mocnú ruku im však môže podať nielen štát, ale aj vlastní obyvatelia.
HUMENNÉ. Primátor Humenného Vladimír Kostilník (nezávislý) a predseda ZMOS regiónu Humenné Stanislav Rakár (Smer), ktorý je starostom v Nižnej Sitnici, priniesli do okresu správy z rokovania Rady ZMOS v Bratislave, z ktorých zostavili vyhliadky na najbližšie obdobie. Obecným samosprávam z nich vyplývajú len škrty v rozpočtoch, možné prepúšťanie, siahnutie po rezervách, obmedzenie v investíciách a šetrenie na každom kroku.
Čím menšia obec, tým väčšie problémy?
Starostovia miest a obcí sa prognózami ministerstva financií, z ktorých vychádzajú pri zostavovaní svojich rozpočtov, riadia skoro ako pri pokazenom kompase. Kým vo februári 2008 ministerstvo zverejnilo, že príjmy samospráv budú krátené "len" o 8,3 percenta, začiatkom júla pripravilo pre samosprávy nemilé prekvapenie. Krátenie príjmov obcí o 16,4 percenta, o ktorom ich informovalo si totiž, bez dlhého prepočítavania, mohli mnohé a hlavne malé obce, pomenovať ako likvidačné.
Stanislav Rakár uviedol, že v okrese Humenné, s viac ako štyridsiatkou obcí prevažujú obce malé. Teda tie, ktoré pravdepodobne čakajú vážne problémy. Kostilník doplnil, že krátenie príjmov postihne hlavne obce od 250 do 500 obyvateľov. Všetky mestá a obce ho spoločne pocítia pri realizácii plánovaných projektov. Mnohé investície budú musieť odložiť a neustále znižovať svoje výdaje.
Starostov sa pýtali na stav obcí
Rakár povedal, že Rada ZMOS ich poverila, aby do 12. augusta zistili od starostov v okrese stav, v akom sa každá z obcí nachádza. Rovnako sa budú informovať, či už kvôli ekonomickým problémom rozmýšľajú siahnuť po čerpaní prevádzkového úveru. Ten by mal obciam poslúžiť na preklenutie najťažšieho obdobia a tým by mal byť podľa členov rady celý budúci rok, v ktorom od štátu dostanú najmenej podielových daní. Rakár zatiaľ nevie o žiadnej obci, ktorá by v okrese Humenné taký úver mala. Získanie úveru podľa neho tiež nie je jednoduché, pretože banky sa správajú komerčne a samy si vyhodnotia, či ho poskytnú či nie.
Kostilník upozornil, že obce s väčšími finančnými problémami získajú od bánk kvôli rizikovosti úveru vyššiu úrokovú sadzbu oproti, napríklad mestám, ktorým schodkový rozpočet nehrozí.
Tlak na korekciu zákonov
Kostilník vysvetlil, že na Rade sa zaoberali aj nutnosťou úprav niektorých prijatých zákonov z rokov 2008 a 2009, ktoré spôsobujú samosprávam v praxi problémy. Príkladom je aj skutočnosť, že ak občan požiada mesto, alebo obec o prenájom pozemku, ktorého cena za meter štvorcový je 0,03 eura, za znalecký posudok musí mesto zaplatiť niekedy aj 165,97 eura (5-tisíc korún). Keď chce vyjsť samospráva v ústrety obyvateľom, tak je tým podľa primátora nútená chovať sa neekonomicky.
Samosprávam to môžu uľahčiť aj občania
Rakár predpokladá, že nie je vylúčené, že v niektorých obciach, ktoré určite neprepustia napríklad učiteľov, sa nedostatok príjmov od štátu odzrkadlí aj v tom, že starostom už nezostane na platy. Samozrejmosťou sa asi stane vypínanie verejného osvetlenia v dedinách a šetrenie na každom kroku. Podľa prognóz by totiž malo mestám a obciam na Slovensku v budúcom roku chýbať 200 miliónov eur.
Rakár na otázku Korzára ako môžu v tejto situácii pomôcť samosprávam občania, uviedol príklad výstavby domu smútku v Nižnej Sitnici. Počas nej tam Sitničania pomáhali a pracovali zadarmo. Rovnako môžu ľudia pomôcť aj tým, že budú sami kosiť plochy pred svojimi domami, alebo sa spoja pri kosení obecných cintorínov. Kostilník povedal, že pomôcť svojej samospráve môžu aj obyvatelia miest a to tým, že sa na sídliskách budú starať o údržbu okolia obytných domov a podobne. Veta "Vrátime sa asi ku klasickým kosám", podľa nich nie je nadnesená, pretože mnohým obciam možno nezostane na benzín do kosačiek.
Čo žiada od vlády Rada ZMOS
Rada ZMOS trvá na doterajšom systéme financovania územnej samosprávy, teda na zachovaní súčasného modelu fiškálnej decentralizácie. Vládu žiada, aby v tomto roku dofinancovala mestá a obce zo štátneho rozpočtu 129,551 miliónov eur (3,903 miliardy korún). Na budúci rok žiada 200,950 milióny eur (6,054 miliardy korún). Časť z týchto zdrojov v roku 2010 je podľa nej možné získať zmenou zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov fyzických osôb s účinnosťou od 1. januára 2010 tak, že mestám a obciam štát ponechá 6,2-percentný podiel na výnose štátu z tejto dane. Ďalej zachovaním výšky nezdaniteľného základu dane z príjmov fyzických osôb pre účely výpočtu dane pre územnú samosprávu na úrovni roku 2009, čo je 4 025,7 eura (121 278 koruny), čo znamená nevalorizovať ju. Rada ZMOS žiada vládu, aby urýchlene prerokovala jej návrhy na zjednodušenie a zefektívnenie podmienok pre mestá a obce na získanie finančných prostriedkov z fondov EÚ. Predsedníctvo ZMOS dostalo od Rady ZMOS do septembrového zasadnutia úlohu vyhodnotiť dopad zákona o sociálnych službách a jeho kompenzácii zo strany štátu za prvý polrok a dopady prijatých právnych noriem za roky 2009 a 2010.
(kor)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.