Ruku k búracím prácam v areáli zrušenej školy na Komenského ulici "prikladajú" aj Rómovia z osady na Kraskovej ulici. Po svojom. Lákadlom je pre nich drevo na kúrenie. Z búraniska ho vláčia na rukách, na chrbte, lepšie vybavení na bicykloch či vozíkoch. Tvrdia, že im to dovolilo mesto.
TREBIŠOV. Pracovník sociálneho odboru Vladimír Kočiš to vylúčil. Na "pomoc" pri búračke má iný názov - krádež. Hovorca radnice Rastislav Petrovič to potvrdil. Vysvetlil, že mesto odvoz dreva z areálu nikomu nemôže povoliť ani zakázať, lebo pozemky mu už nepatria. Vlastní ich investor.
Školu začali búrať a rozoberať koncom januára potom, ako sa uzavrel predaj areálu spoločnosti SPV TV, s. r. o. Popri pracovníkoch firmy, ktorá búracie práce dodáva, sú tu každý deň aj "pomocníci" z radov Rómov. Z areálu pobrali všetko, čo nebolo priskrutkované. Parkety, obklady a iné drevené súčasti bývalej školy končia na ich pleciach, vo vozíkoch či na bicykloch. Rovnaký obrázok sa opakuje každý deň.
"Veď to už nikomu netreba," obhajovala sa skupina asi 10 Rómov, ktorých sme prichytili in flagranti nad kopou vytrhaných parkiet. Ďalšia partia už s drevom, preneseným na opačnú stranu cesty, špekulovala, ako úlovok poukladať na vozíky. Na otázku, odkiaľ a od koho majú na to povolenie, zareagovali hneď: "Z mesta nám dovolili. Len vraj máme rýchlo, lebo firma sa potom hnevá a vyháňajú nás."
Drevo z búračky putuje do piecok v chatrčiach v osade. Starší Róm v osade povedal, že drevo sa dá aj kúpiť: "Po 20 euro za vozík, hneď tu pri hygienickom stredisku." Vysvetlil, že na predaj je normálne drevo zo stromov: "Ale drahé je. Preto ľudia chodia aj do mesta. Kúriť treba."
Mesto na krádeže z areálu nemá páky
Zvýšený pohyb Rómov na Komenského ulici si všimli aj obyvatelia. Na webe sa pýtali, prečo mestská polícia nedohliada na vstup do priestoru búraniska. Poverený náčelník Vladimír Binka na to reagoval: "Mestská polícia nekontroluje tento objekt vzhľadom na skutočnosť, že je naň vydané rozhodnutie o odstránení stavby."
Upresnil to hovorca radnice Rastislav Petrovič: "Ani by to nemohli kontrolovať, pozemky už nie sú mestské. Búranisko má na starosti firma, ktorá práce robí. Jeho zabezpečenie je vecou spoločnosti, ktorej pozemky patria."
Vylúčil, že by ktokoľvek z Mestského úradu dával Rómom povolenie, aby si brali drevo: "Nemohli by sme to ani povoliť, ani zakázať."
Bezmocná je aj polícia a úradníci
O "pomocných prácach" vie svoje pracovník sociálneho odboru Vladimír Kočiš: "Nesmú tam ísť. Oni to dobre vedia, ale ignorujú to. Nikto im žiadne povolenie nedal. To, čo robia, je krádež."
Potvrdil, že vo vozíkoch nekončí len drevo, ale aj kovy a všetky súčasti búraných budov, ktoré sa ešte dajú použiť. Dodal, že mestskí policajti síce nič robiť nemôžu, ale štátni by mohli: "Zvažovali sme podanie trestných oznámení za krádež. Žiaľ, nemalo by to zmysel. Išlo by len o priestupky a skončilo by sa to pokutou, ktorú by kvôli sociálnej núdzi nemohli zaplatiť. Bolo by s tým len papierovanie a efekt by bol nulový, preto sme od toho upustili."
Dodal, že nájazd Rómov na búračku v škole skomplikoval aj dopravu v čase kalamity: "Chodili po ceste, ako sa im zachcelo, a spôsobovali kolízie, dokonca sa na dreve hádali."
Postoj Rómov nechápe: "V hygienickom stredisku stále predávame drevo na kúrenie, bolo tam aj to z výrubov stromov. Dokonca sme im ho v čase silných mrazov rozdávali na prídel zadarmo, aby nepomrzli. Žiaľ, im to nestačí a chodia aj do školy."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.