Prvým boli 7 pôvodní poslanci, druhým 4 poslanci, ktorí mali prísť vlani o mandáty a tretím 2 poslanci náhradníci. Každý z nich tvrdí svoje a má svoje argumenty. "Odvolaní" poslanci sa oháňajú rozsudkom Krajského súdu, ktorý im dal za pravdu. Piati pôvodní poslanci a primátor s tým nesúhlasia. Zmätení sú náhradníci - nevedia, či sú alebo nie sú poslancami. Právny rébus rozlúšti Ústavný súd.
KRÁĽOVSKÝ CHLMEC. Piati poslanci mali prísť vlani v septembri o mandáty po tom, ako trikrát za sebou neprišli na zasadnutie bez ospravedlnenia, ktoré určuje zákon a nadväzuje naň rokovací poriadok. Zánik mandátov poslancom oznámil primátor mesta Jozef Balog (nez.). Všetci podali žaloby na Krajský súd v Košiciach.
Medzičasom na ich miesta zasadli náhradníci. Háčik bol v tom, že ich nástup má schváliť nadpolovičná väčšina existujúcich poslancov, čo v Kráľovskom Chlmci pri celkovom počte 12 znamená sedem. Keďže jeden zo siedmich pôvodných vždy chýbal, náhradníci dlho nemohli nastúpiť. Napokon sa tak stalo až koncom októbra, ale sľub skladali len pri šiestich poslancoch.
Štyria (ex)poslanci vyhrali súdy
Medzičasom sa súdy štyroch z piatich (ex)poslancov skončili. Senát Krajského súdu v Košiciach im dal za pravdu, že ich mandáty nezanikli. Dôvodí, že aj telefonické alebo iné oznámenie je ospravedlnením neúčasti. Proti rozsudku neexistuje opravný prostriedok. Verdikt v prípade piateho (ex)poslanca ešte nepadol.
Aby to bolo zaujímavejšie, do tohto právneho galimatiášu vstúpila aj Okresná prokuratúra. Dala protest proti uzneseniu o nástupe náhradníkov. To, že pri ňom bola menej ako polovica poslancov, označila za nezákonné. (Ex)poslanci, ktorí vyhrali súdy, požiadali, aby primátor zvolal zasadnutie, kde sa veci uvedú do poriadku.
Primátor vyhovel všetkým, vznikla tlačenica
Primátor im vyhovel. Vyhovel však náhradníkom aj pôvodným poslancom, ktorí zánik mandátov považujú za nezákonný. Na zasadnutie pozval všetkých - pozvánky putovali nie do 12, ale do 16 schránok. "Rešpektujem rozsudky Krajského súdu, ale nesúhlasím s nimi. Aby nedošlo k ďalšej právnej chybe, zvolal som všetkých poslancov."
Primátor trvá na tom, že poslancom mandát zanikol zo zákona: "Rokovací poriadok, ktorý prijali aj títo poslanci, je jeho nadstavbou. Jasne určuje, čo sa berie za ospravedlnenú účasť. V prípade 5 poslancov nebol dodržaný."
Situáciu musí rozlúsknuť Ústavný súd
Na zasadnutie zastupiteľstva prišli zo 16 pozvaných trinásti. Všetkých troch druhov. Vznikla tlačenica, viacerí si nemali kam sadnúť. Poslanci, ktorí si chceli uplatniť mandáty, nechápali.
Primátor oznámil, že celá vec je na Ústavnom súde a kým nerozhodne o tom, kto má pravdu, nič sa nebude diať. Hneď nato zasadnutie rozpustil. Pripúšťa, že voči rozsudkom sa nedá odvolať: "Ale sťažnosť na Ústavný súd sa podať dá."
Pôvodný poslanec Arpád Kalapos (nez.) považuje stav za absurdný: "Po nástupe náhradníkov sa začalo konečne normálne pracovať. Teraz opäť vznikol právny rébus. Najhoršie je, že na to všetko doplatí mesto a hlavne občania."
Svoju pravdu majú aj poslanci, ktorí vyhrali. Alžbeta Máteová (nez.) povedala, že rozsudok súdu je každý povinný rešpektovať: "Nedá sa voči nemu odvolať."
Konanie primátora označila za nezákonné: "Podávame trestné oznámenie za marenie úradného rozhodnutia."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.