e k sídlisku Pod Sokolejom pripomínajú smetisko. Nerušeným pijálesom nahrávajú problémy so strážením lesa, ktoré majú ochrancovia prírody a aj jeho vlastníci.
HUMENNÉ. Územie Humenského Sokola bolo vyhlásené za štátnu prírodnú rezerváciu v roku 1980. V roku 1995 bolo na základe nového zákona o ochrane prírody a krajiny kategorizované na národnú prírodnú rezerváciu (NPR). Dôvod? Patrí k najvýznamnejším prírodným dedičstvám štátu. Na vyhlásenom území platí najvyšší, piaty stupeň ochrany. Vychodené cesty cez pole od sídliska Pod Sokolejom sú dôkazom toho, že je obľúbeným turistickým cieľom Humenčanov. Žiaľ, aj mládeže s inými hobby.
Nechávajú po sebe "vizitku"
Deň po júlovom nešťastí, keď v kameňolome zomrel mladý Humenčan, sme sa cez kukuričné pole za novostavbami na sídlisku Pod Sokolejom dostali do lesa v NPR Humenský Sokol. Už na poli sme sa kde-tu potkli o plechovku piva, alebo prázdnu škatuľku cigariet. Pohľad, aký sa nám však naskytol pri vstupe do lesa, bol šokujúci. V širokom okolí znečisteného ohniska boli nahusto rozhádzané fľaše od tvrdého alkoholu, vína, plastové fľaše od lacného ovocného vína, fľaše a plechovky z piva, prázdne škatuľky cigariet, zvyšky jedál, ktoré sa tu kedysi opekali, prázdne obaly od potravín, obhorené alobaly. Len majestátne stromy nás presviedčali o tom, že sme v lese a nie na smetisku.
Aj keď sa tam neťaží, veľké nebezpečenstvo tam spôsobuje kombinácia nezrelosti, vplyvu "dobrej" partie, odľahlosti a alkoholu.
Foto: kor
V kameňolome bola situácia podobná, aj keď fľaše boli sústredené k ohniskám a neboli porozhadzované po okolí. V Humenskom Sokoli sme stretli veľa Humenčanov, bývajúcich na blízkom sídlisku, alebo v rodinných domoch, ktorí nás "dostali do obrazu".
Štamgasti Humenského Sokola
"To je dačo nenormálne, ako tu chodia mladí piť. Veď dakedy tu robia taký hurhaj, že to počuť až do bytov," povedala nám pani zo sídliska. Dodala: "Len čo to počasie dovolí, sú tu pijálesy na dennom poriadku. A takéto čurbesy tu robia hlavne deti zo sídliska. Niektoré majú ledva 14 rokov a ožierajú sa tu."
Ďalší Humenčan pridal: "No, schválne, príďte sa tu pozrieť každý piatok večer a v noci cez víkendy. Najprv sa mi zabehol pes, tak som ho tu chytal a našiel som tu partiu detí, úplne ožraté boli. Tak reku, pozriem sa tu pravidelnejšie. Katastrofa! V ruksakoch tu vláčia pálenku a potom tu vystrájajú do noci. Niektorí ani nevládzu ísť domov po svojich, tak tu prespia do rána, kým nevytriezvejú."
Tínedžerka zo sídliska ich doplnila: "Chodia tu piť také partie, no, ja ich volám, že cháčkari... to je od písmena CH ko chamuľa. Chápete, nie?"
Staršia pani, tiež zo sídliska, nám povedala, že len čaká, kedy sa v kameňolome stane ďalšie nešťastie: "Opijú sa a potom sa tu chlapci pred dievčatami vyťahujú a takí opití lezú hore po kameňoch. Toto by mali vidieť ich rodičia! Veď toto tu už musí niekto stopnúť!"
Takto vyzerá miesto na kraji lesa blízko sídliska. Všade naokolo sú porozhadzované fľaše alkoholu. Niektoré partie sú tu vraj stálymi štamgastmi už niekoľko rokov.
