ZEMPLÍNSKY REGIÓN. Uviedol to projektový manažér spoločnosti Sunenergy Jaroslav Gorás ako reakciu na medializované informácie o projekte pri Svätušiach s výkonom 36 MW. Dodal, že ďalej ako Svätuše sú iné projekty spoločnosti a jej partnerov.
Najďalej sú prípravy pri obci Tušice, kde sa už na jar začne výstavba slnečnej fotovoltaickej elektrárne s výkonom 1,6 MW.
Ďalšie projekty s výkonmi 1 až 3 MW sú pri obciach Trebišovského, Michalovského aj Sobranského okresu.
Najväčším po Svätušiach je zámer na 12 MW pri obci Nový Ruskov. Ten uspel aj v nedávnej naháňačke pri udeľovaní súhlasu od Slovenskej prenosovej a elektrifikačnej sústavy.
Najväčšia elektráreň má vyrásť pri Svätušiach
Jaroslav Gorás vysvetlil, že spoločnosť robí developing a inžiniering pre investorov. Podmienkou výstavby slnečnej elektrárne je dostatočne veľký pozemok, kam sa fotovoltaické panely umiestnia. Firma Sunenergy a jej partneri rokovali s majiteľmi pozemkov a obcami v celom regióne.
Pri obci Svätuše plánujú výstavbu najväčšej fotovoltaickej elektrárne v regióne s výkonom až 36 MW. Vyplynulo to z dostatočne veľkej plochy, ktorá je k dispozícii, obojstranne výhodnej ceny pozemkov, dobrých možností pripojenia na rozvody vysokého napätia a súhlasu obce, aby sem investícia prišla. Projekt predbežne ráta s plochou 109 hektárov. "Keďže ide o výkon do 50 MW, aktuálne sme v štádiu zisťovacieho konania, či projekt bude potrebovať EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie). Výstup predpokladáme na prelome januára - februára 2010."
Najďalej sú Tušice, nádejný aj Nový Ruskov
V obci Tušice výstavbu elektrárne s výkonom 1,6 MW začnú už na jar. Projekty pre konkrétnych investorov pripravovali pri obciach Kožuchov, Ladmovce, Malý Kamenec, Vysoká nad Uhom, Nižné Nemecké (všetky s výkonom 1 MW) a Sobrance (3 x 1 MW). Všetky majú platné stavebné povolenie. Ich realizácia je podľa Gorása na spadnutie.
Ďalšie dva projekty pripravujú - pri Svätušiach (36 MW) a pri Novom Ruskove (12 MW) v Trebišovskom okrese. Veľmi nádejný je projekt pri Novom Ruskove, kde spoločnosť a jej partneri uspeli v naháňačke na získanie súhlasu od Slovenskej elektrifikačnej a prenosovej sústavy (SEPS). SEPS považuje slnečné elektrárne za nestabilné zdroje, preto obmedzila ich výkon pre celé Slovensko do 120 MW. Zelenú dostali tí, ktorí stihli podať žiadosť do naplnenia tohto limitu. Z 97 došlých žiadostí dostane šancu len 57. Projekt z Nového Ruskova je medzi nimi. Predbežný súhlas je aj od obce, potvrdený uznesením obecného zastupiteľstva.
Výhody a nevýhody slnečnej elektrárne
Výhody
ekológia – nemá žiadny vplyv na životné prostredie (hluk, prach a pod.)
čerpá len zo slnka, nemá nároky na iné médium, potrebné na výrobu energie (uhlie, plyn, drevoštiepka atď.)
je bez veľkých nárokov na personál, ľudia musia zabezpečiť len údržbu, stráženie a servis
Nevýhody
potrebuje veľkú plochu
vyžaduje vysokú investíciu
dlhá návratnosť investície (0 až 12 rokov), ale výhodou je, že solárne panely majú životnosť až 30 rokov
niektorí odborníci tvrdia, že výroba solárnej energie je nepredpokladateľná, lebo závisí len od slnka.
Zástancovia tohto alternatívneho zdroja energie oponujú, že stabilita výroby sa dá ovplyvniť použitím a kombináciou rôznych druhov solárnych panelov.
Názor starostu
V Svätušiach môžu byť až dveStarosta obce Svätuše Gustáv Liszkai (SMK) investíciu víta: "Žiadny priemysel do okolia obce nechceme, lebo plánujeme využiť potenciál tunajších pivníc pre cestovný ruch. Slnečná elektráreň však naše zámery neovplyvní, keďže ide o ekologickú investíciu."
Výhodou je aj finančný profit. Jednorazový bude z predaja 15 hektárov obecných pozemkov. Zaujímavý bude aj prínos do obecnej pokladnice zo 109 hektárov pozemkov, ktoré predtým boli len ornou pôdou, ale teraz už budú stavebným pozemkom: "Investor prisľúbil aj finančnú pomoc na rozvoj obce. Nespornou výhodou je aj zvýšenie zamestnanosti. Pri údržbe, strážení a servise okolo slnečnej elektrárne by mohlo nájsť prácu 10 - 15 ľudí z našej obce."
Liszkai uviedol, že investícia Sunenergy nebude jedinou svojho druhu: "Slnečnú elektráreň s výkonom 1 MW tu plánuje aj Východoslovenská energetika, ktorá odkúpila 4 hektáre pozemkov od súkromníka. S nimi sme sa predbežne dohodli, že prispejú na kultúru a šport v obci."
Oba zámery schválilo obecné zastupiteľstvo. Kvôli slnečným elektrárňam musia meniť územný plán. Obec to nebude nič stáť, je síce objednávateľom, ale spracovanie zaplatia obe spoločnosti. Zmenený územný plán majú schváliť do konca januára 2010.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.