Na nedávnom rokovaní totiž poslanci polemizovali nad vznikom novej rozpočtovej organizácie, ktorá by ich aj so športovými zariadeniami mesta spravovala.
SNINA. Rekonštrukcia rekreačnej oblasti Sninské rybníky je pre mesto behom na dlhé lakte. Na konci tejto letnej sezóny, keď ich rekreanti veľmi nevyhľadávali, je ale už hotová projektová dokumentácia biobazénov, ktoré by tam mesto chcelo mať o rok.
Spolupracovali s projektantmi z Moravy
Biobazény sa samospráve ukazujú výhodné kvôli nízkym stavebným aj prevádzkovým nákladom. Vedenie mesta sa nimi inšpirovalo na svojej pracovnej návšteve na Morave. Na projektovej dokumentácii pre Sninské rybníky spolupracovali aj moravskí projektanti. Primátor Štefan Milovčík (nezávislý) povedal, že Snina sa s poľským mestom Lesko pustí do vypracovania spoločného projektu, aby na rekonštrukciu rybníkov získala eurodotáciu. V hre je podľa neho možno aj poľské mesto Jaroslaw. Povedal, že najlepšie by bolo, ak by so zemnými prácami začali ešte pred zimou a tým pripravili terén na jarné práce na technologickej časti. Biobazény by chceli mať hotové do začiatku budúcej letnej sezóny. Tá by však mohla priniesť aj ďalšie novinky v ich správe.
Na obzore nová mestská rozpočtovka?
Mestský úrad dal poslancom na stôl informatívnu správu, v ktorej rozobral vznik novej rozpočtovej organizácie mesta - Správy športových a rekreačných zaradení (SŠaRZ). Na rokovaní odznelo, že ju zamestnanci úradu vypracovali po tom, ako im to ako úlohu zadali poslanci. Paradoxne, na mieste nikto nevedel určiť kto z poslancov s touto iniciatívou prišiel. Správu však mali na stole. Vyplynulo z nej, že úlohou prípadnej novej SŠaRZ by bola správa a zabezpečenie prevádzky mestských, telovýchovných, športových a rekreačných zariadení, správa verejných WC a starej polikliniky tak, aby sa za menšie peniaze ako doteraz zlepšili podmienky pre rozvoj športu, záujmových a rekreačných aktivít Sninčanov. Z terajšej mestskej eseročky Verejnoprospešné služby (VPS) mesta Snina by do nej malo prejsť 13 zamestnancov s tým, že majetok na odčlenenie od VPS by bol vo výške 183 408 eur (viac ako 5,5 milióna korún).
Na správu mali rozličné názory
Proti tomu ostro vystúpili nezávislí poslanci Iveta Bžánová, ku ktorej sa pridal Štefan Savka. Pripomenuli, že model rozpočtovky sa už ukázal mestu ako neefektívny a jedine cez eseročku VPS je možné kontrolovať kam a za čo idú peniaze mesta: "Rozpočtovka sa ukázala ako pre mesto nevýhodná a my znova ideme takú zriadiť?" Podľa Bžánovej ide o snahu ušiť niekomu na mieru organizáciu aj kreslo šéfa. Vytvorenie novej organizácie v čase očakávaného najväčšieho dopadu krízy odmietla. Spomenula, že za dávnej éry, keď mala Snina množstvo funkčných športovísk ju mesto nepotrebovalo, zatiaľ čo teraz, keď má len futbalový štadión a športovú halu a rybníky, uvažuje nad jej zriadením.
Viceprimátor Ján Čop (KDH) namietal, že správa športových zariadení bude v rukách rozpočtovky účelnejšia s lepšou starostlivosťou o ne tak, ako je to v iných mestách. Náklady na zriadenie novej organizácie poslanci budú podľa neho môcť ustriehnuť, pretože jej štruktúru budú priamo schvaľovať. Správu zariadení by nebolo treba zabezpečovať cez terajšieho riaditeľa VPS, ale priamo cez riaditeľa novej organizácie, čo by vraj mnohé zjednodušilo. K názorovej zhode nedošlo. Iskriť medzi poslancami pri tejto téme bude pravdepodobne ešte pred zimou.
Podľa prednostky mestského úradu Jany Rosičovej, ak by mala SŠaRZ vniknúť od 1. januára, poslanci by o nej mali hlasovať ešte v novembri.
Ako by chceli prestavať bazény
Najväčšími zmenami by mohol prejsť dnes nefunkčný bazén Dana. Po úpravách by sa v jednej časti mohli v hĺbke do 0,4 metra kúpať deti, neplavci v hĺbke do 1,5 metra a plavci v hĺbke do 3,5 metra. Atrakciami by bola šmýkačka pre deti a rieka. Plavcov od neplavcov by oddeľovalo mólo. Detskú časť bójky. Prepojenie bazénov Dana a Jana by vzniklo odstránením valu, kde sú teraz sprchy. V bývalom bazéne Jana by mohli opraviť terajší bazén, fontánu upraviť na celoročnú prevádzku a v časti, kde momentálne nie je voda vytvoriť trávnatú plochu na slnenie. Bývalý bazén Eva by mohli rozšíriť a upraviť na filtráciu vody rastlinami a riasami. Z biobazénov by vodu do Evy odvádzali potrubím a po filtrácii by sa vracala späť potôčikom.
(kor)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.