Viac ako tisíc obyvateľov deviatich obcí Uličskej doliny z okresu Snina sa zapojilo do petície o zrušenie výnosu ministerstva zdravotníctva. Podľa neho od polovice mája budúceho roku stanica pozemnej záchrannej zdravotnej služby nebude v centre doliny v Uliči, ale o 26 kilometrov ďalej, v Stakčíne. Ľudia argumentujú, že kvôli náročnému horskému terénu a desiatkam kilometrov k nim budú záchranári prichádzať s krížikom po funuse. Už teraz s tým majú čerstvú skúsenosť.
ULIČ. Presun záchranky podmieňuje výnos ministerstva z marca tohto roku. Podľa hovorkyne Zuzany Čižmárikovej zlepší dostupnosť záchrannej zdravotnej služby (ZZS) pre občanov v tiesni. Za dôležité kritérium na hodnotenie efektívnosti a dobré fungovanie ZZS pokladá percento udalostí najvyššej priority (UNP) vybavených do 480 sekúnd. Sú to prípady, keď človek nedýcha, je v bezvedomí alebo závažne krváca a ak nedostane pomoc včas, zomrie. Čas do 480 sekúnd je medzinárodným kritériom na hodnotenie kvality dojazdu k týmto udalostiam. Z analýz ministerstvu ale vyplynulo, že záchranka v Uliči patrí medzi najmenej vyťažené, s priemerným počtom výjazdov 1,3 za deň. Jedným z dôvodov nízkej využiteľnosti stanice v Uliči je podľa ministerstva jej umiestnenie na Schengenskej hranici a nemožnosť zásahov na viac strán.
Kým prišla sanitka, pacientka zomrela
O tom, že výjazd záchranky v horskom teréne Polonín je komplikovaný už teraz, však svedčí aj nedávna udalosť. Ešte 8. októbra ráno doma skolabovala 50-ročná Mária Kuzmová z Uliča. Šla do nemocnice v Snine. Konateľ nemocnice Vincent Lukáč uviedol, že ju šesť hodín pozorovali na internom dennom stacionári. Absolvovala sériu odborných vyšetrení s tým, že výsledky boli negatívne a nenasvedčovali tomu, že by sa jej stav mal náhle zhoršiť. Dostala infúzie, magnézium. Cítila sa dobre a pýtala sa domov. Lukáč vysvetlil, že jej stav zhodnotil primár interného oddelenia ako stabilizovaný: "Preto, po poučení, jej bol umožnený odchod z oddelenia." Pani Kuzmová sa autobusom vrátila do Uliča. Na zastávke odpadla. Muž, ktorý k nej pribehol prvý, tvrdí, že presne o 16.00 hod. volal na číslo 155. Ležala neďaleko stanice záchranárov.
Podľa Jany Hejjovej, hovorkyne Falck Záchranná, a. s., odišli záchranári z Uliča na výjazd niekoľko minút pred 16.00 hod. Absolvovali cestu s pacientom do nemocnice v Snine a späť do Uliča, takže boli mimo stanice dve hodiny. "Sanitku z Uliča som predtým stretol, ako šla do obce Ruský Potok," povedal nám muž, ktorý sa s ďalšími snažil pani Kuzmovej pomôcť. Konali podľa pokynov lekára z tiesňovej linky 112, stav ženy sa však napriek tomu prudko zhoršoval. "Volal som im ešte dvakrát a pýtal sa, kde je sanitka," povedal muž. "Hovorila som s lekárom, ktorého mi dali k mobilu a on nám dával pokyny," doplnila ho pani Marcela.
Obaja sa zhodli: "Všetci, čo sme ju ratovali, sme videli, že ide o sekundy." Muž sadol na motorku a šiel sanitke oproti, aby miesto rýchlejšie našli. "Od môjho volania prišli po 42 minútach," povedal.
Hejjová uviedla, že žena už bola v bezvedomí a následne u nej došlo k zástave srdca. Predpokladanou príčinou úmrtia bol akútny infarkt myokardu.
Hranicu dojazdového času zákon neprikazuje
Uličanmi udalosť otriasla. Mysleli si, že sanitka mala prísť do 15 minút. Hejjová však vysvetlila, že podľa zákona musia záchranári vyštartovať k pacientovi do jednej minúty od prijatia pokynu. Sanitka, ktorá šla k pani Kuzmovej, vyštartovala do minúty zo stanice ZZS v Snine, čiže zákon dodržali. "Hranica takzvaného dojazdového času ambulancie nie je legislatívne upravená, je to napríklad pre vplyvy počasia, rôznorodosť terénu a pre zachovanie podmienok bezpečnej jazdy ambulancie ZZS," dodala Hejjová.
Práve dojazdový čas je však to, o čo ľuďom z Uličskej doliny ide. V náročných cestných podmienkach na serpentínach nad Starinou môže podľa nich prísť sanitka zo Stakčína napríklad do Novej Sedlice, ktorá je tesne pod hranicou, v zime aj za viac ako hodinu. Podľa starostu Novej Sedlice Michala Runčáka (HZDS) záchranárov spomalí aj noc a zasnežená cesta. "Keď bude záchranka v Stakčíne, tak to k nám môže za sebou sanitka rovno aj truhlu ťahať," skonštatoval.
Podpisujú petíciu
"Po obmedzeniach, ktoré znášame kvôli Národnému parku Poloniny, vodárenskej nádrži Starina, Schengenskej hranici sa cítime ako druhoradí občania. Po rozhodnutí o presune záchranky do Stakčína sa pýtame, či sme ešte vôbec občanmi tohto štátu?" komentoval náladu obyvateľov starosta Uliča Ján Holinka (SDKÚ). Uviedol, že po výzve, ktorú v júli adresovali starostovia ministerstvu zdravotníctva, pokračujú v boji o záchranku v Uliči petíciou: "Do dnešného dňa ju podpísalo 1 130 obyvateľov z deviatich obcí." Tí dúfajú, že petícia aspoň pohne ministrom zdravotníctva a osobne sa príde pozrieť na miesto, o ktorom rozhodoval z Bratislavy. Do dnešného dňa tam totiž nikoho z ministerstva obyvatelia nevideli.
Ministerstva sme sa opýtali, či sa inicitívami občanov bude zaoberať. Výnos je nateraz nemenný, povedala hovorkyňa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.