MICHALOVCE. Tému vybudovania nového vodného zdroja na Zemplínskej šírave otvorili odborníci počas konferencie, ktorá sa uskutočnila v rámci projektu Voda bez Hraníc. V súčasnosti je hlavným vodným zdrojom nádrže prítok Laborca. Vpust a výpust Šíravy sa však nachádzajú vedľa seba, v západnej časti vodnej nádrže. Podľa odborníkov tak nedochádza k systémovému obmieňaniu a cirkulácii vody v celej Šírave. Voda cirkuluje hlavne v západnej časti nádrže, v okolí Prímestskej oblasti a Zalužíc.
Šírava potrebuje výmenu vody
Predseda mimovládnej organizácie Ľudia a voda Michal Kravčík vysvetlil, že voda vo východnej časti Zemplínskej šíravy sa neobmieňa. Lepšiu výmenu vody by pomohlo zabezpečiť vybudovanie nového väčšieho prítoku v danom úseku. Podľa Kravčíka by sa tým zlepšila kvalita vody v Zemplínske šírave. "Dochádzalo by k odtoku doteraz stojatých vôd vo východnej časti bohatých na živiny tým, že do Zemplínskej šíravy bude pritekať minimálne 2 m3/s. Pritekajúce vody zabezpečia postupnú výmenu vody v nádrži, znížia koncentráciu živín vo vode a utlmia eutrofizáciu (nadmerný rast rastlín a rias vo vode - pozn. red.) na nulu v priebehu štyroch rokoch po realizácii navrhovaného riešenia," vysvetlil.
Voda zo svahov Vihorlatu
Získať nový vodný zdroj na východnej strane Zemplínskej šíravy je podľa Kravčíka možné prostredníctvom biotechnických a technických opatrení na prítokoch z Vihorlatu. Voda by sa získavala hradením bystrín v lesoch pod Vihorlatom, zároveň z regulovaných potokov Okna, Myslina, Sobranský potok a Oľšinský potok. Tieto potoky teraz odtekajú do rieky Uh. Do nového prítoku by vchádzala aj zadržaná dažďová voda, ktorú by dokázali zadržiavať a regulovať obce na východ od Zemplínskej šíravy. "Potenciál vodných zdrojov v tejto oblasti je viac ako 2,5 m3/s na prítokoch stekajúcich z Vihorlatu na juh do oblasti Východoslovenskej nížiny a ktoré sú odvádzané odtokovým kanálom do rieky Uh." Podľa Kravčíka sa reguláciou potokov v Sobranskom okrese dosiahne zároveň protipovodňová prevencia. Nový prítok by zlepšil kvalitu vody a atraktívnosť Zemplínskej šíravy, ktorú by ocenili dovolenkári a turisti.
Vodohospodári: Je to beh na dlhé trate
Prezident Regionálneho združenia turizmu Zemplína Ján Ďurovčík na konferencii uviedol, že nový prítok pravdepodobne radikálnu výmenu vody v Šírave nezabezpečí. Podľa neho by sa však touto alternatívou mali zaoberať vodohospodári a odborníci. Dušan Mydla zo Slovenského vodohospodárskeho podniku, Odštepný závod Košice uviedol, že doteraz ich nikto oficiálne nepožiadal vydať k tejto téme záväzné stanovisko. "Dá sa tým vážne zaoberať. Je to reálne, ale treba zhodnotiť všetky dopady, ktoré by mohla takáto zmena priniesť," uviedol. Podľa vodohospodárov je realizácia takého náročného projektu behom na dlhé trate. Podľa odborníka pôjde o náročné vodohospodárske úpravy, ktoré by zásadne zmenili hydrologický režim v danej oblasti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.