Fajčenie marihuany nie je také neškodné, ako si jej mnohí mladí konzumenti myslia. Ide o pacientov z okresov Michalovce, Sobrance, Humenné, Snina a Medzilaborce. Lekársku pomoc vyhľadali aj študenti z gymnázií a mladí ľudia, ktorí fajčili trávu v zahraničí. Lekári upozorňujú, že na rozšírenú mäkkú drogu reaguje každý organizmus individuálne.
MICHALOVCE. Na akútnom psychiatrickom oddelení Psychiatrickej nemocnice v Michalovciach prejde mesačne bránami oddelenia 120 pacientov. Ročne je ich vyše 1 500. Desiatky z nich hospitalizovali kvôli akútnym psychickým problémom, ktoré súviseli s užívaním marihuany. Okrem nich sú to aj pacienti, ktorí majú problémy s alkoholom, tvrdými drogami a patologickí hráči.
Primár akútneho psychiatrického oddelenia 1 Peter Šalamon upozorňuje, že marihuana vôbec nie je taká neškodná, ako ju prezentujú niektorí konzumenti a známe osobnosti zo sveta šoubiznisu.
Počet hospitalizovaných narástol
Šalamon vysvetlil, že počet hospitalizovaných pacientov, ktorí majú problémy s marihuanou, za posledných 12 mesiacov narástol. Často ide o študentov stredných škôl a gymnázií, ale aj mladých ľudí, ktorí sa vrátili na Slovensko z Veľkej Británie či Holandska. Keďže pacienti pochádzajú z rôznych miest, podľa lekára nejde o psychické problémy, ktoré mohol spôsobiť jeden druh marihuany. Ide skôr o to, ako individuálne organizmus prijme drogu.
"Nikto nevie, aké má gény. Niekto je viac zraniteľný. Máme viacero akútnych prípadov, keď marihuana vyprovokovala spustenie schizofrénie. Takže zďaleka nejde o neškodnú drogu," upozorňuje Šalamon.
Zdôraznil, že droga u mladého užívateľa môže vyprovokovať niektoré psychické problémy, ktoré sa u pacienta nemuseli nikdy prejaviť. "Prípadne sa mohli dostaviť až v neskoršom veku," upresnil.
Vysvetľuje, že v súčasnosti sa viac hovorí o nebezpečenstve tvrdých drog. Marihuana sa skôr spomína v súvislosti s jej legalizáciou. O konzumentoch, ktorým marihuana nespôsobuje psychické problémy hovorí, že sú to ľudia, ktorí majú šťastnú genetickú výbavu. "Problém marihuany je však vážnejší, než sa o tom hovorí a prezentuje," tvrdí Šalamon.
Šalamon hovorí, že niektoré následky z užívania marihuany prekvapili aj samotných lekárov. "Mali sme fajčiarov marihuany, u ktorých sa prejavili toxické psychózy. Najprv sme tomu neverili, ale mali halucinácie," vysvetlil psychiater.
Je to celoslovenský problém
Riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave Ľubomír Okruhlica potvrdil, že podceňovanie marihuany je celoslovenský problém. "Je to známy jav, ktorý sa podceňuje," uviedol.
Vysvetlil, že aj v Bratislavskom kraji majú desiatky prípadov, keď marihuana spôsobila užívateľom vážne psychické problémy. Okruhlica odhaduje, že marihuana "zradí" približne 5 percent jej užívateľov.
Na psychiatrickom oddelení v Michalovciach prijímajú len akútne prípady. Pacienti sa zdržia v nemocnici maximálne mesiac. Potom pokračujú v ambulantnej liečbe. Počas domácej liečby je dôležitý aj prístup rodičov. Podľa lekára im pri kontrole detí môžu pomôcť detekčné papieriky, ktoré dnes bežne dostať v lekárňach. "Pomôžu odhaliť prítomnosť kanabioidov v moči. Sú bežne na trhu."
V Psychiatrickej nemocnici v Michalovciach zabezpečujú pacientom komplexný diagnostický a terapeutický proces. Prevádzkujú stanicu závislostí, kde liečia pacientov od závislosti na alkohole, mäkkých drog ako marihuana, hašiš a tvrdých drog ako heroín a kokaín.
Na oddelení sú hospitalizovaní aj patologickí hráči. Liečba prebieha komunitným systémom s využitím psychoterapeutických prístupov vrátane rodinnej terapie. Stanica závislosti ponúka náväznú socioterapiu v spolupráci s príbuzným pracoviskom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.