o osvedčenie o súlade zámeru s energetickou koncepciou štátu a nariadilo nové konanie.
KOŠICE/BRATISLAVA. Teraz platí pôvodné osvedčenie pre ČES a je platnou súčasťou dokumentácie, ktorú ČES doložil k územnému konaniu. Organizácia Greenpeace vyhlásila, že rozsudok súdu v neprospech ČES-u značne zníži šance developera na výstavbu.
Bez osvedčenia má ČES problém
K projektu výstavby elektrárne vydalo Ministerstvo hospodárstva v roku 2007 tzv. osvedčenie o súlade investičného zámeru s dlhodobou koncepciou energetickej politiky SR. Na základe toho, že mesto Trebišov zmenilo stanovisko k projektu a požiadalo ministerstvo o prehodnotenie osvedčenia, rezort nariadil obnovu konania. Spoločnosť ČES rozhodnutie ministerstva napadla - podala žalobu na Krajský súd v Bratislave. "Osvedčenie je jedným z dôležitých dokumentov na vydanie územného rozhodnutia. Ak súd rozhodne proti investorovi, konanie o vydaní osvedčenia bude obnovené. Na jeho vydanie však investor v súčasnosti nespĺňa potrebné podmienky," vysvetlila dôležitosť rozhodnutia súdu energetická kampanierka Greenpeace Andrea Zlatňanská.
ČES žaloval, ale na súdy nechodil
Greenpeace poukazuje na zvláštny prístup ČES-u k súdnemu konaniu. "Zajtra (dnes - pozn. red.) sa už štvrtýkrát uskutoční súdne pojednávanie. Aj napriek tomu, že žalobcom je spoločnosť ČES, na tri predošlé pojednávania sa jej predstavitelia nedostavili," uviedla Zlatňanská. Dodala, že sudkyňa krajského súdu už avizovala, že dnes rozhodne aj bez účasti spoločnosti ČES. Neúčasť žaloby na pojednávaniach Greenpeace považuje za taktiku: "Investor sa snaží neúčasťou na súde, ktorý sám inicioval, len predlžovať celý proces. Je to neseriózne konanie." Zlatňanská dodala, že jedným z hlavných problémov osvedčenia je pripojenie elektrárne na rozvodovú sieť: "Nie je jasné, kam by sa pripojila a plány investora tiež nie sú v súlade so Stratégiou energetickej bezpečnosti Slovenska."
Súdny spor prebieha aj vnútri spoločnosti ČES. Jeden z akcionárov sa súdi s ostatnými o akcie. Súd vydal predbežné opatrenie, na základe ktorého sú akcie ČES-u v Stredisku cenných papierov zablokované.
Stanovisko
Úrad verejného zdravotníctva mlčí
Územné konanie o elektrárni vedie Krajský stavebný úrad v Košiciach. Na verejnom prerokovaní 18. marca umiestnenie stavby pripomienkovalo 3 500 ľudí. Namietali kladné stanoviská Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) a Obvodného úradu životného prostredia (ObÚŽP) v Trebišove k projektu. Kvôli tomu KSÚ konanie prerušil a vyžiadal si vyjadrenia nadriadených orgánov - Krajského úradu životného prostredia (KÚŽP) a Úradu verejného zdravotníctva. KÚŽP stanovisko ObÚŽP zmenil a doplnil. Úrad verejného zdravotníctva zatiaľ mlčí. Prednosta Martin Petruška včera pre Korzár uviedol, že konanie je stále prerušené: "Úrad verejného zdravotníctva vyjadrenie k napadnutému stanovisku Regionálneho úradu v Trebišove stále neposlal. Práve dnes (včera - pozn. red.) sme im posielali písomnú urgenciu. Žiadame, aby nám do 10 dní oznámili, ako rozhodli, keďže 60-dňová lehota už uplynula." O možnom verdikte súdu v spore o osvedčenie Petruška špekulovať nechcel. Potvrdil len, že pôvodné osvedčenie je súčasťou dokumentácie k územnému konaniu. Platí dovtedy, kým súd nerozhodne o opaku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.