IŇAČOVCE. Iniciátorom plenéru IS 09 (Iňačovská studňa 2009) bol výtvarník Jozef Olšavský. Cieľom tvorivého víkendu bolo osláviť 1. výročie otvorenia náučného chodníka, zviditeľniť ho pred verejnosťou a tiež umelecky zachytiť malebné prostredie. Z diel organizátori na záver zostavili výstavu v prírode.
Zachrániť a zviditeľniť
Historická, dobovo zreštaurovaná Iňačovská studňa sa stala atrakciou vlani. Opraviť sa ju podarilo vďaka viacročnej snahe Jozefa Olšavského. Stojí na trase nového turisticko-náučného chodníka. Ten je výsledkom spolupráce Slovenskej ornitologickej spoločnosti (SOS) Bird Life Slovensko, Štátnej ochrany prírody, obecného úradu, poľovníkov, miestnych ľudí, tunajších rodákov a umelcov.
Prvá vetva chodníka sa začína v Iňačovciach, druhá v Sennom. Lokalite prischol názov Vtáčí raj, lebo sa tu vyskytujú vzácne druhy vtákov. Špecifické je prostredie - mokrade a lúky sú raritou rovnako ako rybničná sústava a Senianske rybníky. "Prvotným cieľom bolo zachrániť toto unikátne územie a takmer storočnú studňu, ktorá chátrala. Kedysi bola tradičnou zastávkou počas púte ľudí na odpust do Klokočova," spomína Olšavský. Drevené časti studne umelecky stvárnil výtvarník Rudolf Hofer. Olšavský hovorí, že už vlani si uvedomili, že je to miesto ako stvorené na tvorbu vo voľnej prírode: "A je to aj spôsob ako ho zvečniť a zviditeľniť. Skúsili sme to už vlani. Teraz sme to pripravili väčšie. Počas dvoch dní sa tu vystriedalo 20 umelcov," povedal Olšavský.
Plenér vyvrcholil výstavou v prírode
Okolie studne sa premenilo na veľký výtvarnícky ateliér. Medzi umelcami nechýbala mladučká Zuzana Brandaburová z Michaloviec. Povedala, že v Iňačovciach má starých rodičov a miesta, kde sa plenér konal, dôverne pozná: "Vždy tu bolo nádherne. Je to nedotknutá príroda ďaleko od civilizácie. Potešilo ma, že to tu začína ožívať. Keď som dostala ponuku tvoriť tu, s radosťou som to prijala." Zachytiť atmosféru studne sa pokúšal aj jej tvorca Rudolf Hoffer, výtvarník Pavol Takáč, Štefan Čonka, Anka Demská, ktorá kvôli plenéru prišla až z Bratislavy, Pavol Skopál a ďalší. Pavol Takáč počas "maliarskych" prestávok vyrezával netradičné píšťalky. Priznal, že aj to je jedna z jeho umeleckých vášní.
Plenér vyvrcholil výstavou priamo v prírode - hotové diela viseli na stromoch, boli opreté o kríky. Netradičné miesto oživil rezbárskou výstavou aj Pavol Takáč. "Presne to sme chceli, aby sa títo ľudia stretli, oddýchli si tu, tvorili a odchádzali s peknými zážitkami," dodal Olšavský na záver. Potvrdil, že plenéry vo Vtáčom raji sa stanú tradíciou.
Výstava v prírode
Umelci diela umiestnili do voľnej prírody.
Foto: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.