Chcú tomu zabrániť. Radnica niektoré opatrenia označuje za sporné.
VEĽKÉ KAPUŠANY. Sedem poslancov z dvanástich už dlhší čas drží spolu bez ohľadu na politickú príslušnosť. Vytvorili neoficiálny široký klub. Kritizujú niektoré sporné postupy radnice (tendre na chodníky, výber nájomníkov do nových bytoviek, dostavba domu smútku a podobne). Snažia sa zvýšiť transparentnosť a zosilniť kontrolu v samospráve, najmä pri čerpaní mestského rozpočtu.
Vlani dali do áut primátora a úradníkov namontovať automonitory. Primátorovi odobrali reprezentačný fond. Zablokovali aj vyplatenie druhej polovice trinásteho platu úradníkom.
Sprísňujú kontrolu nad mestskou kasou
V tomto roku poslanci zvyšujú kontrolu nad mestskou kasou. V ich mene návrhy predložil Štefan Majoroš (nez.)
Podľa vzoru trebišovských kolegov navrhli, aby si primátor Peter Petrikán vyčerpal dovolenku do konca volebného obdobia. Pripomenul, že po odchode v roku 2006 museli exprimátorovi vyplatiť nevyčerpanú dovolenku za asi 10-tisíc eur (300-tisíc Sk). Primátor Peter Petrikán (nez.) sa nebráni: "Nemám s tým problém."
Poslanci chcú, aby každú zmenu v rozpočte vyššiu ako 33,50 € manažment mesta prerokoval s nimi vopred. Primátor to nekomentoval. Prednosta úradu Juraj Gyimesi pripustil, že poslanci majú na to právo. Ohradil sa, až keď žiadali, aby schvaľovali každú pracovnú dohodu s občanmi nad rámec organizačnej štruktúry radnice. Gyimesi upozornil, že do pracovnoprávnych vzťahov vstupovať nemôžu.
Chcú vidieť do faktúr a hospodárenia škôl
Radnica sa nevyhne prísnej kontrole faktúr. Žiadajú, aby im ich posielali raz mesačne na maily. Ustrážiť chcú aj peniaze v rozpočtových organizáciách mesta. Žiadajú, aby hneď po prijatí rozpočtu urobili škrty, ktoré prerokuje finančná komisia. Od radnice chcú, aby zabezpečila predloženie zmien už na zasadnutí v marci.
Poslanci chcú mať prehľad aj o dodržiavaní mestských noriem. VZN o udržiavaní čistoty žiadajú skontrolovať od jeho schválenia až po súčasnosť. Podľa Majoroša si občania z VZN robia dobrý deň, lebo ich nikto nekontroluje, ani nepotrestá. Kontrolór a mestská polícia si musia posvietiť aj na dodržiavanie VZN o otváracích hodinách prevádzok v meste.
Posvietia si na tendre a dotácie
Kontrolu absolvujú aj všetky verejné obstarávania, ktoré mesto robilo od 1. januára 2009 po dnešok. Radnica bude musieť skontrolovať aj prideľovanie dotácií a príspevkov pre organizácie, školy a športové kluby v meste za vlaňajšok. Poslanci chcú vidieť aj vyúčtovanie, na čo žiadatelia mestské peniaze použili.
Tým, ktorí nepredložili podklady včas, musí radnica čerpanie príspevkov hneď zastaviť.
Stanovisko
TIS transparentnosť víta, ale...
Ivan Rončák z Transparency International Slovensko snahy poslancov o transparentnosť v samospráve víta. Pripustil však, že niektoré návrhy sú obmedzujúce. Podľa neho naznačujú atmosféru nedôvery medzi zastupiteľstvom a vedením mesta. Obe strany by mali spolupracovať, aby nedošlo k ochromeniu chodu mesta. Kontrola rozpočtových zmien je podľa Rončáka v poriadku. Sporná je prinízka suma, ktorú poslanci povolili a otázne sú aj snahy poslancov o zásahy do pracovných zmlúv na dohodu: "Je to kompetencia primátora ako štatutára. Poslanci však môžu žiadať informácie o ich uzatváraní a to, koľko to mesto stálo." Prehľad o faktúrach podľa Rončáka nie je nič výnimočné. Odporúča vedeniu mesta, aby ich zverejnilo na webstránke, ako to už robia niektoré mestá.
lyv
POZNÁMKA
Preveruj, ale dôveruj
Tlak poslancov na prehľadnosť v mestskej kase nie je vo Veľkých Kapušanoch ničím novým. Podľa hesla "Dôveruj, ale preveruj" navrhujú už dva roky opatrenia jedno za druhým. Niet pochýb, že snahy poslancov sú dobré. Sú svetlým príkladom pre mnohých kolegov na Slovensku.
Najnovší návrh z ich dielne nie je a priori zlý. Je známe, že pred voľbami nejeden primátor či starosta nemajú problém zadlžovať mesto z mestskej kasy. Len aby občan v "správnom čase" videl výsledky.
Ak chcú tomu poslanci zabrániť a nedovoliť vedeniu mesta na podobné pokusy ani len pomyslieť, je to správne.
Otázka znie, či nekopú do otvorených dverí. A to, či nekonečná kontrola každého a všetkého v meste ešte prináša efekt. Alebo už škodí a vytvára len atmosféru napätia, vzájomnej nedôvery, narušených vzťahov a podozrievania z túžby po moci?
Samospráva je postavená na dvoch základných pilieroch – primátorovi a poslancoch. Vyberajú si ich ľudia vo voľbách. To, na čo sa občas zabúda je, že sú si rovnocenní. A voľbou občanov odsúdení na spoluprácu. Majú ťahať za jeden povraz, dopĺňať sa a hľadať rovnováhu na miskách moci.
Hrozba, že jedna alebo druhá strana prekročí hranice, stále existuje. Doplatia na to stále len a len občania. A pomyselným Rubikonom môže byť aj prílišná snaha o kontrolu, kde už nejde o vec samotnú, ale o kontrolu ako takú. Vzniká rovnaký extrém, ako keď sa všetko v samospráve tají a zahmlieva. A nad opačným garde známeho porekadla by mali pouvažovať aj poslanci: Preveruj, ale dôveruj.
Lýdia Vereščaková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.