Manažment Chemlonu včera rokoval o obnove dodávok energií a služieb s manažmentom Chemesu. Chemes ich od dodávok energií odpojil pre neuhradené faktúry. Spoločnosť zatiaľ dodá energiu len do ich skladov. Chemlon oznámil, že 308 zamestnancom dá hromadnú výpoveď.
HUMENNÉ. V utorok napoludnie prišli na plánované rokovanie do Chemesu predseda predstavenstva Chemlonu Eugen Bekéni a výkonný riaditeľ Chemlonu Peter Kušnír.
Chemes: Navrhli sme im prijateľnejšie riešenie
"Znovu sa prezentovali stanoviská jednej aj druhej strany," uviedol predseda predstavenstva Chemesu Vladimír Skoupil hneď po jeho skončení. "Navrhli sme im iné riešenie. Ja si myslím, že pre nich prijateľnejšie. Priblížili sme sa ich požiadavkám," povedal s tým, že nechcel veci bližšie konkretizovať.
"Nie je veľký rozdiel medzi tým, čo sme chceli my, a čo navrhovali oni. Chceme, aby za obnovené dodávky platili priebežne a existujúce záväzky aby začali splácať od 1. januára 2010 podľa navrhnutého splátkového kalendára," doplnil ho podpredseda predstavenstva František Chvostáľ.
Skoupil povedal, že Bekéni a Kušnír si vyžiadali čas na rozmyslenie, jeho dĺžku nekonkretizovali. "My sme navrhovali, aby sa čo najskôr vyjadrili, ale oni že potrebujú nejaký čas. Mne aj keď odpovedia hneď zajtra, tak som ochotný okamžite jednať," povedal Skoupil. "Vyhoveli sme ich požiadavke a umožníme dodávku elektrickej energie do skladov, aby mohli splniť dodávky svojim odberateľom," povedal Chvostáľ.
Septembrové mzdy
Po schôdzke v Chemese sa Kušnír s Bekénim stretli s odborármi. Do podniku prišiel aj predseda Odborového zväzu Chémia Juraj Blahár a právnička zväzu Zdena Dvoranová.
"Vedenie spoločnosti Chemlon v pondelok informovalo zástupcov odborov o tom, že mzdy za mesiac september uhradí v troch až štyroch splátkach," povedal hovorca spoločnosti Assets Management Vladimír Bačišin. Dodal: "Spoločnosť Chemlon si je vedomá, že zamestnanci majú nárok na mzdu a nikto nikdy tento záväzok nespochybňoval. Napriek tomu, že spoločnosť nemá k dispozícii finančné prostriedky, záväzok od spoločnosti Chemlon prevzal akcionár - spoločnosť Assets Management."
Dodal, že hlavným cieľom akcionára je, aby uspokojil zákonné nároky zamestnancov a obnovil fungovanie firmy.
Chemlon: Hromadná výpoveď zamestnancom
Hovorca Barčišin na margo rokovania v Chemese reagoval: "Obe strany prezentovali svoje predstavy o platbách za energie, služby, nájom a o splátkovom kalendári, na základe ktorého by sa mali umoriť dlhy z minulého obdobia." Vzápätí však dodal: "Preto, že sa zatiaľ nedohodli a nie je možné okamžite spustiť výrobu, vedenie spoločnosti Chemlon rozhodlo, že podá hromadnú výpoveď všetkým zamestnancom firmy." Zdôraznil: "Nechceme, aby zamestnanci boli rukojemníkmi obchodných sporov medzi spoločnosťami Chemes a Chemlon. Vďaka hromadnej výpovedi môžu využiť všetky mechanizmy sociálneho zabezpečenia, ktoré im poskytuje slovenská legislatíva."
Odbory rokovali až do neskorého večera
Hovorca deklaroval, že v rokovaniach budú pokračovať: "Ak by Chemes pristúpil na návrh spoločnosti Chemlon od januára budúceho roka, tak by bolo možné dlh splatiť v priebehu budúceho roka."
O vyjadrenie sme požiadali aj zástupkyňu odborárov z Chemlonu Katarínu Cárikovú. Tá však v utorok večer ešte stále rokovala so zástupcami Odborového zväzu Chémia.
Chemlon zamestnáva 308 zamestnancov. Assets Management prevzala sto percent akcií Chemlonu koncom augusta tohto roku. Podľa jej hovorcu spoločnosť prevzala Chemlon najmä preto, lebo bol konsolidovaný a pripravený na predaj. S akciami Chemlonu podľa neho spoločnosť získala aj výhradné právo rokovania s potenciálnym zahraničným investorom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.