Korzár logo Korzár Zemplín

Bešiansky polder chcú upraviť aj pre turistov

Bešiansky polder už nebude slúžiť len na občasné zachytávanie vody v čase záplav. Ochranári, vodohospodári, užívatelia pôdy a obce v okolí sa spojili, aby ho upravili a ponúkli širokej verejnosti ako turistickú atrakciu.

Náučný chodník. Jedno zo stanovíšť náučného chodníka - je tu infotabuľa aj oddychový altánok s možnosťou grilovania.Náučný chodník. Jedno zo stanovíšť náučného chodníka - je tu infotabuľa aj oddychový altánok s možnosťou grilovania. (Zdroj: Lýdia Vereščaková)



BEŠA. V poslednom období je na polder viazaných niekoľko projektov. Všetky sa prelínajú a dopĺňajú. Obci sa podarilo vybudovať prvú etapu náučného chodníka. Ochranári chcú oživiť pôvodné biotopy, aby vytvorili lepšie podmienky pre hniezdenie a život vzácnych druhov vtákov. Všetci zainteresovaní sa stretli na otváracom workshope.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stredoeurópsky unikát

Bešiansky polder vybudovali v roku 1965, aby zachytával vodu z povodia zemplínskych riek v čase záplav. Prvýkrát ho napustili v roku 1974, naposledy v roku 2003, keď sa pretrhla hrádza na rieke Ondava. Najbližší polder je až v maďarskom Cigánde asi 30 kilometrov južne vzdušnou čiarou.

Polder je dôležitý nielen vodohospodársky, ale je zaujímavý aj výskytom dnes už zriedkavých a mimoriadne vzácnych vodných a močiarnych biocenóz (spoločenstvo organizmov obývajúcich určitý priestor). Na relatívne malom území sú koncentrované hniezdne kolónie vzácnych druhov vodného vtáctva. Lokalita s rozlohou asi 1 700 hektárov je unikátom v strednej Európe. Je súčasťou chráneného vtáčieho územia Medzibodrožie a Chránenej krajinnej oblasti Latorica. Tento potenciál chcú zainteresovaní využiť pre ekoturizmus. Tomu musia predchádzať úpravy, ktorými sa vytvoria lepšie podmienky pre hniezdenie vodného vtáctva.

SkryťVypnúť reklamu

Chcú vybudovať stavidlá

Bešiansky polder spadá do veľkého projektu Life, ktorý sa zameriava na ochranu vtáčích území Senné a Medzibodrožie. Jeho cieľom je ochrana kritériových druhov vtákov, ako je napríklad bocian biely a čierny, bučiak trsťový, chrapkáč poľný, chriašteľ malý a podobne, vytváraním lepších hniezdnych a potravinových podmienok. Súčasťou projektu je obnova pasienkov v poldri pravidelným kosením a mulčovaním.

Cieľom projektu, ktorý momentálne prebieha, je obnoviť pôvodný vodný režim v poldri. Manažér Matej Repel zo Štátnej ochrany prírody vysvetlil, že prirodzené podmienky pre vtáctvo kedysi súviseli s pravidelným zaplavovaním plochy. Po vodohospodárskych úpravách sa vodný režim zmenil, okrem krátkeho jarného obdobia a času záplav je polder suchý: "To chceme zmeniť. Neplánujeme ho zatopiť, chceme len pomocou stavidiel zachytiť vodu na ploche dlhšie, aby sme vytvorili lepšie podmienky pre vtáctvo. Dôležité je to v jarných mesiacoch na prelome apríla - mája, keď je čas hniezdenia. Potom sa voda z územia opäť vypustí."

SkryťVypnúť reklamu

Spojili sa

Projekt pod oficiálnym názvom Ochrana diverzity vodných vtákov a ich biotopov na Východoslovenskej nížine vytvorila Štátna ochrana prírody. Jej partnermi sú ornitológovia z SOS Bird Life, lesníci, vodohospodári, užívatelia pozemkov, zástupcovia obcí a cestovných agentúr. Všetci sa minulý týždeň stretli na otváracom workshope. Jeho cieľom bolo dohodnúť sa na spoločnom postupe a vytvoriť plán na obnovu biotopov v poldri. Koordinátorka projektov Zuzana Guziová zo Štátnej ochrany prírody uviedla, že sa snažia aj o to, aby sa do poldra vrátili vtáčie druhy, ktoré sa tu kvôli nevhodným podmienkam zdržiavajú len krátko, alebo sem úplne prestali lietať. Financie na projekt získali z Nórskeho finančného mechanizmu a Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru. Tie prispeli 85 percentami, štát poskytol zvyšných 15 %. Celkový rozpočet projektu je 328 640 eur. Prebieha od augusta 2009 do apríla 2011.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 777
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 283
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 145
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 254
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 861
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 980
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 828
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 432
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu