TREBIŠOV. Už takmer mesiac trvá energetické provizórium v trebišovskom závode dánskeho investora Blika po tom, čo ho vlastník Priemyselného parku (PP) odpojil od trafostanice kvôli neprávnenému odberu elektriny. Okresný súd v Trebišove v týchto dňoch zamietol žiadosť investora na súdnu ochranu a vydanie predbežného opatrenia, čo pre TASR potvrdil dnes konateľ PP Jaroslav Kocák.
Podľa zdôvodnenia súdu "bolo by v rozpore s dobrými mravmi priznanie nároku žalobcu za stavu, keď prinajmenej od februára 2007 nekonal so starostlivosťou riadneho hospodára a teraz zdôvodňuje nariadenie predbežného opatrenia hospodárskou krízou, bankrotom a hromadným prepúšťaním".
Ako spresnil Kocák, na možné dôsledky neriešených obchodných vzťahov medzi PP a mestom a z toho vyplývajúcich finančných strát pre PP, upozorňovali majitelia svojho zmluvného partnera dlhodobo. Spory vyvrcholili odstúpením od zmluvy s mestom v júni 2009, čím zanikol aj podnájomný vzťah medzi Blikou a samosprávou.
Blika stále pracuje s náhradnými generátormi
Finančný riaditeľ Bliky Juraj Belej dnes pre TASR uviedol, že zatiaľ pracujú s využitím náhradných generátorov, ktoré im poskytla Východoslovenská energetika. To však predražuje výrobu a komplikuje jej plánovanie. V prípade, ak sa nepodarí vyriešiť spor okolo obnovenia stabilných dodávok elektriny, hrozí nielen prepúšťanie 60 pracovníkov, ale aj odchod investora a jeho celkový bankrot. Na projekt získalo mesto štátnu dotáciu 5,31 milióna eur s tým, že udrží pracovné miesta 15 rokov. Teraz hrozí, že ju bude musieť vrátiť. Manažment závodu i vedenie mesta bude v najbližších dňoch rokovať o situácii so zástupcami Slovenskej agentúru pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO), informoval Belej.
Vedenie mesta a priemyselný park sa nedohodli
Podľa zástupcu trebišovského primátora Ľubomíra Cibereho vzťahy mesta a PP sa naštrbili najmä po tom, čo sa nenaplnili predstavy o príchode investorov a obsadzovaní bývalej hnedej priemyselnej zóny. Aj keby jeho plocha s rozlohou 31 000 štvorcových metrov nebola obsadená na 100 %, pôvodný predpoklad tržieb na nájomnom od investorov ročne bol 1,32 milióna eur. "Nik však nerátal s tým, že jediným investorom za približne tri roky bude Blika, ktorej výška nájomného tvorí ročne vyše 298 000 eur. Z tejto sumy dve tretiny ide pre PP a tretina pre mesto," dodal Cibere.
Podľa primátora Vladimíra Anďala aj toto nájomné však nemôže mesto vyplatiť, pretože majitelia PP odmietajú vystaviť faktúru.
Kocák však zdôraznil, že problém je oveľa zložitejší. Od zmluvy s mestom odstúpili kvôli celkovej situácii v priemyselnej zóne a s mestom majú viacero sporov. Okrem nájomného od Bliky, ktoré konatelia považujú za dumpingové a chcú ho ako neodôvodnené zvýhodňovanie zahraničného investora napadnúť na Európskej komisii, je tu, ako uviedol Kocák, aj neochota mesta podieľať sa na dofinancovaní projektu PP podľa pôvodnej dohody a "neprávom si privlastnilo aj istú časť majetku v ňom." Východisko vidí konateľ buď v novej dohode s mestom alebo v zmluve s dánskym investorom o novom, vyššom nájomnom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.