STRÁŽSKE. Kto čakal, že po rokoch rečí o tom, že likvidácia PCB látok je prioritou štátu, budú už v Zemplíne odborníci aj s deštrukčnými technológiami, je fantasta.
Prvý projekt do autu?
Nádejne to vyzeralo v roku 2003, keď Slovensko získalo 10 miliónov dolárov z Globálneho environmentálneho fondu na pilotný projekt nespaľovacej technológie.
Nikto z ministerstva životného prostredia nepovedal, ako to s týmto projektom vlastne dopadlo, a zrazu sa "narodil" ďalší projekt. S ním prišiel vlani Košický samosprávny kraj (KSK). Ministerstvo mu odkleplo milión eur z eurofondov. Projekt naplánovali do roku 2012.
V názve lokality, v skutočnosti Chemko
Projekt má názov "Príprava zberu a zneškodnenia odpadov kontaminovaných PCB vo vybraných lokalitách okresu Michalovce". Hoci názov hovorí o lokalitách, v skutočnosti ide o Chemko.
Hovorkyňa kraja Zuzana Bobriková potvrdila, že chcú spresniť množstvo a charakter kontaminovanej pôdy v tejto akciovke, ktorá je už v likvidácii. Povedala, že chcú odhadnúť aktuálne a možné riziko prítomnosti nebezpečných odpadov pre životné prostredie. Kraj chce nájsť spôsob zberu a zneškodnenia odpadov kontaminovaných PCB látkami a opatrenia na zber a zneškodnenie zeminy.
Chemko nemalo odbornú analýzu pôdy
Hovorkyňa Chemka Katarína Kádašiová nám minulý rok povedala, že Chemko bezpečne uskladňuje 600 ton PCB odpadov. V rokoch 2002 a 2003 zneškodnilo 300 ton PCB látok v certifikovaných zariadeniach na Slovensku.
Priznala, že PCB v usadeninách len odhadujú. Dôvod? Nemajú kvalifikovanú analýzu objemu a koncentrácie PCB látok v usadeninách odpadového kanála.
Základné informácie, podľa ktorých si mohli Zemplínčania urobiť aspoň aký-taký odhad o množstve PCB mimo areálu Chemka, ponúkol KSK vlani vo svojej informačnej publikácii pre Zemplínčanov.
O fakty sa postarali odborníci z Centra výskumu rastlinnej výroby a Výskumného ústavu agroekológie v Michalovciach. O PCB látkach mimo areálu podniku v usadeninách kanála či v pôde písali v tonách!
V druhej fáze zmapujú odpadový kanál
Hovorkyňa Bobriková potvrdila, že kraj pripraví aj druhú fázu projektu. Nie na samotnú deštrukciu, ale na určenie množstva a charakteru usadenín kontaminovaných PCB v odpadovom priemyselnom kanáli Chemka ústiaceho do Laborca. Pridajú aj návrh zneškodnenia tohto odpadu.
Bobriková dodala, že v projektovom tíme bude manažér, koordinátor, administrátor a ekonóm. S tým, že rozhodujúce slovo budú mať projektový manažer a koordinátorka projektu Viera Rovňáková z KSK. Najvyššiu kontrolu bude mať riadiaci výbor - zástupca riaditeľa Úradu KSK Imrich Fülöp, primátori Strážskeho, Michaloviec a niekto zo Slovenského vodohospodárskeho podniku.
Na pozíciu projektového manažéra, administrátora a ekonóma vyhlási kraj verejnú súťaž. Podobne vyberie aj dodávateľov služieb na odborné práce a spracovanie bezpečnostnej štúdie na likvidáciu nebezpečného odpadu – zeminy kontaminovanej PCB látkami.
Kateřina Věntusová z Greenpeace si však myslí, že priamo v riadiacom výbore by mali byť kvôli objektívnosti zainteresované aj mimovládne organizácie, a najmä experti na PCB látky a kontamináciu: "Len sa obávam, že takí na Slovensku nie sú.
Prešľapujeme na mieste
Po dlhých rokoch, čo sa tímy odborníkov z rôznych oblastí venovali problematike PCB v Zemplíne, nemáme zatiaľ ani len kompletný súpis lokalít s najvyššou koncentráciou PCB a ich množstvom.
Hovorkyňa ministerstva životného prostredia Jana Kaplánová priznala, že prieskumnými prácami sú potvrdené len tri - na obaľovačkách bitúmenových zmesí v Udavskom a v Stropkove a v časti výrobného areálu Chemka: "Ostatné sú identifikované ako pravdepodobné environmentálne záťaže, informácie o nich sú buď zo starších prieskumných prác, alebo sa opierajú o priame alebo nepriame indície."
Věntusová z Greenpeace reagovala: "Hoci štát hovorí, že riešenie kontaminácie v Zemplíne je jeho priorita, nemá v rukách žiadne údaje zo súčasnosti o kontaminácii PCB v pôde v okolí Michaloviec či Strážskeho."
Podľa nej by ministerstvo malo iniciovať viac takýchto projektov v regióne a pokračovať v monitoringu obyvateľov: "A hlavne treba konečne presne, jednoznačne a finálne naformulovať projekt nespaľovacej technológie s podporou Globálneho environmentálneho fondu a uskutočniť ho."
Nadpis šedého boxu
Otázky bez odpovede
O PCB látkach"Do konca roka majú byť odstránené zariadenia s obsahom PCB. Splní Slovensko túto podmienku? Máme dostatočné kapacity na deštrukciu, kvalitný monitoring? Aké sú postihy, keď vlastník nenechá zariadenie zneškodniť? S akými výsledkami počítajú, komu budú informácie o stave zneškodnených zariadení posielať?" to sú otázky Kateřiny Věntusovej z Greenpeace, na ktoré podľa jej názoru ministerstvo nemá ešte stále odpoveď. Položili sme ich hovorkyni rezortu. Zatiaľ neodpovedala.
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.