Akým spôsobom vo Francúzsku podporujete záchranu kultúrnych historických pamiatok?
- Existuje rôzny stupeň ich ochrany. Oficiálne štátom uznané pamiatky sú na zozname štátom chránených kultúrnych pamiatok. Máme však aj obrovské množstvo významných budov, ktoré sú v súkromných rukách. Sú to napríklad malé kaštiele alebo zámočky. Častokrát ich majitelia nemajú dostatok peňazí, aby ich zrekonštruovali. A práve náš department sa rozhodol finančne pomôcť renovovať cenné budovy, cenné architektonické dedičstvo, ktoré je v rukách súkromných majiteľov.
Koľko takých pamiatok máte?
- V našom regióne ich nie je veľmi veľa. Náš kraj zažil veľmi veľa náboženských vojen. Ľudia si navzájom vypaľovali kostoly. Vždy ich bolo treba vybudovať odznova. Niekoľko významných pamiatok je mimo mesta na vidieku.
U nás nie je zatiaľ niečo také možné. Samospráva by najprv musela získať takúto nehnuteľnosť do vlastníctva...
- Áno. Aj u nás je to niečo nové. Buď sa to odkúpi, ale nie je to už povinné. Možno už pokojne nalievať verejné financie do súkromných zdrojov. Samozrejme, je pred tým potrebný projekt a zdôvodnenie.
Ako vnímate náš región?
- Keď som na Slovensku vystúpil z lietadla a poobzeral som sa okolo seba, povedal som si, že tieto budovy boli pekné v čase, keď ich postavili, ale dnes už nie. Ale potom, keď sme prechádzali cez jednotlivé dediny, som si povedal: Ale veď to nie je pravda, veď ja sa tu cítim ako doma. Veď tieto dediny sú úplne rovnaké ako dediny, architektúra, atmosféra u mňa doma. Ako keby som to celé poznal, ako keby som tu bol. Jednoducho, normálne som začal cítiť takú domácu atmosféru. Podľa môjho názoru štáty vlastne ani neexistujú. Existujú komunity, ktoré žijú roztrúsene po celej Európe a zdieľajú možno rovnaké hodnoty, rovnako sa správajú, len si jednoducho nerozumejú kvôli jazykovej bariére.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.