Humenská nemocnica je spádovou aj pre okres Medzilaborce. A práve z neho sem v poslednom čase kvôli epidémii žltačky prišlo najviac neprispôsobivých pacientov. Zdravotníkov znepokojuje ich zaostalosť a celý liečebný proces komplikuje ich správanie. Príčin vrások na čele personálu je však viac.
HUMENNÉ. Na štvrtkovom stretnutí humenskí zdravotníci tlmočili splnomocnencovi vlády pre rómske komunity Ľudovítovi Galbavému svoje skúsenosti s pacientmi z rómskych osád.
Najneprispôsobivejší z okresu Medzilaborce
Lekári sa zhodli, že pacienti z rómskych osád sa od ostatných výrazne líšia tým, že zaostávajú nielen v oblasti osobnej hygieny, ale problémy im robí aj používanie štandardného WC, elektrických vypínačov, odpadkových košov a komunikácia v slovenčine. Malé deti majú na začiatku hospitalizácie problémy s prijímaním teplej stravy a trvá niekoľko dní, kým si na ňu zvyknú.
Lekári sa zhodli, že medzi týmito pacientmi majú najväčšie problémy s ľuďmi zo Sídliska dukelských hrdinov a Zámočníckej ulice v Medzilaborciach, kde žije prevažne rómska komunita. Svoje si zažívajú aj s pacientmi z osady v obci Palota, Ňagov či zo Zbudského Dlhého, ale nájdu sa aj neprispôsobiví pacienti z osady Podskalka.
Najvýraznejšie problémy má infekčné oddelenie
V súvislosti s epidémiou žltačky boli od jari na infekčnom oddelení hospitalizovaní hlavne pacienti zo Sídliska dukelských hrdinov a Zámočníckej ulice. Prevažovali medzi nimi malé deti. Mnohé museli pred hospitalizovaním odvšivaviť a počas ich celého pobytu na oddeleniach musel personál hlavne malé deti učiť najzákladnejším návykom pri vylučovaní moču a stolice.
Hospitalizácia na oddelení s prísnym režimom mala za následok mnohé dramatické situácie. Rodiny detí ťažko znášajú odlúčenie a nedávno sa dokonca jedni rodičia pokúsili uniesť svoje dieťa cez vrchnú časť zamrežovaného okna. Rodiny sú na svoje deti naviazané, a tak je pravidlom, že stoja denne aj niekoľko hodín pod oknami oddelenia. To má však za následok, že sa pod ich nohami množia odpadky, obaly z potravín, fliaš od alkoholu a niektorí si rovno pod okná aj "odskočia".
Zdravotnícky personál sa snaží aj v týchto priestoroch udržiavať poriadok a čistotu, ale presilovka rodín je nad ich sily. Aj na tomto oddelení by lekári privítali rómskeho asistenta, aby dokázal usmerniť nielen pacientov, ale aj ich emotívne príbuzenstvo.
Po pôrode ujdú
Mária Vasilová, primárka novorodeneckého oddelenia, uviedla, že počet narodených rómskych detí sa zvyšuje. Najmarkantnejší je nárast z okresu Medzilaborce, čo predstavovalo v minulom roku 30 až 42 percent z celkového počtu narodených detí z tohto okresu. Veľké problémy zaznamenávajú s nedonosenými deťmi. A práve tu, kde je nevyhnutná spolupráca matky s lekármi, zaznamenávajú problémy.
S pribúdaním pôrodov rómskych rodičiek idú ruka v ruke aj ich úteky z nemocnice. Gynekológ Miloš Pisák skonštatoval, že niektoré matky pobudnú v nemocnici po pôrode dva až tri dni a potom ujdú domov. Nájdu sa aj také, ktoré ujdú už na druhý deň po pôrode. Nielenže sa nezaujímajú o zdravotný stav svojho dieťaťa, ale nezaujíma ich ani vlastný stav. Nemocnica v minulom roku zaznamenala útek 21 matiek. K 30. septembru tohto roku ich po pôrode utieklo 11.
Čas na zmenu
Podľa lekárov sa pod nižšie číslo podpísalo to, že týmto matkám po útekoch siaha úrad práce, sociálnych vecí a rodiny na ich finančné príspevky. Je pravidlom, že matky sa po svoje "odložené" deti do nemocnice zvyčajne po týždni vrátia. V niektorých prípadoch u rodičiek z osady Podskalka mali lekári dobré skúsenosti s Luciou Grundzovou, ktorá dokázala komunikovať s rodinami rodičiek a presvedčiť ich k náprave.
Humenskí lekári očakávajú, že zavedením projektu rómskeho asistenta do praxe tieto problémy vymiznú. Dúfajú, že po tom, ako rómskych pacientov dokáže v ich jazyku usmerniť človek z ich komunity, zmenia svoje správanie na oddeleniach. Očakávaným prínosom by mala byť nielen spokojnosť zdravotníkov, ale aj samotných pacientov a ich nerušená liečba.
Stretnutie. Vedenie nemocnice A. Leňa a lekári z jej oddelení hovorili s Ľudovítom Galbavým o potrebe rómskych asistentov v ich nemocnici.
Foto: kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.