Za pomery v Žehre sa časť prevažne rómskej obce hanbí, chce sa oddeliť.
ŽEHRA. Bývalý starosta Žehry Marián Mižigár neoprávnene poberal plat v priebehu posledných šiestich mesiacov. Jeho nástupca Ivan Mižigár, ktorého zvolili do funkcie v doplňujúcich voľbách koncom apríla, i poslanec a zastupujúci starosta František Hadušovský sú presvedčení, že peniaze by mal obci vrátiť. Novozvolený starosta je pripravený podať na svojho predchodcu i ekonómku obecného úradu trestné oznámenie.
Neplatné voľby
Ústavný súd SR v septembri minulého roku vyhlásil komunálne voľby v Žehre v roku 2006 za neplatné. Rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť 24. novembra 2008. Marián Mižigár však odmietol odovzdať úrad a naďalej poberal starostovský plat.
„Ešte aj tento mesiac mu ekonómka vyplatila približne 2300 euro (okolo 70-tisíc korún). Nemá na to právo. Buď peniaze vráti, alebo podám na obidvoch trestné oznámenie," povedal Ivan Mižigár.
S názorom starostu sa stotožňuje aj poslanec František Hadušovský . „Keď ústavný súd rozhodol, že jeho mandát je neplatný, automaticky stratil aj nárok na plat."
Podľa Hadušovského Mižigár mal mesačnú mzdu okolo 1500 euro (približne 45-tisíc korún) plus odmeny. „Neviem presne, koľko zobral za tých šesť mesiacov. Ale pri úbohom rozpočte obce to určite nie je zanedbateľná suma."
Zabarikádovaný úrad
Podľa ministerstva vnútra mal Marián Mižigár po náleze ústavného súdu odovzdať funkciu svojmu predchodcovi, ktorý bol riadne zvolený do funkcie starostu v predchádzajúcich voľbách, Františkovi Hadušovskému. Samozvaný starosta nerešpektoval ani protest prokurátora, podľa ktorého zotrvával vo funkcii protiprávne.
„Mižigár rozhodnutie ústavného súdu absolútne ignoroval. A doslova sa v úrade zabarikádoval. Odmietol mi odovzdať funkciu, takže som nakoniec aj ustanovujúce zasadnutie novozvoleného zastupiteľstva zvolal do reštaurácie," hovorí Hadušovský.
Marián Mižigár stále tvrdí, že až do nových volieb bol starostom on a peniaze nevráti.
„Mzda mi patrí až do posledného dňa, ktorý som strávil na úrade. Prokurátor, novozvolený starosta i pán Hadušovský by si mali poriadne preštudovať zákon."
Hodkovce chcú samostanosť
Žehra má 1920 obyvateľov, väčšinu Rómov. Na čele obce je rómsky starosta, v sedemčlennom zastupiteľstve sedí jediný gádžo.
Obyvatelia časti Hodkovce sa po volebných škandáloch, ktoré dedinu zviditeľnili doma i v zahraničí, zamýšľajú, ako sa osamostatniť. V Hodkovciach žije 200 ľudí, prevažne nerómov.
„Nestojíme o takúto reklamu, radi by sme rozhodovali sami o vlastných veciach," povedal František Hadušovský.
Nebude to ale jednoduché. Zákon o obecnom zriadení umožňuje rozdeliť obec len vtedy, keď novovzniknuté obce budú mať najmenej 3000 obyvateľov.
„Hľadáme riešenie. Hovorili sme o našom probléme s predsedom Združenia miest a obcí. O možnostiach budeme diskutovať aj na najbližšom predsedníctve ZMOSu. Uvidíme, ako to dopadne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.