických PCB do organizmu," upozornili.
Odporúčajú informačnú kampaň obyvateľom, výchovu spôsobu života v znečistených oblastiach. Hlavne pre deti, ženy v reprodukčnom veku, tehotné ženy, matky. Navrhujú presne určiť kontamináciu prostredia a príčinu vzrastajúcej expozície PCB u detí.
- OZ Stop trojuholníku smrti poslalo ešte túto zimu premiérovi a aj MŽP SR petíciu proti výstavbe tepelnej elektrárne v Strážskom a uvažovanom využívaní odkaliska Poša na skládkovanie popolčeka. Sú na nej podpisy viac ako 12-tisíc obyvateľov Zemplína. Podľa OZ ak premiér neverí ich argumentom či relevantným dôkazom o stave životného prostredia v Strážskom a jeho okolí, mal by nariadiť generálny ekologický audit stavu životného prostredia dotknutého regiónu.
kor
Nadpis šedého boxu
Ministerstvo a Chemko
Jana Kaplanová, hovorkyňa MŽP SR argumentuje, že ministerstvo zabezpečilo relevantnú národnú právnu úpravu, zapojenie národných inštitúcií do POPs-manažmentu a zapracovanie tejto problematiky do Programu odpadového hospodárstva Slovenskej republiky a do Národného realizačného plánu Štokholmského dohovoru. "Rok 2010 je termín stanovený smernicou o zneškodňovaní PCB iba pre tzv. veľké transformátory a kondenzátory s obsahom PCB viac ako 5 dm3." Ministerstvo podľa Kaplanovej predpokladá, že zneškodnenie zariadení s obsahom PCB viac ako 5 dm3 stihnú do konca roku 2010 v zariadeniach na zneškodňovanie PCB na území Slovenska. Vysvetlila, že podľa Štokholmského dohovoru pre zabezpečenie zneškodnenia menších zariadení s obsahom PCB a iných druhov odpadov s obsahom PCB platí termín do konca roka 2028.
- Katarína Kadašiová, hovorkyňa Chemka Strážske (v likvidácii) potvrdila, že Chemko je držiteľom 600 ton PCB odpadov, ktoré sú bezpečne uskladnené. "Množstvo PCB látok v sedimentoch môžeme dnes len odhadovať, keďže Chemko nemá k dispozícii kvalifikovanú analýzu objemu a koncentrácie PCB látok v sedimentoch z kanála," uviedla. Informovala, že Chemko zneškodnilo v roku 2002-2003 presne "300 ton PCB látok v certifikovaných zariadeniach na území Slovenska". Kadašiová potvrdila, že aj keď je Chemko v likvidácii, na projekte na likvidáciu PCB sa zúčastňuje aj prostredníctvom dcérskej spoločnosti Ekologické služby a Združenia na zneškodňovanie PCB so sídlom v Strážskom.
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.