Čakajú však na to, ako za nich odbory vybojujú ich šesťmesačné odstupné. Tie však od predstaviteľov podniku počujú len v telefóne.
HUMENNÉ. Spoločnosť Assets Management vstúpila do spoločnosti Chemlon koncom júla tohto roku. V októbri sa nový manažment nedohodol s Chemesom Humenné na úhrade pohľadávok Chemesu za dodané energie a služby a Chemes Chemlon odstavil od dodávok energií. Chemlon prestal vyrábať, ohlásil hromadné prepúšťanie. Zamestnanci ukončili pracovný pomer k 31. októbru. S Assets Managementom sa odbory dohodli na vyplatení šesťmesačného odstupného. Výplatu za september dostali v splátkach a rovnako tak by mali dostať aj októbrovú výplatu.
Zamestnanec čaká na svoje peniaze
"Dostal som zatiaľ len výplatu za september," povedal nám v stredu bývalý zamestnanec Chemlonu Jozef. Mal viac šťastia ako jeho bývalí kolegovia, ktorí sú evidovaní na úrade práce. Podarilo sa mu zamestnať v jednej z firiem v areáli priemyselného parku Chemes. V Chemlone odpracoval 19 rokov.
Povedal, že za "lepších čias" tu zarábal aj 464 eur. Posledný rok to bolo asi o 66 eur menej: "Najprv zrušili prémie, potom peniaze za odpracované roky. Odvolávali sa na finančnú krízu." Jozef, tak ako ostatní zamestnanci čaká, že mu bývalý zamestnávateľ zaplatí výplatu za október a šesťmesačné odstupné: "Dokopy mi dlží približne 3-tisíc eur." Na výplatu a odstupné čaká viac ako 300 zamestnancov
Výplata za október znova v splátkach
Katarína Cáriková, zástupkyňa odborárov Chemlonu, nám na otázky, ktoré sme jej kládli minulý týždeň odpovedala, že bude reagovať až po stretnutí s predsedom predstavenstva Chemlonu Eugenom Bekénim. Uviedla, že mu volala minulý týždeň, pretože sa chcela dohodnúť o vyplácaní októbrovej výplaty a odstupnom. "Mali sme sa stretnúť v stredu 2. decembra," povedala.
Dodala, že v pondelok 30. novembra jej volal výkonný riaditeľ Chemlonu Peter Kušnír: "Navrhol, že 1. decembra pošlú každému zamestnancovi 100 eur z októbrovej výplaty poštovou poukážkou na domácu adresu." Návrh splátok Cárikovej faxoval. "S vyplatením októbrovej výplaty v splátkach odbory súhlasia. Je to istejšie, akoby sme mzdu vymáhali súdnou cestou," reagovala. Problém ale vidí v splátkovom kalendári: "My s ním nesúhlasíme. Predĺžili termín vyplatenia celej výplaty." Uviedla, že Kušnír jej pritom len nedávno tvrdil, že sa budú snažiť výplatu a odstupné vyplatiť ľuďom do Vianoc.
Prvú splátku októbrovej výplaty dostali
Vladimír Bačišin, hovorca spoločnosti Assets Management v stredu na našu telefonickú otázku ako zamestnancom vyplatia októbrovú mzdu, písomne reagoval: "Bola doriešená výplata mzdy za september a momentálne odišli prvé peňažné prostriedky za októbrové mzdy. Ako aj pri septembrových mzdách aj októbrové vyplatenie miezd garantuje akcionár." Cáriková vo štvrtok ráno potvrdila, že niektorí zamestnanci už peniaze dostali. "Až po vyplatení miezd sa budú hľadať možnosti vyplatenia odstupného," doplnil Bačišin. Práve pri hľadaní možností však podľa Cárikovej Assets management alebo predseda predstavenstva Chemlonu hovoria s odbormi len po telefóne.
Chýba čas alebo vôľa hovoriť o odstupnom?
V stredu podľa dohody o rokovaní čakala Cáriková Bekéniho celý deň až do popoludnia. Uviedla, že jej povedal, že do Humenného príde. Pred druhou popoludní mu volala a on sa jej podľa jej slov ospravedlnil, že sa ešte zdržal v Banskej Bystrici. Po tretej jej do telefónu povedal, že sa zdržal na ďalších rokovaniach a má čosi vybaviť v Žiari nad Hronom. Povedala, že ju uistil, že keď pôjde do Humenného, dá jej vedieť. Pár minút po tomto telefonáte sme zavolali hovorcovi Bačišinovi my a opýtali sa, či pán Bekéni na rokovanie do Humenného príde.
