iduálnych vlastníkov kúpili pozemky a stavajú na nich, hoci priznávajú, že ich čakajú problémy s infraštruktúrou. Ostatní, ktorí chcú stavať, však narážajú na problémy s kúpou pozemkov a o zmenu žiadajú mesto petíciou.
HUMENNÉ. V súčasnosti žije v osade Podskalka zhruba 1 400 obyvateľov. K starousadlíkom pribudli rodiny z mesta, ktoré si buď postavili domčeky v jadre osady, alebo žijú v domoch nižšieho štandardu. Skoro v každej domácnosti je pravidlom, že v jednom byte alebo dome žije viac generácií.
Urbariát môže pozemky predať iba mestu
Momentálne kolujú osadou hárky s petíciou, ktorou chcú obyvatelia požiadať mesto, aby vykúpilo pozemky za osadou. Dôvodom je, že mnoho mladých rodín v osade stavať nemôže, hoci na kúpu pozemku a stavbu domu peniaze majú. Na miestach, kde by stavať chceli a pred časom sa dozvedeli, že mesto ráta s nimi na individuálnu bytovú výstavbu (IBV), v súčasnosti pozemky kúpiť nemôžu.
Paradoxne, ich majitelia, ktorí sú združení v spoločenstve Bývalí urbárnici Humenné, by im ich aj predali, ale nemôžu. "Patria 85 spoluvlastníkom. Ľudia z Podskalky za nami chodia, chcú si ich kúpiť, ale my ich podľa zákona individuálnym osobám predať nemôžeme," vysvetlil jeho predseda Július Mašlej. "Naše pozemky, na ktorých sú napríklad škola, cintorín alebo futbalové ihrisko, sme získali späť v rámci prvého reštitučného zákona. Už v roku 2004 sme ich ponúkli na predaj mestu," dodal s tým, že doteraz ich mesto nekúpilo. Mašlej uviedol, že urbariát pozemky mestu predá len po zmene územného plánu, teda až vtedy, ak bude potvrdené, že budú slúžiť na výstavbu.
Ľudia chcú stavať
Jednou z tých, ktorí chcú v osade stavať, je aj dcéra Evy Marcinkovej. Mama uviedla, že do osady prišli bývať z mesta, kde sa v dvojizbovom byte tlačila so štyrmi dospelými deťmi. V osade si od súkromného vlastníka kúpili pozemok a postavili jednoduchý murovaný dom. Každé z jej detí si k nemu urobilo prístavby s vlastným vchodom, kde žijú so svojimi rodinami. Na voľnom mieste pozemku však dcéra pani Evy už teraz stavať nemôže kvôli uloženým inžinierskym sieťam. Pozemok v lokalite za novými bytovkami nižšieho štandardu by kúpila okamžite, no nedá sa. A tak hoci si na dom sporia, pomáhajú im aj príbuzní, pracujúci v Anglicku, tlačia sa s dvomi deťmi v jednej miestnosti. "Chce, aby jej rodina žila v normálnych podmienkach, aby deti mali lepšie bývanie," povedala pani Eva.
Príkladom, ktorý mnohých motivuje, je rodinný dom Emílie Tupyovej, ktorý si postavili na začiatku osady. Žije v ňom s rodinami svojich dospelých detí, každý na svojom, všetci v čistom a vkusnom. "Ľudia, ktorí poctivo pracujú, chcú tiež takto slušne bývať. Nemôžu sa donekonečna tlačiť v malých bytoch," zhodli sa viacerí Podskalčania.
Cestu razia "Angličania"
Pred osadou už stoja dva rodinné domy. Tie si postavili mladé rodiny na pozemkoch, ktoré kúpili od súkromných vlastníkov.
Za novými mestskými bytovkami vyrastajú tri novostavby na pozemkoch, ktoré si Podskalčania tiež kúpili od súkromných vlastníkov. Miestni ich volajú "Angličania". "Nasťahovali sme sa do bytovky, v jednoizbovom byte nás žije sedem ľudí. Robím murára v Anglicku. Tam som za tri roky zarobil toľko, čo tu nie za dvadsať. Kúpil som pozemok, staviame dom. Na budúci rok by sme ho chceli dokončiť," povedal nám jeden z nich s tým, že len čo príde domov z Anglicka, robí na stavbe svojho domu. Dodal, že rodina, ktorá stavia vedľa, je na tom horšie, lebo tam sa tlačí v jednom byte 12 ľudí.
"Angličan" nám povedal, že na magistráte sa stretol s tým, že mu odmietli vydať povolenie na stavbu: "Ponúkol som im, nech mi moje pozemky vymenia za také, kde môžem stavať. Nestalo sa."
Momentálne "Angličania" ani neuvažujú o tom, že stavby pozastavia: "Staviame na svojich pozemkoch." Vedia však, že sú ďaleko od elektrického vedenia, od vody, chýba im tam aj riadna prístupová cesta. "Dáme sa dokopy, na všetko sa poskladáme. My chceme bývať slušne za každú cenu," povedali nám. Netajili sa však, že by privítali, ak by sa infraštruktúrou v novej časti osady zaoberalo aj mesto.
Mesto výkup pozemkov stoplo
"Mesto Humenné vypracovalo štúdiu riešenia celého areálu na Podskalke. Bola predmetom rokovania mestskej rady a mestského zastupiteľstva. Mesto začalo s výkupom pozemkov, kde chcelo pripraviť určitú lokalitu na individuálnu bytovú výstavbu (IBV), pretože v súčasnosti máme 20 žiadostí rómskych občanov, ktorí by si radi postavili rodinný dom," uviedol primátor Vladimír Kostilník (nezávislý).
Povedal, že je tu aj možnosť získania financií zo Štátneho fondu rozvoja bývania a štátnej dotácie pre riešenie bytovej otázky Rómov. "Avšak pri prerokovávaní tohto bodu bol na podnet predsedníčky poslaneckého klubu strany Smer pozastavený výkup pozemkov a táto štúdia nebola schválená. Takže mesto muselo odstúpiť od výkupu, pretože poslanci s tým nesúhlasia," povedal. Doplnil, že vie o tom, že tam pribúdajú čierne stavby a zaoberá sa nimi stavebný úrad. "Zo strany mesta bude treba opäť sa vrátiť k tejto otázke a presvedčiť poslanecký klub Smeru, že to nie je o segregácii, ale o riešení bývania a života rómskej osady," uzavrel.
Klub Smeru je za, ale má podmienky
"Tento problém sa už ťahá od roku 2005, teda od bývalého volebného obdobia primátora Vladimíra Kostilníka. Za toto volebné obdobie bol raz predložený ako neúplný materiál, ktorý sme žiadali doplniť a splniť nasledovné podmienky," reagovala Jana Vaľová, predsedníčka klubu Smer v mestskom zastupiteľstve. "V súlade so zákonom by mal byť vypracovaný znalecký posudok ceny, za ktorý ich má mesto odkúpiť, predaj sa uskutoční bez sprostredkovateľa, to znamená realitnej kancelárie, priamo mestu. V danom projekte sa bude riešiť aj rómsky cintorín. Individuálna bytová výstavba musí byť v súlade s územným plánom, so súhlasom obyvateľov danej lokality."
Dodala, že chcú, aby sa občania žijúci v danej lokalite mohli k tomuto zámeru vyjadriť. "Za týchto transparentných podmienok poslanci klubu Smeru zahlasujú za odpredaj pozemkov urbariátu - mestu v osade Podskalka," uzavrela.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.