Na slovensko-ukrajinských hraničných priechodoch vo Vyšnom Nemeckom, Ubli a v Čiernej nad Tisou sú od utorka okrem colníkov a policajtov aj lekári. Vyšetrujú vybraných cestujúcich, ktorí k nám prichádzajú z rizikových oblastí Ukrajiny, kde sa rozmohla chrípka. Hraničný priechod vo Veľkých Slemenciach je odvčera zatvorený. V prihraničných obciach rozdávali starostovia ochranné rúška.
VYŠNÉ NEMECKÉ. Slovensko zaviedlo v utorok ďalšie opatrenia na hraniciach s Ukrajinou. Hraničný priechod Veľké Slemence – Maly Slemency je do odvolania úplne zatvorený. Peší cestujúci nesmú prechádzať ani hraničným priechodom Ubľa - Malyj Bereznyj. Môžu tadiaľ premávať len autá.
Na priechodoch vo Vyšnom Nemeckom, Čiernej nad Tisou a v Ubli sú od utorka rána aj lekári. "Keď sa niekto colníkom alebo pasovákom pri kontrole pasažierov nepozdáva, to znamená, že javí nejaké známky ochorenia, alebo sa sťažuje, my ich vyšetríme. Ak zistíme, že javia známky nejakej virózy, dáme ich do izolačnej miestnosti. Sanitka ich potom odvezie do nemocnice na ďalšie vyšetrenia," povedala lekárka Kristína Raganová.
Lekári na hranici vyšetrujú vybraných cestujúcich, ktorí k nám smerujú z Ukrajiny a javia známky ochorenia.
Foto: Milan Potocký
V utorok na hranici vyšetrili desiatky pacientov. Nikoho nemuseli hospitalizovať. Colníci a policajti sú vybavení aj bezkontaktnými meračmi teploty. Vďaka nim môžu u cestujúcich zistiť zvýšenú teplotou.
V obciach rozdávali rúška
V pohraničných obciach okresov Sobrance, Snina, Michalovce a Trebišov v utorok rozdávali ochranné rúška. Starostovia si ich mohli prevziať na desiatich oddeleniach hraničnej kontroly Policajného zboru. Štát distribuoval pre približne 100-tisíc obyvateľov 300 pohraničných obcí 300-tisíc ochranných rúšok. Na každého obyvateľa pripadajú tri jednorazové rúška.
Za obec Kolonica v okrese Snina ich bol prevziať 54-ročný Jozef Komár. V obci žije 584 obyvateľov. Aby si prišli prevziať rúška, vyhlásili to v obecnom rozhlase. V obci Veľké Slemence, kde žije 628 obyvateľov rozdávali rúška už dopoludnia. Viacerí obyvatelia pohraničných dedín však včera chodili bez rúšok. "Nie je panika, ľudia sa neboja," povedal starosta Veľkých Slemeniec Ľudovít Tóth.
Ochranné rúška si zástupcovia obecných úradov prevzali na hraničných policajných oddeleniach.
Foto: Milan Potocký
Cez hraničný priechod Vyšné Nemecké cestovali v utorok viacerí Slováci na trh do Užhorodu. Napriek tomu, že Ukrajina oficiálne zakázala verejné zhromaždenia a akcie, trhy boli otvorené. Viacerí Slováci sa tam pohybovali bez rúšok. "Rúška mali väčšinou predajcovia a niekoľko Ukrajincov. My sme nemali, nebojíme sa. Myslím si, že to preháňajú a nie je to až také vážne," povedal Pavel z Humenného.
Rúška nemali ani viacerí Ukrajinci, ktorí prišli z rizikových oblastí a prechádzali colnou kontrolou. Košická krajská epidemiologička Janka Stašková uviedla, že Slováci by v týchto dňoch nemali radšej cestovať na Ukrajinu a situáciu by určite nemali podceňovať.
Priechod Veľké Slemence po rokoch zatvorený
Hraničný priechod Veľké Slemence je od utorka zatvorený. Ľudia z obce, ktorých roky rozdeľovala hranica, sú teraz opäť nútení navštíviť svojich príbuzných len cez hraničný priechod vo Vyšnom Nemeckom, alebo cez Čiernu nad Tisou. Viacerí sa v týchto dňoch na Ukrajinu nechystajú a počkajú, keď sa skončí epidémia a priechod opäť otvoria. Priechod otvorili v decembri 2005. Teraz je po štyroch rokoch prevádzky zatvorený prvýkrát. "Mám tam sesternicu, ale počkám, kým sa to opäť otvorí. Verím, že to bude zatvorené len týždeň, dva," povedal 69-ročný Peter Lizák z Veľkých Slemeniec.
Hraničný priechod Veľké Slemence je odvčera úplne zatvorený.
Foto: Milan Potocký
Colníci striktne dodržiavajú nosenie rúšok.
Foto: Milan Potocký
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.