ov Sk). Po zmene rozpočtu nepôjde do stavebných prác ani euro.
MICHALOVCE. Výstavba nového cintorína v metropole Zemplína sa odkladá. Mesto nestihlo vysporiadať pozemky v termíne, ktorý si predsavzalo. Tento rok malo do realizácie prvej etapy investovať z mestského rozpočtu vyše 663-tisíc eur. Mestskí poslanci nedávno schválili zmenu rozpočtu, ktorá s investíciou na tento rok nepočíta.
Primátor Viliam Záhorčák (Smer) potvrdil, že mesto chcelo pôvodne naštartovať výstavbu prvej etapy už tento rok. Oddialil ju výkup pozemkov, ktoré spravuje Slovenský pozemkový fond. Kvôli minuloročným personálnym problémom na pozemkovom fonde mesto nestihlo vysporiadať pozemky. "Minulý rok bol v podstate nefunkčný. Ich pravidlá boli také, že to musel podpísať nielen generálny riaditeľ, ale aj námestníci. Bolo to nepriechodné. V tomto roku, keď fond začal byť aktívny, využívame všetky kanály, aby sa procesy pohli. Kým sa toto nevysporiada, nemôžeme konať," upresnil primátor.
Starý cintorín je takmer plný
Na starom cintoríne na Ulici Jána Kollára sa pochováva už 108 rokov. Ročne tu absolvujú približne 250 pohrebov. Zaplnených je už takmer 12-tisíc hrobových miest. Vedúci strediska správy mestských cintorínov Rudolf Klein predčasom uviedol, že výstavba nového cintorína je mimoriadne akútna. Na starom cintoríne sú voľné miesta na pochovávanie približne len na dva roky. Podľa Kleina by rozlúčkové obrady mohli prebiehať v dome smútku, ale pochovávať by sa už malo na novom cintoríne.
Výkup pozemkov pod novým cintorínom naštartovala miestna samospráva ešte v roku 1997. Poslanci vtedy stanovili výkupnú cenu v danej lokalite za meter štvorcový na 42 korún. Časť vlastníkov nechcela pristúpiť na schválenú výkupnú cenu. Poslanci preto uznesenie spred desiatich rokov zrušili a stanovili novú cenu na necelých desať eur za meter štvrocový (300 Sk/m2). Výstavbu nového cintorína zdržiavali aj dedičské konania. Na ploche 100-tisíc metrov štvorcových bolo až 95 vlastníkov.
Pribudne 5-tisíc hrobových miest
Nový cintorín postavia v tichej lokalite oproti lesoparku Biela hora. Projekt stavby cintorína je rozdelený na dve etapy. Prvá pozostáva z prípravy územia na ploche 37-tisíc metrov štvorcových a výstavby oplotenia, domu smútku, trafostanice, žumpy, vodovodnej a plynovej prípojky, polievacieho vodovodu a sadových úprav. V druhej etape bude pokračovať príprava územia na ploche 28-tisíc m2 spevnením plôch, sadovými úpravami, drobnou architektúrou, výstavbou polievacieho vodovodu, vonkajšieho osvetlenia a ozvučenia.
Podľa pôvodného rozpočtu z roku 1999 predstavujú náklady na stavbu cintorína viac ako 2 323 570 eur (70 miliónov korún). Po dokončení prvej etapy bude na cintoríne vyše 2,5-tisíc hrobových miest. Po zrealizovaní druhej etapy to bude dohromady viac ako 5-tisíc hrobov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.