i v Čechách a v Rakúsku nie je už ničím výnimočným.
SNINA. Rekonštrukcia bazénov v rekreačnej oblasti Sninské rybníky je dlhodobou témou miestnej samosprávy. Sninskí poslanci sa nedávno zaoberali ďalšou z možností, ako rekreačnú oblasť oživiť a ponúknuť tam Sninčanom a turistom bazény na úrovni. Predošlé návrhy totiž kvôli pestrej palete prekážok, od problémov s pozemkami až po financovanie, zostali len na papieroch a do oblasti láka rekreantov okrem nádhernej prírody a dvoch rybníkov len jeden funkčný bazén.
Prekážky
Samospráva chcela na Sninských rybníkoch dobudovať bazény na využitie počas letnej sezóny, na ktoré približne pred rokom vyhradila 50 miliónov korún. Škrtom cez rozpočet nebola len hospodárska kríza, ale aj súdny spor s urbariátom, ktorý vlastní časť pozemkov v lokalite, kde mali bazény stáť. Keďže je v ňom mesto žalovanou stranou, nemôže dať návrh na jeho ukončenie. Navyše podľa právneho oddelenia magistrátu je rozhodnutie súdu ďaleko.
Z patovej situácie pomohla vedeniu mesta vykorčuľovať nedávna služobná cesta na Morave. Navštívili obce Bantice a Kovalovice neďaleko Brna, kde ich zaujali prírodné kúpaliská. Tie sú už bežné v Čechách aj v Rakúsku.
Výhody biobazéna
Vedenie mesta sa netají tým, že ich biobazény na Morave inšpirovali k tomu, ako vyriešiť kúpanie na Sninských rybníkoch. Predstavou je, aby sa podobne ako na Morave v lokalite bývalých prírodných bazénov, ktoré ležia na mestských pozemkoch, vybudoval bazén na báze prírodného kúpacieho biotopu. Zdrojom vody by bola minimálne 30 metrov hlboká studňa. Voda by sa do bazéna napúšťala len raz a dopĺňala by sa len odparená voda. Vodu v bazéne by čistili biologicky prostredníctvom zeolitových filtračných substrátov a vodných rastlín. Do filtračnej zóny by osadili elektródy na sýtenie vody kyslíkom elektrolýzou.
Výstavba jedného takéhoto biobazénu vyšla obce na Morave na 5 až 6 miliónov českých korún. Vedenie mesta okrem tejto sumy kvituje aj to, že počas prevádzky odpadajú náklady na chemické čistenie, voda je čistá a k tomu má v lete nad 20°C, pretože ju zohreje slnko.
Primátor Štefan Milovčík (nezávislý) spolu s viceprimátorom Jánom Čopom (KDH) vyzvali kolegov, aby si spoločne na Moravu zašli a biobazény posúdili na mieste.
Poslanci sú za, len čo na to hygienici
Poslankyňa Iveta Bžánová (nezávislá) pripomenula, že na Sninských rybníkoch sú inžinierske siete, ktoré boli postavené z eurofondov a zodpovedajú technickým požiadavkám na prevádzku klasických bazénov. Zdôraznila, že skôr, ako sa budú poslanci k biobazénu vyjadrovať, malo by byť známe, či bude spĺňať slovenské hygienické normy. Milovčík reagoval, že o zámere informoval Miroslava Velikého z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Humennom. Ten zatiaľ nezaujal oficiálne stanovisko k tomu, či takýto zámer slovenské normy a zákony dovolia, no podľa primátora to v tomto smere vyzerá nádejne.
Jozef Savka (nezávislý) sa netajil rozčarovaním, že mesto sa v snahe zrekonštruovať bazény dostane od nápadu k projektom, no už nie k ich realizácii. Prekvapilo ho, že aj keď poslanci schválili rekonštrukciu bazénov na letnú prevádzku, už im vedenie mesta predkladá nový projekt biobazénov. Poslanci sa dohodli, že si v prestávke rokovania nápad prediskutujú. Po tom, čo sa k nemu v predkladacej správe kladne vyjadrila komisia výstavby, územného plánu a životného prostredia mestského zastupiteľstva, nakoniec odobrili vypracovanie projektovej dokumentácie na prestavbu kúpalísk na báze biologického čistenia.
Táto sezóna ešte po starom
Toto leto sa začne sezóna na Sninských rybníkoch približne v druhej polovici júna. Korzár o tom informoval riaditeľ Verejno-prospešných služieb mesta Ján Aľušík. Rekreanti sa budú môcť okúpať v jedinom bazéne, ktorý je osadený na mieste pôvodného prírodného bazéna Jana. Celodenný lístok bude stáť 1 euro. Sezónu skončia koncom augusta. Pri bazéne zabezpečia tak ako aj po minulé roky plavčíkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.