Z 50 bodových nedostatkov odstránilo až 33, ďalšie prídu na rad v budúcom roku. Zdravotne postihnutí sa však ešte stále musia stretávať s mnohými prekážkami. Mnoho z nich prekonávajú pri vstupoch do budov.
HUMENNÉ/BRATISLAVA. V pondelok 7. decembra na slávnostnom televíznom gala večere v činohre novej budovy Slovenského národného divadla v Bratislave vyhlásili výsledky VI. etapy súťaže Samospráva a Slovensko bez bariér 2008 - 2009.
Postoj k veciam, ktoré sa dotýkajú všetkých
Viceprimátorka Humenného Mária Cehelská (nezávislá) uviedla, že projekt Slovensko bez bariér vznikol v roku 1999 z iniciatívy Asociácie organizácií zdravotne postihnutých občanov Slovenska, Občianskeho združenia Gemma '93 a Únie miest Slovenska: "Cieľom je zaangažovať mestá, obce a kraje, aby sa zamerali na odstránenie architektonických a spoločenských bariér a tým prispeli ku kvalitatívne vyššej úrovni života zdravotne postihnutých."
Povedala, že silný emotívny dojem na všetkých prítomných na galavečere urobili úvodné slová herca Mateja Landla, predsedu správnej rady účtu Slovensko bez bariér, ktorý povedal: "Zapchajme si na štyri dni uši a budeme lepšie počuť. Zavrime si na štyri dni oči a uvidíme podstatne viac. Posaďme sa na invalidný vozík a za štyri dni zmeníme svoj postoj k veciam, ktoré sa dotýkajú nás všetkých".
Odstránili 33 z 50 bodových prekážok
"Správna rada účtu Slovensko bez bariér a porota nezávislých odborníkov udelili Diplom mestu Humenné v kategórii "mestá a obce" za realizáciu projektu "Odstraňovanie architektonických bariér verejných priestranstiev a komunikácií," informovala Cehelská.
Vysvetlila: "Pre túto stavbu Mestský úrad v Humennom vytypoval v spolupráci s Okresným centrom Slovenského zväzu telesne postihnutých osôb vyše 50 bodových prekážok na území mesta, kde je potrebné odstrániť existujúce bariéry. Z nich bolo v tomto roku odstránených 33." Dodala, že bolo potrebné vybúrať výškovo neupravené cestné a chodníkové obrubníky a vytvoriť novú konštrukciu bezbariérového priechodu. Stavbu urobila výrobno-obchodná spoločnosť Čermák Humenné v zmluvnej cene 12 665 eur a štyri body Technické služby mesta Humenné.
Projekt pokračuje aj v budúcom roku
"Udelenie ocenenia nás milo prekvapilo. Zároveň je však pre samosprávu zaväzujúce pokračovať v ďalších konkrétnych akciách," komentovala viceprimátorka. Dodala: "Vyslovujeme poďakovanie všetkým, ktorí prispeli k tomu, aby sa našim zdravotne postihnutým občanom zlepšila úroveň života. Uvedomujeme si však, že je to len málo z toho, čo by potrebovali. Projekt v našom meste bude pokračovať aj v roku 2010." Záznam z gala večera si môžete pozrieť v televízii. STV 2 ho odvysiela 23. decembra.
Najprv sa zamerali na sídliská
Beáta Kočišová, zamestnankyňa Okresného centra Slovenského zväzu telesne postihnutých v Humennom uviedla, že na území mesta žije približne 27 vozičkárov. Počet ľudí, ktorí sa po meste pohybujú s barlami či paličkou, je omnoho vyšší. Organizácia združuje 180 členov, no podľa Kočišovej je zdravotne postihnutých ľudí na území mesta štyrikrát viac. Vysvetlila, že pri určovaní miest, na ktorých bolo treba odstrániť bariéry, sa sústredili hlavne na sídliská. Zmeny sú viditeľné hlavne na Sídlisku III a Sídlisku pod Sokolejom. "Ďalšou prioritou bolo odstránenie obrubníkov na ľavej strane Mierovej ulice smerom von z mesta," povedala. Dodala, že pravú stranu bude ešte musieť mesto dokončiť, opravené boli len niektoré úseky.
Stále je ešte čo zlepšovať
Kočišová uviedla, že ich pravidelne prizývajú na konzultácie nad projektmi prestavby alebo výstavby rôznych nákupných centier či prevádzok. Vyjadrujú sa, či vstupy budú vyhovovať vozičkárom a zdravotne postihnutým. Ide o to, že zväz neoslovujú v takej miere ako podnikatelia zo Sniny a podnikatelia z Humenného. "My nevieme, čo sa prestavuje v Humennom," podotkla Kočišová. Dodala, že v meste je ešte, čo zlepšovať: "Hoci vyhláška, podľa ktorej majú mať verejné budovy bezbariérový prístup, platí na Slovensku od roku 1960, je aj v súčasnosti ťažké donútiť vlastníkov budov, aby ju rešpektovali." Podľa členov zväzu by si postihnutí spoluobčania zaslúžili, ak by aj prístupu do budovy Obvodného úradu v Humennom bola venovaná väčšia pozornosť. Rampa, ktorá tam je, je veľmi strmá a aj deravá. "Už existuje aj náhrada nájazdovej rampy a prístup k vchodu sa dá zlepšiť šikovnou plošinkou," povedala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.