Železničný domček pri trati medzi Brekovom a Humenným je už niekoľko rokov neobývaný. Kým Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) rozhodli, že ho nepotrebujú, zničili ho vandali a obsypalo smeti. Hoci mal byť do konca minulého roka zbúraný, stále stojí a dokumentuje ľahostajný prístup k štátnemu majetku.
HUMENNÉ. Železničný domček si mnohí naši čitatelia pamätajú ešte z čias, keď ho obývala jeho posledná, dnes už nebohá majiteľka. Udržiavala ho, v hospodárskej prístavbe chovala aj hydinu. Po jej smrti sa nenašiel nik, kto by z neho vysťahoval nábytok či jej osobné veci. Sú tam doteraz!
Nechali ho vykrádať a chátrať
Domček s hospodárskou prístavbou sa stal magnetom pre vandalov. Čo bolo súce, zmizlo, čo nie, zničili, rozhádzali a nechali tak. Dvere do domčeka a aj do prístavby boli každému dokorán, hoci je riadnym majetkom Železníc Slovenskej republiky (ŽSR).
Pred tromi rokmi ho regionálne pracovisko Strediska hospodárenia s majetkom ŽSR v Prešove zaradilo do svojho plánu búracích prác. Skôr ako domček však v júli 2007 padlo stredisko. Zrušili ho.
Hovorkyňa ŽSR nám minulé leto povedala, že jeho nástupnícka zložka v Košiciach tento zámer nedostala. O tom, že ho v roku 2009 zbúrajú, rozhodli v roku 2008. Po celý čas rozhodovania však ŽSR nechali domček aj prístavbu napospas osudu.
S čiernou skládkou si veľkú hlavu nerobili
Spustnuté miesto medzi železničnou traťou a cestou prvej triedy do Humenného sa časom stalo obľúbeným. Na vyhadzovanie najrôznejšieho odpadu.
ŽSR ho však odtiaľ na skládku komunálneho odpadu neodvážali, celý objekt ani neohradili, aby divokej skládke zabránili.
Pasivitu prelomili až minulý rok. Svojsky. Podľa Zuzany Chalupovej z odboru komunikácie ŽSR tam umiestnili tabuľu, ktorou upozorňovali ľudí, aby tam odpad nevyhadzovali. Posťažovala sa, že vydržala len jeden deň. Priznala, že odpad doteraz nevyvážali. Chystali sa vraj až pri búračke domčeka.
Na búračke sa dohodli so živnostníkom
Od júna minulého roku majú totiž ŽSR búracie povolenie. Mesiac nato podľa Chalupovej uzavreli zmluvu s istým živnostníkom: "Robí pre nás búracie práce svojpomocne, s cieľom vyzískania materiálu bezodplatne."
Dohodli sa, že domček aj prístavbu zbúra do konca minulého roku. Chalupová dodala, že sa do toho času zaviazal, že odtiaľ odvezie aj odpadky. Keďže sa tak nestalo, v januári ho vyzvali, aby plnil dohodu. "K dnešnému dňu sa nám však neozval," povedala.
Ultimátum do konca mesiaca
Živnostník, ktorý si neželal byť menovaný, nám povedal, že búračku pre mnoho inej práce nestihol.
Tlmočili sme mu slová Chalupovej: "Ak k žiadnej zmene nedôjde ani vo februári 2010, ŽSR - regionálne pracovisko Košice bude hľadať iného dodávateľa búracích prác."
Reagoval, že domček sa zbúrať chystá. Podľa neho by búračka mohla trvať tak dva týždne. Či to do konca mesiaca stihne? Nekomentoval. "Ešte nie je koniec februára..." naznačil.
Taľafatka?
Železničný domček nie je a ani nebol žiadnou lukratívnou nehnuteľnosťou. Ale je majetkom štátu. Pred rokmi ho železnice postavili z peňazí všetkých občanov. Podľa stavu strechy a odkvapov je evidentné, že slušné peniaze išli aj do jeho údržby.
Potom, čo posledná nájomníčka zomrela, sa dalo v domci bývať. Z neznámych dôvodov však nik nehľadal nových nájomcov, čo by za bývanie platili, ba ani kupcov. Jednoducho, a nech sa so mnou niekto háda, sa na tento domček železnice vykašľali. Na bordel okolo neho detto.
Ani neviem, či viac zabolí pohľad na jeho súčasný stav, či na haldy smetí okolo, alebo na zničenú a rozhádzanú pozostalosť poslednej nájomníčky.
Jedno viem však celkom presne. Najbolestivejší je postoj k štátnemu majetku, čiže k majetku nás všetkých.
Ak sa aj stal domec nepotrebným, neznamená, že nemal žiadnu hodnotu. A hoci je majetkom štátu, neznamená, že železnice si môžu dovoliť to, za čo by radového občana - vlastníka nehnuteľnosti úrady pokutovali, až by sčernal.
Ale jedno za pochvalu predsa len stojí. Investícia do tabule, ktorou vraj po rokoch zakazovali vyhadzovanie smetí. To sa teda "rozšupli"...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.