Okrem letnej prípravy hokejistov je podľa nich ideálna aj pre verejnosť, ktorej v meste chýbajú vhodné a bezpečné povrchy na inline korčuľovanie alebo obľúbený hokejbal. So žiadosťou o kúpu plochy sa chystajú osloviť mestských poslancov.
HUMENNÉ. Skupina bývalých a súčasných hokejistov chce v mestskom parlamente iniciovať diskusiu a hlasovanie o kúpe multifunkčnej podlahy na zimný štadión, ktorú by mohli športovci a verejnosť využívať od polovice marca do polovice septembra, keď je štadión mimo prevádzky.
Štyri a pol mesiaca v provizóriu
"Hokejová sezóna sa končí v polovici marca. Štyri a pol mesiaca máme pauzu, nie sme na korčuliach. Aj chlapci, ktorí hrajú v sezóne hokej, nehrajú. Letná príprava im takto nepostačuje, takže sme sa rozhodli kúpiť si kolieskové korčule a zahrať si takto hokej," hovorí Roman Schwarzbacher, bývalý hokejista Humenného.
Skupina hokejistov sa pravidelne schádza na štadióne, aby si zatrénovala. "Na betónovej ploche sa síce práši, ale je to lepšie, ako hrať niekde vonku," hovoria. Mrzí ich, že zatiaľ čo sa Humenčania korčuľujú len po chodníkoch, kde sa vzájomne ohrozujú s chodcami, cyklistami je plocha na štadióne úplne nevyužitá. "Na sídliskách je medzi mládežou populárny hokejbal. Hrá sa na parkoviskách, na chodníkoch, pod oknami bytoviek. Obyvatelia sa sťažujú na hluk, kričia na nich. Lenže mladí ho nemajú kde hrať. Sú tu talenty, ktoré by sa uplatnili aj v hokejbalovom tíme. Lenže nemáme družstvo, lebo nie je plocha," dopĺňajú hokejisti s tým, že ich pravidelne oslovujú ľudia, ktorí by o takúto plochu mali záujem.
Všestranné využitie
Riešenie, ktoré by sadlo všetkým, poznajú. "Chceli by sme, aby mesto kúpilo multifunkčnú plochu. Je určená pre inline hokej, korčuľovanie, hokejbal, ale aj basketbal, dokonca na nej môžu športovať ľudia na invalidných vozíkoch. Na meter štvorcový má záťaž až 500 ton, takže je vhodná pre verejnosť," hovorí Schwarzbacher. "Je to pozitívum pre mládež. Môže trénovať aj v letných mesiacoch," hovorí Peter Mižák, bývalý prvoligový hráč, dnes tréner hokejistov v Michalovciach.
Hokejisti vravia, že náklady na prevádzku by boli zanedbateľné. Odpadá potreba osvetlenia, len raz za čas by bolo potrebné plochu vyčistiť. "Až 50 klubov ju má v Česku. U nás je ich päť. Majú ju v Martine, Trenčíne, Bratislave, Piešťanoch a v Dubnici. Stojí 60- až 80-tisíc eur (približne 2,5 milióna korún). V cene je dovoz, pokládka aj DPH," hovorí Scwarzbacher. Hokejisti tvrdia, že by to neboli vyhodené peniaze. Sú presvedčení, že o inline korčuľovanie by mala veľký záujem verejnosť. Tá sa zatiaľ chodí najčastejšie korčuľovať na chodník popri Laborci a Sídlisku III. Lenže delí sa oň s chodcami, cyklistami, hrajúcimi sa deťmi, ľuďmi "venčiacimi" psov aj mamičkami s kočíkmi.
Oslovia poslancov
Hokejisti sa rozhodli, že žiadosť o kúpu plochy predložia mestskému zastupiteľstvu. "Chceme to urobiť už čo najskôr," zhodujú sa. Oslovili už Správu športových a rekreačných zariadení mesta. Jej riaditeľ Ján Ducko uvádza, že návrh hokejistov má z ich strany podporu. V najbližších dňoch by mali hokejisti s niektorými poslancami vycestovať do Martina a získať presnejšie informácie o ploche a o skúsenostiach s jej využitím. "Smerujeme k tomu, aby sme to zahrnuli do návrhu rozpočtu. Je však zatiaľ otázne, či sa v ňom na to peniaze nájdu," uvádza s tým, že cenu by bolo možné stiahnuť na dva milióny korún a aj nižšie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.