Do Afganistanu odchádza ďalších 105 slovenských vojakov. Budú plniť bojové úlohy vo vojenských táboroch Tarin Kowt a Deh Rawood neďaleko Kandaháru. Na slávnostnom nástupe v Michalovciach sa s nimi prišli rozlúčiť desiatky príbuzných.
MICHALOVCE. V operácii ISAF v Afganistane sa vystriedalo už viac ako 600 slovenských vojakov. V rámci pravidelnej polročnej rotácie odchádza do vojnou zmietanej krajiny ďalšia slovenská jednotka. V Afganistane bude strážiť vojenské tábory. Strážne jednotky budú na základniach v Kandaháre, Tarin Kowte a Deh Rawoode ochraňovať a zabezpečovať obranu zverených objektov, patrolovanie a vykonávanie fyzickej kontroly osôb a techniky.
S odchádzajúcimi vojakmi sa prišli včera rozlúčiť do kasární 22. Mechanizovaného práporu v Michalovciach príbuzní. Počas rozlúčkového ceremoniálu nechýbali slzy. Mnohí si uvedomujú že ich manželia a synovia odchádzajú do jednej z najťažších vojenských misií na svete.
Rodiny: Máme strach
Slovenskí vojaci odchádzajú do Afganistanu v čase, keď opäť stúpla vlna násilností a teroristických útokov. Americké jednotky zažili najkrvavejšie trojmesačné obdobie od začiatku ofenzívy. Od mája do júla zahynulo až 65 amerických vojakov. Narástol aj počet samovražedných útokov a mŕtvych civilistov.
"Syn toho veľa nenarozpráva. Je to jeho druhá misia, predtým bol na Cypre. Viem, že je to dosť nebezpečné. Teroristi na seba navešajú bomby a zabijú nevinných ľudí. Každý má strach, všetci, čo sme tu. Je to môj jediný syn," povedal otec vojaka Ján Harman.
"Je tam až priveľké napätie. Počúvame o tom denne v televízii. Manžel o tom veľmi nerozpráva, ale vieme, do čoho ide. Ťažko sa mi teraz hľadajú slová," povedala Vladimíra Jalčová, ktorej do Afganistanu odchádza manžel. Rozlúčiť sa s ním prišla spolu s ich trojročnou dcérou.
Generálmajor: Sú dobre pripravení
Veliteľ Pozemných síl OS SR Jaroslav Vývlek potvrdil, že vojaci odchádzajú do najťažšej misie. "Je to extrémna misia. Naši vojaci idú do vojny, to nie je žiadne cvičenie. Musia sa vyrovnať s nástrahami. Vojaci musia zabrániť akémukoľvek prístupu nepovolaných osôb do táborov. Nechodia mimo tábora, ale strážia vstup do týchto táborov. V prípade napadnutia ich musia brániť a chrániť," povedal generálmajor.
"Je to rozhodne ťažšia misia," dodal veliteľ družstva Zdeno Černický, ktorý má za sebou už dve misie na Cypre. Teroristické útoky nie sú jedinou hrozbou, ktorá čaká na našich vojakov. Budú v blízkom kontakte aj s miestnym obyvateľstvom, kde sú rozšírené viaceré nákazlivé choroby ako malária, žltačka a TBC.
Vojaci sa pripravovali na misiu vo výcvikom priestore Lešť. "Nacvičovali sme všetky možné prípady, s ktorými sa môžu stretnúť v Afganistane. Urobili sme všetko pre to, aby túto misiu zvládli čo najlepšie," upresnil Vývlek.
Vojaci sa dokonca zdokonaľovali v afganskom jazyku. Niekoľko základných slov, ako stoj, lebo strelím, sa učili v paštúnskom jazyku. "Učia sa okrem angličtiny aj paštúnsky jazyk, aby to mohli zvládnuť, mali špeciálnych lektorov," uzavrel Vývlek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.