BREKOV. Združenie na záchranu Brekovského hradu (ZnzBh) v spolupráci s INEX Slovakia organizuje v rámci projektu "Hrad Brekov 2009 - začiatok obnovy" prvý medzinárodný workcamp.
V roku 2009 by sa mali na Slovensku uskutočniť s pomocou INEX-u štyri podobné tábory zamerané na záchranu hradov. Jedným z organizovaných dobrovoľníckych táborov je aj aktivita v najvýchodnejšej časti Slovenska na hrade Brekov.
Zastabilizujú hradný múr
Do prác na hrade sa okrem približne desiatich domácich dobrovoľníkov pripoja aj mladí ľudia z Francúzska, Belgicka a Japonska. Cieľom bude ukončiť podmurovanie výpadku v murive obvodovej steny v hornej časti hradu, ktorú vidno aj z hlavnej cesty v smere z Humenného do Brekova.
Týmito prácami tak stabilizujú stenu najstaršej časti hradu Brekov. Na tomto mieste došlo k deštrukcii skalného podložia a následnému rozpadu časti líca spodnej časti obranného múru a k vytvoreniu dutiny ohrozujúcej celú zachovanú časť muriva.
Dutina bola ako predmet 1. etapy prác vytypovaná na základe konzultácie a podrobnej obhliadky hradu s akreditovanými odborníkmi na obnovu hradov. ZnzBh získalo na plánované práce súhlasné rozhodnutie Krajského pamiatkového úradu v Prešove.
Na hrade celý budúci týždeň
Potom, čo sa dobrovoľníci v pondelok ubytujú, budú pri hradnom múre pracovať od utorka do soboty. Pauzu si dajú vo štvrtok, keď vyrazia na poznávací výlet do okolia Humenného a prezrú si expozície Vihorlatského múzea. Akciu dobrovoľníkov by mala mapovať aj skupina umeleckých fotografov z Humenného. Združeniu vyšlo v ústrety aj Vihorlatské múzeum v Humennom, ktoré by malo pomocou dobrovoľníkov uskutočniť aj archeologické výskumy na hrade pod vedením archeologičky Ivany Strakošovej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.