Foto: kor
Mimo územia pôsobnosti mestskej polície
O probléme sme sa rozprávali s prednostom mestského úradu Antonom Klamárom. Zaujímalo nás, či na poriadok v lese blízko mesta nemôže dozerať mestská polícia. Prednosta nám vysvetlil, že mestskí policajti sa starajú o majetok mesta a občanov mesta a Humenský Sokol je mimo ich územia pôsobnosti. Podobné problémy hasia v parku pri kaštieli a na Hubkovej. Výjazdy tam robia preto, že je súčasťou mestského lesoparku. A. Klamár uviedol, že mesto uvažuje o prijatí nového nariadenia mesta o zákaze požívania alkoholických nápojov na verejných priestranstvách. Tie však musia presne zadefinovať. Je možné, že za ne budú považovať aj súkromné pozemky, ktoré sú verejne viditeľné. Kamerový systém chce mesto práve kvôli popíjaniu mládeže rozšíriť v parku pri kaštieli a Dome kultúry. Ďalšie kamery by mali monitorovať priestor pri mestskom úrade, komplexe Hviezda a Ulicu 26. novembra.
Majitelia lesa nemajú na lesnú stráž
Július Mašlej, predseda spoločenstva Bývalí urbárnici Humenné, ktorému patrí veľká časť pozemkov Humenského Sokola, reagoval: "Náš urbariát kvôli obmedzeniam, súvisiacim s ochranou prírody v Humenskom Sokole, nevykazuje žiadnu hospodársku činnosť. Štát tu síce vyhlásil NPR, ale nemáme od neho peniaze za obmedzenie v hospodárení. Tým pádom nemáme žiadne príjmy, z ktorých by sme mohli financovať lesnú stráž." Prioritou je zaplatenie lesného hospodára tak, ako im to ukladá zákon.
Vysvetlil, že problém s pijúcou mládežou poznajú. Jedným z riešení by boli aj hliadky členov spoločenstva. Tie však neprichádzajú do úvahy: "Kto pôjde v noci do lesa, aby riskoval potýčky s podguráženými indivíduami? Máme väčšinu členov vo vyššom veku. To je pre nás nemožné!"
Kto by sa mal o stráženie postarať?
Predseda sa posťažoval, že štát na úkor vlastníkov vyhlasuje a chce chrániť územia celospoločenského významu, no združených individuálnych vlastníkov pôdy finančne nepodporí. Názorom vlastníkov pozemkov v NPR Humenský Sokol je, aby ak štát územie vyhlásil za NPR, zabezpečil jeho nepretržitú ochranu sám.
O vyjadrenie k problému stráženia lesa sme chceli požiadať aj predsedu urbariátu z Jasenova, ktorý by mal mať na svojich listoch vlastníctva kameňolom. Je však momentálne na dovolenke.
Možno pomôžu dobrovoľní strážcovia prírody
A tak sme sa obrátili na správu Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Východné Karpaty. Riaditeľovi Jurajovi Platkovi sme problém nemuseli dlho približovať. "Na tieto miesta chodíme, robíme tam kontroly, všetko máme nafotené," reagoval.
Priznal však, že kontrolovať môžu len v pracovnom čase, čo je cez deň a vtedy tam okrem neporiadku nikoho nenájdu. Nenašli už ani čerstvo osadené informačné stĺpy, ktoré ohraničujú NPR...
NPR Humenský Sokol chcú ochrancovia prírody navrhnúť na územie európskeho významu. "Je už spracovaný návrh vyhlášky," potvrdil Platko. Dodal, že pripravujú aj novú zonáciu územia. Predtým však plánujú zvolanie a informovanie vlastníkov pozemkov. Platko uviedol, že hliadkovanie v lese by mohli zaistiť len dobrovoľní strážcovia prírody. A to je cesta, o ktorej uvažujú spolu s Obvodným úradom životného prostredia v Humennom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.