Svoju tvár možno zmení aj vstupná časť tak, aby do kaštieľa mohli v budúcnosti návštevníci prichádzať po padacom moste, pod ktorým bude odkrytá časť bývalej stredovekej vodnej priekopy.
HUMENNÉ. Predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Peter Chudík sa v piatok stretol v kaštieli s riaditeľom Vihorlatského múzea Vasiľom Fedičom, pamiatkarmi a reštaurátormi, aby si ujasnili ďalšie kroky celkovej rekonštrukcie kaštieľa.
Opravia strechu, preskúmajú fasády
Chudík uviedol, že v prvom rade musia rátať s opravou strechy. Povedal, že netreba vymeniť jej krov, ale bude ho treba ošetriť. Pretože strecha zateká, bude nutné vymeniť krytinu. Do 15.novembra by chceli vypracovať prieskum vnútorných fasád a nádvoria a reagovať na prvé výzvy na predkladanie projektov na čerpanie financií zo štrukturálnych fondov Regionálneho operačného programu. Povedal, že ak by to do termínu nestihli, budú reagovať aj na druhú výzvu. Ďalším krokom bude prieskum vonkajšieho plášťa, teda vonkajšej fasády kaštieľa. Zatiaľ sa ukazuje, že odborníci pritom použijú vysokozdvižnú plošinu. Potom príde na rad oprava fasády, ktorá má podľa slov riaditeľa Vihorlatského múzea Vasiľa Fediča až 2 700 m2. Chudík po rozhovore s pamiatkarmi povedal, že prieskum bude veľmi zložitý, pretože pod terajšou fasádou zo 60. rokov minulého storočia môže byť ukryté aj nejaké prekvapenie, alebo naopak, veľa pôvodných prvkov nájdu zničených.
Padací most a vodná priekopa
Počas stretnutia s pamiatkarmi sa hovorilo aj o vstupnej časti kaštieľa. Pred hlavnou bránou sa doteraz zachovali reťaze s náznakmi padacieho mosta z čias, keď budovu v stredoveku chránila pred útokmi vodná priekopa, ktorú plnila voda z potoka vyvierajúceho nad Kudlovcami. V. Fedič povedal, že spoločne pripravia návrh nového vstupu po padacom mostíku: „Odkryjeme aj časť vodnej priekopy."
Humenský kaštieľ je priorita
Vihorlatské múzeum spravuje aj kaštieľ v Kamenici nad Cirochou. Fedič uviedol, že je v ňom centrálny depozit múzea, v ktorom je okolo 80-tisíc zbierkových predmetov. Povedal, že vnútrajšok kaštieľa je v omnoho lepšom stave, ako kaštieľ v súčasnosti vyzerá zvonku. Prioritná je podľa neho aj podľa Chudíka oprava kaštieľa v Humennom. „Kaštieľ v Kamenici - ak príde jeho čas, potom sa bude robiť," povedal Fedič. Vysvetlil, že len nedávno prešiel neodkladnou rekonštrukciou skanzen. Chudík doplnil, že venovať sa budú ďalej hlavne humenskému kaštieľu, ktorý je dominantou mesta, aby znovu ožil. O tom, že prehliadkou kaštieľa sa zvyčajne začína prehliadka Humenného jeho návštevníkmi, sme sa náhodne presvedčili krátko po brífingu. Na nádvorí si pre šťastie hádzali do studne mince traja gymnazisti z Trebišova. „Povedali sme si, že strávime popoludnie v Humennom," prezradili. Potom, čo ich zaujali sochy levov, stihli pochváliť vzhľad nádvoria. Pred prehliadkou historickej expozície ich najviac zaujala drevená dlažba vo vstupnej časti budovy.
Nová tvár. Kaštieľ bude mať o nejaký čas nové vonkajšie fasády, ale aj fasády na nádvorí. Dnu vstúpime po padacom mostíku a uvidíme, kde bola kedysi vodná priekopa. Treba však počkať na prieskum.
Foto: kor
Neobídu ho. Trebišovčania Dagmar, Martina a Janko sú príkladom toho, že turisti v Humennom idú najprv rovno do kaštieľa. Gymnazisti si do hlbokej studne na nádvorí hodili aj mince pre šťastie.
Foto: kor
Kamenický kaštieľ . Je v ňom centrálny depozit Vihorlatského múzea s 80 000 zbierkovými predmetmi. Na podobnú opravu ako kaštieľ v Humennom si bude musieť počkať.
Foto: kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.