Kvôli zníženiu príjmov z podielových daní zo štátneho rozpočtu musí zvážiť, či kvôli nedostatku financií prestane pretvárať obec pomocou projektov, alebo sa nepoddá a prijme aj ich riskantnejšie spolufinancovanie. V hre sú ďalšie štyri roky, keď môže získať dotácie z eurofondov. Podobná šanca sa už zopakovať nemusí.
KAMENICA NAD CIROCHOU. V obci žije až 2 300 obyvateľov, takže je najväčšia v okrese a zaraďuje sa tak medzi slovenské obce v póloch rastu. Vďaka projektom, ktoré realizovala z vlastných, ale aj štátnych a európskych financií, zmenila Kamenica za posledné roky svoju tvár k lepšiemu. Hospodárska kríza však kladie pod nohy polená aj obci, ktorej príjmy zo štátneho rozpočtu mohli doteraz malé obce len závidieť.
Projekty im vychádzali
"Doteraz sme si mohli každý mesiac dovoliť investovať do projektových dokumentácií pripravovaných projektov aj 33-tisíc eur. Problémom nebolo ani ich povinné 5-percentné spolufinancovanie z našej strany," hovorí starosta Kamenice Alexander Bugyi (nezávislý).
Situácia sa však zmenila po tom, čo kvôli hospodárskej kríze prišlo do obce od jari o 16,4 percenta menej podielových daní zo štátneho rozpočtu ako doteraz. Obecné zastupiteľstvo podľa starostu núti v projektoch nezastať najmä pre radosť z tých, ktoré financovali z vlastných zdrojov - ako chodník pre peších na Humenskej ulici s kanalizáciou či nová sociálna budova pri ihrisku Telovýchovnej jednoty.
Každý deň majú na očiach aj reálnu premenu základnej a materskej školy, ktorú rekonštruujú z eurofondov, nové vybavenie školskej kuchyne, prípravu výstavby viacúčelového športového ihriska či komunitné centrum. Na stole im ležia dokončené projekty rekonštrukcie centra obce od kostola k pamätníku, zastávok autobusovej dopravy, ďalších chodníkov a obecných komunikácií. Rozpracovaný je aj projekt výstavby amfiteátra pri základnej škole.
Projekty zhltnú dosť peňazí
Obec však v súčasnosti preratúva každý cent. Vyhliadka na príjmy zo štátneho rozpočtu na budúci rok ich núti zvažovať, čo s nimi?
Príkladom toho, že aj najväčšia a "bohatá" obec môže mať pri podávaní projektov hlboko do vrecka, je aj aktuálna potreba vypracovania nového územného plánu obce. Je nevyhnutný pri podávaní projektov na rekonštrukciu centra obce. Bugyi hovorí, že podľa odhadov sa jeho cena môže pohybovať okolo 33-tisíc eur. Sumu si však obec nemôže zarátať do oprávnených nákladov projektu a zaplatiť zaň musí z vlastných peňazí. A to bude na budúci rok v kombinácii s nižším príjmom zo štátneho rozpočtu otázne.
Zastať, alebo hľadať finančné zdroje?
Bugyi vysvetľuje, že pripravované projekty sú v hodnote zhruba 3,3 milióna eur a obec chce s nimi pohotovo reagovať na jednotlivé výzvy. Háčikom je, že obecný rozpočet to zvládnuť nemusí.
Aj tu sa Kameničania, podobne ako iné obce, dostávajú pred dilemu. V prípade, že sa rozhodnú kvôli nedostatku financií v projektoch nepokračovať, hrozí podľa Bugyiho, že premeškajú obdobie do roku 2014, keď môžu z Európskej únie získať na obnovu obce peniaze. "Kto to využije teraz, zmení svoju obce, kto nie, má smolu," podotýka starosta.
Najreálnejšou cestou, ako prísť k peniazom, sa mu vidí predaj nadbytočného majetku obce. Ďalšou z možností, ktorú je poslancom rozhodnutý predostrieť, je aj čerpanie bankového úveru. Z neho by sa dali dotiahnuť rozpracované a pripravované projekty do konca. Už teraz je totiž jasné, že celý peňažný vklad obce do projektov budú na budúci rok v obecnej kase hľadať len ťažko. Rozhodnutie bude len na poslancoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.