Poberanie prídavkov na deti je pre viaceré mnohodetné rodiny stále výhodným biznisom. Mnohé rómske rodiny však už nežiadajú o pravidelné finančné dávky na Slovensku, ale v zahraničí, kde je príspevok na dieťa až päťnásobne vyšší.
MICHALOVCE. Slovenskí Rómovia poberajú vo veľkom prídavky na deti v zahraničí. Slovenský sociálny systém už pre nich nie je dosť lukratívny. Dôvodom však nie sú len nižšie prídavky, ale aj prísnejšie kontroly slovenských úradníkov. Špekulantom, ktorí súčasne poberali dávky na Slovensku aj v zahraničí, klepli úradníci a polícia po prstoch. Mnohé rodiny preto dali po odhalení radšej prednosť vyšším dávkam v zahraničí.
Na deti im prispievajú Angličania
Duplicitné poberanie slovenských a anglických prídavkov na deti je podľa polície a sociálnych úradov na ústupe. Kým v roku 2007 sa pokúsilo v okresoch Michalovce a Sobrance poberať dávku doma aj v zahraničí takmer dvetisíc rodín, v tomto roku rieši michalovský úrad práce približne sto prípadov. Špekulantov, ktorí zneužívali sociálny systém dvoch krajín, odhaľuje rýchlejšia komunikácia medzi slovenskými a anglickými úradmi.
"V súčasnosti naše úrady spolupracujú s takzvanými styčnými úradmi v členských krajinách únie. Všetky záležitosti vieme vykorešpondovať do mesiaca. V minulosti táto lehota trvala podstatne dlhšie. Trvalo to aj tri, štyri mesiace," objasnila hovorkyňa michalovského úradu práce Adriana Krepelková.
Dôležitú úlohu pritom zohrávajú aj školy, ktoré nahlasujú úradom zanedbanie dochádzky u detí. "Následným šetrením v rodine sa zistí, že táto rodina je vycestovaná do zahraniča. So styčným úradom sa potom celá situácia prešetrí," upresnila Krepelková.
Pri zistení duplicitného vyplácania musí rodina vyčíslený preplatok uhradiť. "Ak túto čiastku neuhradí, spis je postúpený polícii," doplnila hovorkyňa. Väčšina rodín sa snaží dlžnú sumu vyplatiť a vyhnúť sa tak trestnému stíhaniu.
Polícia: Dvojité poberanie dávok je podvod
Zástupca riaditeľa Obvodného oddelenia policajného zboru (OO PZ) v Michalovciach Milan Vojna vysvetlil, že Slováci, ktorí sa zamestnali v zahraničí a požiadali o prídavky na deti, musia túto skutočnosť oznámiť našim úradom do ôsmich dní.
"Čo sa v praxi nerobí a túto skutočnosť zatajujú, a takto vlastne poberajú rodinné prídavky duplicitne na Slovensku a v cudzine. Ide o trestný čin podvodu. Takáto osoba je trestne stíhaná. Trestná sadzba je do dvoch rokov," vysvetlil zástupca riaditeľa OO PZ v Michalovciach Milan Vojna.
V jednotlivých prípadoch sa škody pohybujú od 330 do 2-tisíc eur. Systém zneužívali najmä mnohopočetné rodiny. "Logicky - čím viac detí, tým viac peňazí," vysvetlil zástupca riaditeľa.
Slovensko platí na dieťa mesačne 21,9 eura. Anglicko vypláca 20 libier týždenne na jedno dieťa.
Krepelková upresnila, že nie všetky rodiny poberali dávky doma aj v zahraničí zámerne. "Táto duplicita vyplácania prídavkov bola aj z dôvodu neuvedomelosti a neznalosti zákona."
Už vedia, že dávky musia vrátiť
Starosta obce Pavlovce nad Uhom v okrese Michalovce Jozef Kočan potvrdil, že duplicitne poberali dávky aj niektorí miestni obyvatelia. V niektorých prípadoch dokonca o tom rodičia nevedeli. Špekulanti zneužili v zahraničí rodné listy ich detí.
"Mali sme prípad, keď takto zneužili matku ôsmich detí. Jej muž bol vo väzení a niekto na ich deti poberal v Anglicku peniaze," vysvetlil starosta.
Kočan dodal, že duplicitné poberanie dávok je na ústupe. "Medzi Rómami sa rozšírilo, že musia potom dávky na Slovensku vrátiť. Navyše naše a anglické úrady sú prepojené a konajú rýchlo," povedal starosta.
Z obce je v zahraničí až 1 500 obyvateľov, vrátane detí. Drvivá väčšina žije vo Veľkej Británii.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.