"V pondelok sa povedalo, že nepríde. A hotovo!" odpovedal. Po tom, čo sme zopakovali, že Bekéni odborom sľúbil účasť na rokovaní, reagoval: "Niet o čom diskutovať!" Na to, či pôjde Chemlon do konkurzu, reagoval: "Momentálne táto otázka nie je aktuálna. Ešte stále sa rokuje s potenciálnym investorom." Jeho meno však neuviedol.
Kušnír, Bačišin ako aj Bekéni spomínali rokovania so "strategickým zahraničným investorom" už od polovice októbra, keď spoločnosť Chemes odpojila Chemlon od dodávok energií a služieb v priemyselnom parku Chemes.
Fakty
Chemloňáci na úrade práce
Michal Druga, vedúci oddelenia informačno-poradenských a sprostredkovateľských služieb Úradu práce v Humennom uviedol, že sa u nich z 313 zamestnancov Chemlonu doteraz zaevidovalo 240. Zvyšní sú buď práceneschopní, alebo majú trvalé bydlisko mimo okresov Humenné a Snina. Dodal, že úrad rokoval s tromi firmami z regiónu, ktoré o týchto zamestnancov prejavili záujem. Nie však o všetkých. Napríklad, jedna vranovská firma má podľa Drugu záujem o desať zamestnancov z jednej profesie. Úrad zamestnancov Chemlonu zaevidoval, pomohol im vybavovať sociálne dávky v nezamestnanosti a organizuje s nimi skupinové stretnutia. Miera evidovanej nezamestnanosti v humenskom okrese dosiahla k 31.októbru 15,61 percenta, v sninskom 21,99 percenta. Humenský úrad práce evidoval v stredu 42 voľných pracovných miest v okrese Humenné a 7 v okrese Snina.
(kor)
Poznámka
Rodeo
Raz som pozorovala dovolenkárov, ako sa dali nahovoriť na jazdu na umelom býkovi. Akože rodeo a bude sranda...
Vysadli, býk sa roztočil, začal sa hádzať a milí dovolenkári popadali. Podobnú "zábavu" ktosi rozbehol aj v humenskom Chemlone. Ktosi sa tam hádže, metá, krúti, vykrúca. Akoby sa chcel rovnako, ako ten býk striasť všetkého, čo má na chrbte. Na tom pomyselnom chrbte však vidím zamestnancov. Držia sa zubami-nechtami... V tom zábavnom parku je to tak, že býk nakoniec ľudí strasie. Čím dlhšie sa na ňom držia, tým rýchlejšie sa totiž hádže a krúti. Jasné aj malému decku.
Nemôžem sa zbaviť pocitu, že tento princíp sa začína uplatňovať aj pri čo len zmienke o odstupnom pre zamestnancov Chemlonu.
Ak sa aj novinár zaujíma, ako sa podnik zachová k svojim zamestnancom, dostane sa k nim. Na ten vrtký chrbát býka. A čo je najhoršie, býk sa tak vžíva do svojej úlohy, že sa začína cítiť ako obeť. A aj sa tak začne správať. Choré len pomyslieť, ak si vezmete, že na tom chrbte nesie ľudí, čo každé ráno poctivo vstávali do roboty a za strojmi odstáli po osem hodín denne.
Anna Kornajová
Stanovisko
Na neuhradené faktúry upozornili políciu
Podľa našich informácií zastavenie výroby v Chemlone skomplikovalo situáciu mnohých menších firiem, ktoré boli na jeho výrobu naviazané. Podľa nich najhoršie obstála spoločnosť Prefil Slovakia, ktorá už prepustila deväť zamestnancov. Nespokojných je však viac. Daniel Džobanik, zástupca prešovskej krajskej policajnej hovorkyne informoval: "Na polícií v Humennom boli prijaté oznámenia viacerých podnikateľských subjektov na Chemlon Humenné z dôvodu neuhradenia faktúr za vykonané práce a dodávateľské služby. V súčasnosti sa doplňuje spisový materiál k rozhodnutiu o trestnom oznámení. Polícia má 30 dní, aby rozhodla, čo s daným trestným oznámením urobí." Vysvetlil, že rozhodne, či trestné stíhanie začne, odmietne, alebo postúpi vec inému orgánu.
(kor)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.