BREKOV. Zrúcaniny hradu Brekov stoja nad rovnomennou obcou už mnoho storočí. Ako opevnenie hrad prestal jestvovať po zbúraní hradu vojskami Imricha Tökölyho v roku 1684, no niektoré priestory boli obývané ešte v roku 1698. Odvtedy je opustený a prešiel rôznymi štádiami chátrania.
Zrúcanina zubu času neodolá
Po prepadnutí striech a stropov sa vplyvom poveternostných podmienok začalo rozpadávať murivo. Koruny hradieb sú zvetrané a došlo k pokročilému poškodeniu plášťa muriva na viacerých úsekoch hradu. Kaverny narušujúce statiku spôsobili zrútenie niektorých vnútorných múrov.
Treba si uvedomiť, že hrad sa momentálne nachádza v štádiu dokonalej symbiózy s prírodou. Problém je však v tom, že ľudské dielo čo do trvanlivosti a stálosti nemôže s prírodou súperiť. A zbežný pohľad na múry hradu nám, bohužiaľ, potvrdzuje, že sa blíži čas zlomu. Po ňom sa romantická zrúcanina, ktorá je ešte dnes stále symbolom okolia, začne meniť na kopu neforemnej sutiny. Tomuto zlomu možno zatiaľ ešte predísť, alebo ho aspoň podstatne oddialiť.
Takto vyzeral múr horného hradu pred realizáciou projektu.
Foto: SM
Z hradu ubúda
Pri prechádzke zrúcaninou možno uvažovať nad pominuteľnosťou všetkého silného, luxusného i drahého. To, čo bolo v minulosti centrom diania ľudí z okolia, sa stalo zrúcaninou. Ruiny vyvolávajú predstavivosť, no súčasne aj úctu. Zdá sa, že hrad je tu odnepamäti, večne a večne tu aj zostane.
Sily prírody sú však v tomto prípade viditeľné. Voda, vietor, mráz, rastliny (ale aj ľudia), vedia pomalou činnosťou zmeniť tvar múrov. Existujú porovnania stavu spred niekoľkých rokov a dnes. Úbytky murív sú ľahko badateľné. Vznikajú nové praskliny. Pohyb po takejto zrúcanine sa stáva v súčasnosti výrazne nebezpečným.
Prirodzenosťou človeka je snaha zachovať si niečo, čo sa mu páči, pripomína niečo, čo považuje za cenné. Múry, ktoré vytvárali ľudia v rôznych situáciách i obdobiach, môžu napovedať veľa. Strach staviteľov, ukazovanie sily majiteľa, majstrovstvo zámeru i technológie, málo času na ukončenie prác... Múry hradu Brekov vydržali na tomto svete stáť už niekoľko storočí, a tak si prirodzene zaslúžia zostať na tomto svete ešte aj pre ďalšie generácie.
Volunteers - dobrovoľníci
Už v minulosti sa objavovali snahy nejakým spôsobom upravovať zrúcaniny hradu Brekov. Dnes sa to dá pomocou stavebných firiem, ktoré je však potrebné zaplatiť. Potrebné zdroje sa však pohybujú na úrovni miliónov eur. Darcu, sponzora či fondy sa zatiaľ nepodarilo na hrad Brekov získať. Ani tento spôsob sa však do budúcnosti v prípade hradu Brekov nevylučuje.
Alternatívou týchto profesionálnych činností sú dobrovoľnícke aktivity vhodne podporené kvalifikovanými odborníkmi. V súčasnosti v Brekove už existuje skupina dobrovoľníkov organizovaná v Združení na záchranu Brekovského hradu. Ideou celého zámeru dobrovoľníctva je aj bez preinvestovania závratných finančných prostriedkov začať s činnosťami, ktoré zabránia úplnému rozpadu tejto zrúcaniny a v rozumnom čase zabránia rozpadu murív na citlivých miestach. Na takéto činnosti je potrebné minimálne množstvo finančných prostriedkov, no o to viac dobrej vôle okolia. Čas je v takomto prípade často kľúčový.
Účastníci IVW Brekov 2009 pri práci.
Foto: SM
Mladí sú ochotní pracovať aj zadarmo
Pri organizovaní dobrovoľníckych aktivít smerujúcich ku konzervácii hradu Brekov sa v roku 2009 začalo s činnosťami, ktoré využívajú dobrovoľníctvo v projekte "Hrad Brekov 2009 - začiatok obnovy". V rámci tohto projektu Združenie na záchranu Brekovského hradu v spolupráci s INEX SLOVAKIA organizovalo v čase od 13. do 19. júla tábor dobrovoľníckej práce pod názvom International Voluntary Workcamp (IVW) Brekov 2009. Na tento workcamp prišli dobrovoľníci zo Slovenska, Francúzska, Belgicka a Japonska s cieľom pracovať na realizácii tohto projektu.
Reálne sa počas tohto workcampu pracovalo na podmurovaní ohrozenej časti obvodovej hradby horného hradu. Na tomto mieste hradu došlo k deštrukcii skalného podložia a následnému rozpadu časti líca spodnej časti obranného múru a k vytvoreniu kaverny ohrozujúcej celú zachovanú časť muriva. Problematické miesto vytypovali odborníci na hradnú architektúru a zámer bol schválený pamiatkovým úradom. Bez realizácie tohto podmurovania hrozilo zrútenie najstaršej časti hradu. Na výstavbu múra použili maltu vyrábanú stredovekým spôsobom z kusového vápna a drveného piesku z miestneho kameňolomu. Kameň sa využíval pôvodný z hradu, získaný povrchovým zberom.
Dobrodružné povahy
Tento rok prišli na hrad Brekov pracovať mladí ľudia Pierre, Marie-Paule a Armelia z Francúzska, Nikolas z Belgicka a Saori z Japonska. Na podobné dobrovoľnícke tábory chodia ľudia, ktorí chcú niečo nové zažiť, pochopiť odlišnú kultúru, získať nových priateľov a aj zažiť trochu dobrodružstva. Cestu si uhrádzajú z vlastných prostriedkov. Napríklad v prípade cesty z Japonska to bola suma, za ktorú by sa dal zaplatiť pohodlný luxusný pobyt pri mori. Podobné tábory sa však už dlhodobo realizujú na viacerých miestach sveta. Pri týchto táboroch sa dajú získať priatelia, spoznať miestna kultúra a získať zážitky, aké neponúka žiadna cestovná kancelária.
Kto a ako prišiel do Brekova?
Zaujímaví mladí ľudia prišli aj na tohtoročný IVW Brekov 2009. Napríklad Pierre - študent ekonomiky z Paríža pred workcampom v Brekove bol ešte v Španielsku a neskôr v Nemecku. Nikolas z Belgicka šiel do Brekova dva dni stopom, neskôr autobusom do Viedne a z Bratislavy vlakom. Saori z Japonska letela viac ako 12 hodín až do Viedne a potom vlakom z Bratislavy až do Brekova. Zúčastnila sa už na štyroch podobných workcampoch, no prvýkrát v Európe. Dve sestry z Francúzska boli na podobnom tábore prvýkrát. Líder skupiny a zástupca INEX-u Paľo je cestovateľ, ktorý navštívil bicyklom viaceré exotické krajiny ako Irán, Kirgizstan a Tadžikistan.
Táto skupina cudzincov s dobrovoľníkmi z okolia pracovala počas veľkých horúčav na hrade Brekov. Dobrovoľníci boli ochotní pomerne ťažko pracovať bez nároku na odmenu. Podobný tábor ani zďaleka nemôže súperiť luxusom s výletom pri mori, no pre tých, ktorí chcú nájsť trochu viac, ako ničnerobenie a pritom aj pomôcť dobrej veci, je podobne strávený čas dobrou voľbou.
Dobrovoľník čaká na hrade Brekov na východ slnka.
Foto: SM
Čo ich na Slovensku zaujalo?
Všetkých zaujalo hlavne naše jedlo. Ochutnali tradičné pirohy, doteraz nikdy nejedli ani langoše, prekvapením pre nich bol aj guľáš. Čudovali sa, prečo sú paštéty v konzervách... Naše staré a špinavé vlaky boli pre nich šarmantné a zaujala ich aj rozbitá autobusová zastávka takmer v centre mesta Humenné. Vychutnávali si nočný pohľad na hviezdy, ktorý je vo veľkých mestách sťažený. Páčili sa im pamätihodnosti ako kaštieľ v Humennom, aj príroda. Pri prehliadke kaštieľa v Humennom si medzi exponátmi našli aj exponáty pochádzajúce z Japonska či Francúzska.
Tradícia
Podobné workcampy nie sú úplným riešením problematiky záchrany hradu Brekov. Pri dlhodobejšej činnosti dobrovoľníkov pod dohľadom odborníkov na hradnú architektúru však môžu zmeniť stav akútnych problematických miest. Pre účastníkov týchto táborov to môže byť príležitosť na príjemne a súčasne aj užitočne strávený čas, kde je možné spoznávanie iných kultúr či precvičenie anglického jazyka. IVW Brekov 2009 má ambíciu začať tradíciu workcampov na hrade Brekov. Po pomerne vydarenom prvom tábore sú plánované podobné aj v nasledujúcich rokoch.
Autor: Stanislav Macinský
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.