HUMENNÉ. Žiadatelia o azyl, ktorí sú umiestnení v humenskom záchytnom tábore, si včerajší deň spríjemnili rôznymi športovými, kultúrnymi a spoločenskými aktivitami.
Letel volejbal
Najväčší záujem bol o volejbal, ktorý pod sieť prilákal najviac mužov hlavne z ázijských krajín. Ďalšia skupinka preferovala stolný tenis a niektorí si zmerali sily v preťahovaní lanom.
Korzár pri hádzaní šípok zastihol Iona a Valeru z Gruzínska a Váňu z Moldavska. Váňa odišiel zo svojej krajiny, pretože mal problém uživiť svoju rodinu. Doma nechal ženu a dve malé deti. Chce im zabezpečiť lepšiu budúcnosť. Valera mal už možnosť vidieť aj Bratislavu a trochu sa prešiel Humenným. Tvrdí, že sa mu tu páči a Slováci sú dobrí ľudia. S pobytom v tábore sú spokojní. Najviac používaným jazykom je ruština a angličtina. Mnohí nemajú problém komunikovať v slovenčine.
Deti kreslili a tešili sa z darčekov
Momentálne je v tábore okrem ostatných žiadateľov len jedna rodina. Tvorí ju 29-ročná Rumunka Ankuca, jej 6-ročný syn Laurenciu a 5-ročná dcérka Andrea. Ankuca odišla z Rumunska v roku 2002. "Žila som na dedine. Bola tam veľká chudoba. Pochádzam z 11 súrodencov, mama nám zomrela. Chcela som odísť, začať niekde nový život a pomáhať rodine," vysvetlila. Dodala, že sa práve rozhoduje, čo ďalej. Jej snom je, aby mohli na Slovensku alebo v Čechách chodiť do škôlky, ona si vybavila povolenie na pobyt a našla si prácu. Na oslavách sa blysla hlavne malá Andrea, ktorá všetkým spievala. Deti dostali aj darčeky. Mama Ankuca ich radosť síce sledovala s úsmevom, no priznala, že sú v komplikovanej životnej situácii a potrebuje pomoc.
Päťdesiat žiadateľov o azyl
V záchytnom tábore je teraz zhruba päťdesiat žiadateľov o azyl z Afganistanu, Arménska, Gruzínska, Číny, Pakistanu, Indie, Iraku, Moldavska, Nigérie, Rumunska, Srí Lanky, Turecka a Vietnamu. Oslavy Medzinárodného dňa utečencov každoročne organizuje migračný úrad a sú financované z Európskeho fondu pre utečencov. Ministerstvo vnútra z neho podporilo na Slovensku od roku 2004 celkovo 25 projektov zameraných na problematiku žiadateľov o udelenie azylu, azylantov a osoby, ktorým bola poskytnutá doplnková ochrana. Išlo o poskytovanie sociálneho, právneho, psychologického poradenstva a výučbu slovenského jazyka pre žiadateľov o udelenie azylu a pomoc osobám s udelenou medzinárodnou ochranou vo všetkých oblastiach integrácie na území Slovenska. Pripomenutiu si Medzinárodného dňa utečencov v Humennom predchádzali podobné v Gabčíkove, Rohovciach, Opatovskej Novej Vsi, ktoré sa začali už 18. júna.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.