SNINA/KAMIENKA. V polovici mája nechalo mesto Snina odstrániť z betónového podstavca na Ulici SNP delo z II. svetovej vojny, ktoré tam stálo tri desaťročia.
Sninčania ho nechceli, Kamienčania áno
Už vo februári 2007 niektorí poslanci zvažovali, že by namiesto dela vítala návštevníkov Sniny socha Dobrého anjela mieru, ktorú cez akademického maliara Andreja Smoláka núkal mestu ruský fond Mecenáši storočia. Bronzovú dvojmetrovú sochu by od nich dostali zadarmo, ale mesto malo zaplatiť architektonický návrh na jej osadenie, transport z Moskvy a aj samotnú inštaláciu v Snine. Z tejto sochy nakoniec zišlo.Pol roka nato sa už starostu Kamienky Benjamína Bláhu (SDKÚ) pýtal občan na webovej stránke obce na to, kedy delo prevezú do Kamienky. Bláha termín v odpovedi nespresnil, no zdôraznil, že „po vhodnom osadení bude pekným monumentom pripomínajúcim hrôzy vojny". Sninskí poslanci sa síce nikdy neuzniesli na tom, že delo má mesto presunúť do Kamienky, no zo zápisnice z rokovania poslancov Kamienky koncom októbra 2008 vyplýva, že v obci preň pripravili podstavec a starosta sa kvôli prevozu dela stretol s primátorom Sniny Štefanom Milovčíkom (nezávislý).
Sninčania zmenili názor. Po demontáži
V prvej polovici mája mesto Snina delo z podstavca na Ulici SNP demontovalo. Hovorkyňa sninského magistrátu Anna Brečková uviedla, že to bolo „na základe mnohých pripomienok zo strany poslancov, občanov, aj návštevníkov mesta". Sninskí poslanci s tým súhlasili ešte začiatkom júla 2008. Pripustila, že vedenie Kamienky „prejavilo záujem o delo", no nakoniec tam nešlo, lebo: „Najprv to bol technický problém prevozu. Potom sme usúdili, že ak je o delo taký záujem, tak ostane v meste, aj keď nie na pôvodnom mieste."Poslanci sa na májovom rokovaní o zámene pozemkov pri kaštieli, ktoré v tom čase ešte fakticky patrili Prešovskému samosprávnemu kraju, dozvedeli, že je na nich umiestnené delo z podstavca s tým, že po schválení eurodotácie, následnom odkúpení kaštieľa od súkromného vlastníka a jeho rekonštrukcii, by mohlo byť v areáli kaštieľa umiestnené ako historický exponát.
Starosta riešil prevoz
Paradoxne, všetky tieto veci sa mleli v čase, keď starosta Kamienky vybavoval prevoz dela do svojej obce, v ktorej má pripomínať partizánsky odboj vo Vihorlatských vrchoch. Po našej otázke, či vie, že delo je za kaštieľom v Snine, zostal prekvapený. Pripustil však, že písomnú dohodu o premiestnení dela zo Sniny do Kamienky so sninským primátorom neuzavreli.Múzeum chce delo v Kamienke
Z Vojenského historického ústavu (VHÚ) sme sa dozvedeli, že „delu" sa odborne povie „protilietadlový kanón PLK vz. 44, kalibru 85 mm", a získalo ho múzejné oddelenie (MO) vo Svidníku od vojenského útvaru v Moldave nad Bodvou ešte v auguste 1979. Od toho roku stojí aj na podstavci v Snine.Adrián Latta, vedúci múzejného oddelenia Vojenského historického múzea vo Svidníku, nás informoval, že zmluva o výpožičke dela s mestom Snina neexistuje: „Napriek rokovaniam a písomnej korešpondencii mestský úrad Snina zmluvu o výpožičke nepodpísal." Potvrdil, že o dele s VHÚ Bratislava starosta Bláha rokoval, dokonca o jeho premiestnenie do obce ústav aj písomne požiadal. Latta uviedol, že to, že delo už nie je na podstavci, im mesto Snina oznámilo. O tom, že ho v Snine nechcú, podľa Lattu múzeum predtým „predstavitelia mesta" informovali. Vysvetlil, že VHÚ chce, aby bolo delo umiestnené na podstavci pri Obecnom úrade v Kamienke.
Magistrát chce delo nechať v Snine
Hovorkyňa sninského magistrátu pripustila, že delo je majetkom Vojenského historického múzea. Po tom, čo mesto „usúdilo", že si ho nechá: „Je zatiaľ uložené v areáli kaštieľa. Záležitosti ohľadom rekonštrukcie kaštieľa sú v pohybe. Ak by bol schválený projekt, umiestnenie dela sa bude riešiť aj v spolupráci s pamiatkovým úradom." Na využitie prázdneho podstavca na Ulici SNP vyhlásia súťaž.Historici nerokujú so Sninou, ale s Kamienkou
„Uloženie" dela sa nepozdáva vojenským historikom: „Z dôvodu ochrany múzejného zbierkového predmetu musí byť umiestnené aspoň na betónových pätkách."No a hoci už vedenie mesta Snina nechce delo z mesta pustiť, je jasné, že nebude mať posledné slovo. „Po obhliadke miesta uloženia nášho múzejného zbierkového predmetu sme dospeli k záveru, že ide o dočasné umiestnenie nášho múzejného zbierkového predmetu na spomínanom pozemku, keďže prebiehajú rokovania medzi starostom obce Kamienka a riaditeľstvom VHÚ Bratislava o prevoze a umiestnení múzejného zbierkového predmetu do spomínanej obce," uzavrel Latta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.